reklama

Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou

Vánoce nemusí být pro zahrádkáře nudné, zvláště co se týká každoroční nadílky. Určitě mnoho z vás tušíte, že obdarování nářadím nebo technikou vykouzlí nejednomu člověku se zálibou v zahradničení velký úsměv na tváři. Které zahradní stroje a nářadí jsou vhodným dárkem pro zahrádkáře? O kterých typech má opravdu cenu přemýšlet, protože výrazně usnadní práci?

i (Zdroj: Depositphotos)
Dárky pro zahrádkáře: od ručního nářadí po boj s trávou (Zdroj: Depositphotos)

Dárek pro zahrádkáře, kteří chtějí mít krásnou zahradu

Tradičním a nejprodávanějším zbožím jsou celoročně rotační sekačky pro udržování pěstěných trávníků. Nejlepší vlastnosti vykazují modely vyráběné v Evropě s vysokým profilem šasi, vybavené ložisky v kolech, značkovým spalovacím motorem a pojezdem. Kombinovaný koš na trávu s využitím textilie a plastu se snadno odnáší k vysypání, textilní část zároveň nebrání proudění vzduchu, ale omezuje prostupnost prachových částic, které špatně snášejí alergici. Trendem dvou posledních let jsou sekačky s benzinovým motorem a elektrickým startováním, což je vhodné řešení pro osoby v horší fyzické kondici nebo ženy, které nemají dostatek síly pro nastartování motoru. Díky pěknému vánočnímu dárku tak může být sekání o mnoho příjemnější. V zahradě, kde je mnoho překážek v podobě dekorací, stromků a keřů, se perfektně využije menší model, hlavně vybavený velkými koly, usnadňujícími objíždění a celkovou manipulaci.

Sekačka
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sekačka s množstvím šikovných detailů je dárek, který opravdu potěší

Chalupáři nebo pracovně zaneprázdněnému zahrádkáři, který chce mít zahradu upravenou, poslouží především model se silnějším motorem s proměnnou rychlostí pojezdu a bočním výhozem, což jsou dva aspekty, výrazně zlepšující sekání přerostlé nebo velice husté trávy. Na internetu narazíte i na mnoho lákavých produktů za velmi nízké ceny. Většinou se jedná o produkty od nesolidních dovozců, kteří chtějí jenom prodat, ale neřeší záruční ani pozáruční servis. Vždy je lepší vybírat od značkového výrobce, byť za mírně vyšší pořizovací cenu, ale s jistotou dostupného zázemí i po několika letech provozu sekačky.

Menší model
i (Zdroj: Depositphotos)
Na chatu či chalupu se hodí menší model

Když chcete usnadnit péči o půdu

Velmi pěkný vánoční dárek může být i v podobě malého benzinového nožového kultivátoru. Základem je vybrat především kvalitní stroj, který je stavěný i na náročnější práci. Srdcem je motor a ten musí mít pořádný vzduchový filtr s papírovou vložkou, ocelovou vložku ve válci a snadný start i za nižších teplot, když obdarovaný člověk bude chtít nakypřit záhonky nebo políčko v pozdním podzimu, když teploty vzduchu nejsou již bůhvíjaké. Mnoho výrobků používá pro převod mezi motorem a noži řemen, mnohem lepší je využití mechanicky ovládané spojky a malé převodovky s tepelně zušlechtěným ozubením. Větší typy jdou dokonce osadit redukcí, která umožní montáž pojezdových kol a oracího pluhu.

Bateriový kypřič
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Malý, třeba bateriový kypřič se využije i mimo záhony

Problém s přerostlou trávou?

Vhodným, ale dražším vánočním dárkem může být některý ze strojů pro boj s velmi přerostlou trávou, což je typický problém zaměstnaných chalupářů. Tráva pak během jejich nepřítomnosti doroste do takové výšky, že klasická sekačka už takovou hmotu nezvládne. Velmi efektivním nástroj představuje mulčovač. Dnešní, vysoce moderní modely se silným čtyřtaktním motorem, kvalitním řešením nerezové zkosené skříně sečení se speciálním nožem, vícerychlostním pojezdem a ergonomickými řídítky zajistí, že takový stroj dokáže posekat porosty s výškou až 1,5 metru. Případné zakrytí vstupního otvoru do sekací komory zajistí dokonalejší zpracování porostu a tím jeho rychlejší zetlení.

Bubnová sekačka
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Bubnová sekačka už nestojí majlant, přitom s vysokou trávou zatočí jako nic

Oblíbenou českou specialitou je také bubnová sekačka. Ta si podobně jako mulčovač poradí s velmi vysokou trávou, avšak je stavěná pro sečení udržovaných ploch, kde je zelená hmota kosena pro účely krmení nebo sušení sena v létě. Technicky jsou bubnové sekačky s mulčovači příbuzné, neboť používají spoustu podobných prvků. Pracovním nástrojem je v tomto případě ale otočný disk s volně otočnými, zavěšenými noži a spodním podběhem, jehož celoplošné provedení zajistí stálou výšku strniště a zabrání skalpování drnu.

Sekačka s mulčovačem
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačka s mulčovačem zajistí kvalitní údržbu trávníku

Křovinořez je menší, ale také velmi šikovný přístroj. Je lehčí, snadno se bude obsluhovat i ženě, ale přitom dokáže, jak vysekat zbytky trávy kolem obrubníků, mezí a u cestiček, tak vyseká i drobné náletové dřeviny, může i kypřit půdu nebo sfoukávat listí. Z hlediska snadného startování jsou dnes v kurzu především čtyřtaktní modely, u nichž není třeba míchat směs paliva s olejem.

Křovinořez
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Křovinořez je skladný, levný a šikovný prostředek pro dosekávání

A co ruční nářadí?

Každému zahrádkáři udělá obrovskou radost i nové zahradní nářadí. Třeba takové, které má rukojeti z uhlíkových vláken a pracovní část z vysoce kvalitní oceli. Velkým hitem jsou zahradní nůžky, rýče nebo lehké hrábě na shrabování listí či trávy.

Publikováno: 14. 12. 2019, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Redakce