reklama

Vypěstujte si karafiát, který vás potěší

Karafiát neodmyslitelně patří k oslavám Mezinárodního dne žen. Bohužel je však také spojován s komunismem, proto je rovněž i řadou lidí nenáviděn. Není to škoda? Vždyť je to nádherná květina, která si to vůbec nezaslouží. Není pouze červená, existuje v mnoha barevných variantách. Odhalte spolu s námi skutečnou krásu karafiátu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak úspěšně pěstovat karafiáty? (Zdroj: Depositphotos)

Karafiáty

Karafiát je více než 2000 let stará rostlina, která si u nás po roce 1989 prošla silnou vlnou nelibosti. Po letech odstrkování je však opět na výsluní. Neexistuje totiž univerzálnější květina, jež by se hodila do tolika různých kytic ke všem příležitostem. Velkou výhodou karafiátu je také to, že dlouho vydrží, nevadne a neopadává.

Karafiát čili hvozdík zahradní

Karafiát nebo také hvozdík se do Evropy dostal na přelomu 11. a 12. století od Středozemního moře, kde roste i planě. První velkokvěté karafiáty k nám však doputovaly až po druhé světové válce ze Spojených států amerických.

Různé druhy květin
i (Zdroj: Depositphotos)
Karafiát k nám dorazil od Středozemí, kde roste i planě

Karafiát - Dianthus caryophylus

Název Dianthus pochází z Řecka a v překladu znamená Diův květ čili Božská květina. Původně se karafiát pěstoval především v klášterních zahradách. Do 18. století se podařilo vypěstovat řadu odrůd. Dnes podle všeho na světě existuje obrovské množství, takže si z nich vybere každý. Některé jsou vhodné do vazeb, jiné pro pěstování v záhonu, na skalkách i balkonech, a dokonce i v interiérech. U nás se pěstují především ve sklenících a dále pak na záhonech. Karafiáty kvetou od května do září. Najdou se mezi nimi letničky, otužilé dvouletky i trvalky. Pěstování karafiátů je nenáročné, zvládnou to i začátečníci. Řezané karafiáty ve váze vydrží i dva týdny.

Podívejte se také na náš tip pro truhlíky. 

Růžový karafiát
i (Zdroj: Depositphotos)
Letničky vydrží pouze jednu sezónu

Jak pečovat o karafiáty ve váze

Řezané karafiáty vydrží být i celý den bez vody, ideální však je, když voda ve váze nechybí. Pak vydrží i tři týdny. Než karafiáty poprvé vložíte do vázy, seřízněte je o 2-3 centimetry a odstraňte všechny spodní listy, které by byly pod vodou. Na první noc vázu postavte do nejchladnějšího pokoje v bytě. Vázu s karafiáty nedávejte poblíž ovoce, protože jsou velmi citlivé na uvolňující ethylen.

Rudé karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování karafiátů ze semen není zase až tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát

Jaké známe druhy karafiátů?

V Česku jsou nejvíce oblíbené klatovské karafiáty, které se vyznačují výrazně tvarovaným květem, posazeným na silném stvolu. V Klatovech jej pěstují již více než 200 let a oblíbené nejsou jen u nás, ale i jinde v Evropě. Jejich velkou předností není pouze velký květ, ale je také schopný přečkat i ty největší mrazy a netrápí ho ani choroby nebo škůdci.

Karafiáty známe především z balkonových truhlíků. Přečtěte si i náš další článek a načerpejte inspiraci, co vysázet do truhlíků.

Detail karafiátu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejznámější karafiáty jsou dvouletky

Z dalších odrůd jsou oblíbené:

Bílý karafiát, kterému se říká Sněhurka. Růžový karafiát Salamandr se vyznačuje tím, že je poset tmavými tečkami. Velmi oblíbené jsou rovněž i odrůdy Perla Šumavy, žlutá odrůda Kanárek, žíhaná Mahulena, Moravanka, Afrodita a Ema Destinová.

Karafiát jako letnička

Letní karafiáty jsou drobné. Existují nízké a vysoké verze, přičemž ty vysoké narůstají do výšky 40 centimetrů a hodí se k řezu do vázy. Jde především o hvozdík čínský. Tyto karafiáty mohou mít podobu jednoduchých, poloplných nebo plných květů s hladkými nebo roztřepenými okvětními plátky na tenkých stoncích.

Divoké karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos)
Divoké karafiáty jsou někde známy jako Slzy panny Marie nebo jen Slzičky

Dvouleté verze karafiátů patří k těm nejznámějším

Nejznámější dvouletkou mezi karafiáty je hvozdík bradatý, pro něhož je typické, že na tvrdých stoncích je hned několik květenství. Jde o drobné a obvykle vícebarevné květy, jež mohou být růžové, červené, fialové a bílé. Pěstují se především k řezu.

Karafiáty jako skalničky

Skalničkové karafiáty dokážou vytvořit hustý koberec, posetý spoustou drobných květů. Na skalku můžete použít hned několik druhů hvozdíků.

Zakrslé karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos)
Karafiáty je možné pěstovat i na balkoně

Vytrvalé karafiáty

Mezi vytrvalé karafiáty patří zahradní karafiáty. Mají velké květy usazené na silných stoncích. Kvetou od července do srpna. Pravdou však je, že i když to jsou trvalky, u nás na zahradě nevydrží, pokud je před zimou nebudete chránit například chvojím.

Znáte všechny odrůdy karafiátů? Podívejte se i na naše video, kde vám je představíme. 

Jak pěstovat karafiáty

Pěstování karafiátů není nikterak složité. Potřebujete k tomu pouze slunné místo a prokypřenou písčitou zeminu, dobře zásobenou vápnem. Častá zálivka není nutná. Lépe snesou sucho než přemokření. Do záhonu se vysazují v dubnu a v květnu. Jednoletky je zapotřebí vysadit v období od února do března nejprve do skleníku. V červnu je potom potřeba karafiáty zpevnit drátem, aby se jim neohýbaly stonky. Na zimu se trvalé karafiáty neobejdou bez přikrytí chvojím. Jednoletky se po sběru semen na podzim likvidují. U dvouletek první rok vyrostou nejprve šedozelené lístky, teprve až druhý rok vykvetou. Trvalky je možné množit v červenci a srpnu řízkováním nebo hřížením. Jednotlivé druhy se mezi sebou celkem snadno kříží.

Karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos)
Karafiát je krásnou květinou, která má mnoho variant

Pěstování karafiátů ze semen

Semena se sází do prokypřené půdy, která není převodněná, do hloubky 8 centimetrů. Jednotlivá semena by měla být 25 - 30 centrimetrů od sebe. Zalévejte lehce dvakrát až třikrát týdně. Půda nesmí zcela zaschnout. Při dobré péči semena začnou klíčit za dva až tři týdny.

Jak namnožit řezané karafiáty

Karafiáty si můžete vypěstovat sami i z řezaných karafiátů. Pokud se vám nějaký karafiát líbí, stačí si ho tedy koupit a jednoduše ho nařízkovat. Budete k tomu potřebovat karafiáty, nůžky, písek, zahradní substrát, stimulátor růstu, květináč a lopatku. Stonek karafiátu odstřihněte v kolínku. Dále ponechte jedno až tři kolínka a asi 2 cm nad horním kolínkem opět odstřihněte. Spodní část stonku namočte do stimulátoru růstu. Do květináče nasypejte směs substrátu a písku v poměru 1:2. Jednotlivé řízky zapíchněte do květináče a dobře zalijte vodou. Zakořenění můžete podpořit tím, že květináč přikryjete igelitovým sáčkem.

Více informací o pěstování karafiátů najdete i v našem dalším článku.

Vázání květin
i (Zdroj: Depositphotos)
Své vlastní karafiáty si můžete vypěstovat z řezaných květin

Dejte karafiátům šanci, potěší vás krásnými květy kvetoucí od jara až do podzimu.

Vypěstujte si hvozdík jako letničku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Vyrobte si designové vázy z použitých žárovek. Nebo se podívejte na návod, jak vyrobit papírové květiny, které nezvadnou.

Publikováno: 6. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová