reklama

Mezi první jarní zeleninu patří ředkvičky

Ředkvičky jsou jednou z nejvyhledávanějších zelenin pro svůj atraktivní tvar, vybarvení, výjimečnou chuť, a především ranost a snadnost pěstování. Jsou navíc velmi zdravé, především v jarním období, kdy bývají jednou z prvních jarních zelenin na zahrádce. Obsahují mnoho vitaminu C, minerálních látek, především síru, železo, hořčík a vápník. Typickou kořenitou až mírně štiplavou chuť způsobuje hořčičný olej, který bulvičky obsahují.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ředkvičky patří mezi první jarní zeleninu se spoustou vitamínů (Zdroj: Ludmila Dušková)

Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, od výsevu do sklizně potřebují 30 až 35, výjimečně 40 dnů. Na rozdíl od jiných zelenin koření velmi mělce. Jsou dosti odolné vůči chladu, ale pozdní jarní mrazíky je mohou poškodit. Půdu budeme volit humózní, dostatečně zásobenou pohotovými živinami. Vyžadují také dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé a měkké a mají nepříjemnou palčivou až hořkou chuť.

Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při pěstování v letním období, kdy jsou dlouhé dny, vybíhá do květu. Současný trend šlechtění se však zabývá vypěstováním odrůd tzv. celoročních, které i během dlouhých dnů vytvoří kvalitní bulvičky bez předčasného vybíhání. Několik takových odrůd již v tuzemském sortimentu máme a jsou v prodeji (Lada, Tercie). Rané odrůdy ředkviček vyséváme do teplého pařeniště již v únoru, kde je rychlíme pro sklizeň ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště můžeme vysévat již v polovině března, zde je možné řádky ředkviček kombinovat s řádky mrkve k rychlení (např. Stupická), která se pak sklízí o něco později.

Čerstvé ředkvičky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ředkvičky jsou zdrojem cenných látek

Do volné půdy vyséváme běžné odrůdy od března do června, řídce do řádků od sebe vzdálených 15–20 cm. Husté výsevy jsou na úkor kvality sklizených bulviček, které se nemohou dostatečně vyvinout, a mnohdy jsou slabé a niťovité. Pro podzimní pěstování a sklizeň vyséváme ředkvičky od poloviny srpna do poloviny září. Odrůdy celoroční pak můžeme vysévat nepřetržitě. Ředkvičky sklízíme včas tak, jak dorůstají. Přerostlé vyšeptávají, měknou nebo naopak dřevnatí a jejich chuť není dobrá. Vyplácí se proto provádět výsevy postupně v týdenních až čtrnáctidenních intervalech. V současné době pro usnadnění výsevu a především jednocení se prodává osivo obalované, nebo v papírovém pásku. Taková semena se vysévají jednotlivě na vzdálenost 3–5 cm od sebe a rozhodně je pak nemusíme jednotit. Výsev osiva v pásku je pak ještě jednodušší, stačí pouze do připraveného řádku pásek rozvinout, zasypat zemí a zalévat.

Tuzemský sortiment obsahuje celou řadu zajímavých odrůd. Každoročně přibývají odrůdy nové, a tak sortiment je velmi rozsáhlý a je proto zapotřebí především nové odrůdy čtenářům a pěstitelům doporučit. Nemusíme vysévat pouze červené, ale jsou i žluté, bílé, fialové, nebo dvoubarevné červenobílé. Také tvar bulviček je buď kulatý, nebo oválný. Rozhodně je z čeho vybírat a navíc každoročně přibývá několik nových odrůd pro obohacení sortimentu. Ten je v současné době tak rozsáhlý, že jistě pěstitelé ocení průřez současnou nabídkou s vytipováním těch nejzajímavějších odrůd.

Ředkvička Ester
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Patří mezi novinky na trhu

Ester

Velmi raná odrůda pro jarní a podzimní pěstování i pro rychlení v pařeništích a ve fóliovnících. Bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužninu. Vyniká odolností k vybíhání. Odrůda je novinkou pro rok 2006.

Lada

Odrůda určená pro celoroční polní pěstování. Bulvička je kulovitá, tmavě červená, velká s bílou jemnou dužninou. Je značně odolná proti vybíhání i při letním pěstování. Výsev je možný do volné půdy již od března, pokud je půda dostatečně pro výsev připravena.

Lada
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Lada je ředkvička s bílou jemnou dužninou

Kvarta

Raná až poloraná velmi oblíbená tetraploidní ředkvička, tmavě červené barvy s ploše kulovitou až kulovitou bulvičkou, matně bílou barvou dužniny a se silnou pokožkou. Má vysokou odolnost vůči praskání, vybíhání do květu a houbovatění dužniny. Lze ji doporučit pro rychlení i pro jarní a podzimní pěstování ve volné půdě.

Vinara F1

Speciální hybridní odrůda velkých ředkviček určených především pro polní pěstování. Bulvičky dorůstají velikosti 5 – 7 cm, mají velmi intenzívní tmavě červené zbarvení, vynikající vnitřní struktury. Tmavě zelené, pevné dlouhé listy jsou velmi dobrým předpokladem pro svazkování. Půdu budeme volit humózní, dostatečně zásobenou pohotovými živinami. Vyžadují také dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé a měkké a mají nepříjemnou palčivou až hořkou chuť.

Do volné půdy na záhony vyséváme odrůdu Vinara F1 již od března řídce do řádků či vyvýšených záhonů, od sebe vzdálených 15–20 cm. Jednotlivé rostlinky pak jednotíme vzhledem ke konečné velikosti na vzdálenost 8–10 cm od sebe. Ředkvičky sklízíme včas tak, jak dorůstají. Vyplácí se proto provádět výsevy postupně v týdenních až čtrnáctidenních intervalech

Slovana 

Nová odrůda oválné ředkvičky s dvoubarevným povrchem. Bulvička je do tří čtvrtin červená, spodní část pak bílá. Je podobná starší odrůdě Slavia. Odrůda je určená k rychlení a ranému polnímu pěstování, Vyznačuje se mimořádně lahodnou chutí.

Slovana
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jde o dlouhé protáhlé bulvičky s bílým konečkem

Rampouch 

Kvalitní poloraná odrůda bílé ředkvičky je vhodná především pro drobné pěstitele. Má světlezelený až šedý list. Bulvička je dlouhá, vřetenovitě válcovitá, přechod do kořínku je pozvolný. Vyčnívá asi čtvrtinou délky nad povrch půdy. Povrch bulvičky je bílý, hladký, v nadzemní části nazelenalý. Dužnina je ledově bílá, křehká, nasládlá, příjemně pálivá. Při včasné sklizni jsou bulvičky velmi lahodné a kvalitní. Doporučeny jsou zde postupné výsevy.

Faraon 

Červená kulatá ředkvička určená především pro rychlení všemi způsoby a jarní polní pěstování pod netkanou textilií. Její předností je rychlý nárůst bulviček a tvorba pevné nízké natě, která nepřerůstá ani při nedostatku světla. Bulvička je kulatá, jasně červená s tenkým kořínkem. O odrůdě Faraon můžeme říci, že se jedná o nejrychlejší odrůdu v sortimentu, protože vegetační doba je pouze 28–32 dnů. Počet rostlin na 1 m2 je asi 350 jedinců. Odolnost bulviček proti vybíhání je vynikající a odolnost vůči praskání velmi dobrá. Pro nejranější sklizně je možné tuto odrůdu vysévat již od začátku prosince. První jarní výsevy pak od poloviny únory do řádků vzdálených 6 cm. U pozdějších výsevů sejeme do řádků vzdálených 10 cm od sebe, cca 300 semen na m2.

Faraon
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jedná se o nejrychlejší odrůdu v sortimentu

Poloneza

Odrůda určená k rychlení a polnímu pěstování. Bulvičky jsou červené, ve spodní části bílé. Dužnina je bílá až slabě narůžovělá, jemná. Je značně odolná proti houbovatění a vybíhání do květu. Výsev pod fólii je možný od února do konce března, do volné půdy od března do poloviny dubna a od konce července do konce srpna. Vegetační doba od výsevu je 29–33 dní.

Poloneza
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tato odrůda je určená k rychlení

Albena

Raná odrůda je určená pro přirychlení pod fólií, pro jarní polní pěstování, i pro podzimní sklizně. Bulvička je bílá, středně velká, kulatá, se sklovitě bílou dužninou. Odrůda je odolná proti praskání bulviček a značně odolná proti vybíhání do květu. Výsev pod fólii v březnu, do volné půdy od března do konce dubna a od třetí dekády července do konce srpna.

Albena
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Je odolná proti praskání a vybíhání do květu

Viola

Odrůda určená především pro celoroční polní pěstování. Bulvička je kulovitá, jasně fialová, velká s jemnou bílou dužninou. Je značně odolná proti vybíhání do květu i při letním pěstování. Vysévá se od března do konce srpna. Vegetační doba od výsevu je 32–37 dní. Doporučený pěstební spon je 15×3 cm.

Viola
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jak název napovídá, je Viola nafialovělá odrůda

Tipy:

  • Na jeden běžný metr řádku potřebujeme 100 semen, vyséváme asi 2,5 g na m2. Vyséváme do řádků vzdálených od sebe 20 cm a rostliny jednotíme na 3–4 cm od sebe.
  • Bulvičky se konzumují po důkladném umytí celé, rozhodně kůru, která obsahuje nejvíce vitaminů, nebudeme loupat.
  • Osivo ředkviček můžeme během zimního období nechat naklíčit. Konzumuje se buď lehce naklíčené celé, nebo necháme vyrůst nať s několika pravými lístky, sestřiháváme ji a konzumujeme podobně jako řeřichu setou. Je zdrojem vitaminu C a minerálních látek.

 Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 5. 1. 2024, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková