reklama

Oblíbené zahradní pergoly

Zahradní pergoly byly v první řadě dřevěnými stavbami, které nebyly určené lidem, ale sloužily jako opory popínavým rostlinám. Posléze lidé ocenili příjemný stín, který zahradní pergoly v horkém létě vytvářely, a začali do pergoly stavět zahradní nábytek, aby tak vytvořili příjemné místo k odpočinku na zahradě. Co stavba takové pergoly obnáší a kdy se pro ni rozhodnout?

Oblíbené zahradní pergoly

Definice zahradní pergoly

Definice zahradní pergoly
Definice zahradní pergoly

Zahradních staveb je několik druhů. Každá plní svou funkci a má specifické vlastnosti. Co se tedy skrývá pod pojmem zahradní pergola? Je to dřevostavba, nejčastěji obdélníkového tvaru bez zastřešení, jen s dekorativními krokvemi, které jsou často popnuty rostlinami. Na krokvích může být položen rákos či bambusová rohož, aby pod pergolou vznikl v letních slunečných dnech stín. Oblíbené zahradní pergoly v současnosti mohou být i plně zastřešené, přičemž na zastřešení se nejčastěji používají průhledné polykarbonátové desky.

Umístění zahradní pergoly

Umístění zahradní pergoly
Umístění zahradní pergoly

Chcete-li stavět pergolu, zjistěte nejdříve, zda váš pozemek splňuje nutné podmínky. Týkají se prostoru, terénu, ale i účelu, který má zahradní pergola plnit. Samozřejmě by také měl existovat důvod, proč postavit právě pergolu. Stín totiž mohou poskytnout i jiné, možná i méně náročné prostředky. Místo pro pergolu by mělo být rovné nebo s možností jej do roviny srovnat. Toužíte-li po pergole ve svahu, terén je možné upravit do roviny a pergolu zapustit (okolní svah lze pak osázet květinami) nebo pergolu postavit na vyvýšené místo a využít ji i jako místo pro rozhled do okolí.

Ukotvení zahradní pergoly k domu

Častěji se oblíbené zahradní pergoly stavějí v zahradách samostatně, ale lze je samozřejmě přistavět i přímo k domu a rozšířit tak například stávající terasu nebo zastřešit balkón. Výhodou samostatné dřevostavby je nezávislost na stylu domu, větší variabilita umístění v zahradě, kde pak není nutné podřizovat se obytné stavbě ani velikostí, ani umístěním. Na druhou stranu je výhodou přistavěné pergoly možnost rozšíření odpočinkového místa v blízkosti domu a také fakt, že „ušetříte“ některé nosné prvky pergoly.

Pergola pro dekoraci

Pergola pro dekoraci
Pergola pro dekoraci

Podle účelu, který mají pergoly plnit, je lze rozdělit na obytné a čistě dekorativní. Posledně jmenované mají pouze dekorativní úlohu a jejich rozměry bývají mnohem menší než v případě obytných. Patří mezi ně i různé oblouky nebo stěny, které nechávají majitelé zahrad popnout různými rostlinami.

Obytná zahradní pergola

Hlavní funkcí zahradní pergoly, která není určena pouze jako opora pro popínavé rostliny, je pak poskytovat místo k odpočinku, relaxaci, posezení. Je to v podstatě odpočinková zóna, která nabízí bezprostřední kontakt s přírodou, zahradou, zelení. Na rozdíl od altánů a obytných zahradních domků je tento kontakt silnější, a to díky otevřenosti stěn a možnosti pohybu. Nevýhodou je, že nezastřešená pergola vás většinou neochrání před nepříznivým počasím, kterému je na rozdíl od ostatních zahradních staveb plně vystavena.

Obytné zahradní pergoly mohou svou konstrukcí a umístěním plnit ještě několik dalších úloh: jsou nejen dekorativní, fungují jako podpora pro pnoucí rostliny, ale zároveň zastiňují plochu pod pergolou před sluncem a také zakrývají klidovou zónu před zraky sousedů či kolemjdoucích.

Materiál na stavbu zahradní pergoly

Materiál na stavbu zahradní pergoly
Materiál na stavbu zahradní pergoly
Materiál na stavbu zahradní pergoly
Materiál na stavbu zahradní pergoly

Na stavbu oblíbených zahradních pergol se nejčastěji používá smrkové dřevo, které je dostupné a levné. Vzhledem k tomu, že na dřevo pro stavbu zahradní pergoly nejsou kladeny takové nároky jako na obytné dřevostavby, tento materiál postačuje. U přistavěné pergoly se musí dát velký pozor na výběr vhodného materiálu, protože dřevo má tendenci se kroutit. Existuje tedy nebezpečí, že by taková pergola mohla poničit samotný dům. Co se týče upevnění, měla by být tato zahradní stavba kotvena do země na betonové patky sahající do nezámrazné hloubky. Nosné dřevěné sloupky zahradní pergoly se k této betonové patce připevňují pomocí železných pozinkovaných kotev.

Zvládnete to sami?

Zvládnete to sami?
Zvládnete to sami?

Pokud přemýšlíte o tom, že vystavíte pergolu svépomocí, mějte na paměti, že vyžaduje určitou znalost práce se dřevem, vhodné pracovní nářadí a hlavně vhodný materiál. V první řadě je důležité vytvořit dobré základy, tedy vykopat jámy do nezámrazné hloubky, zhotovit betonové patky s železnými pozinkovanými patkami (aby odolaly korozi), které jsou nad okolním terénem. Dále je třeba si připravit a postavit nosné sloupy s pozednicí. Pozednice s nosnými sloupy pak zpevníte vzpěrami a nakonec na pozednice přiděláte krokve.

Správné ukotvení zahradní pergoly v zemi

Pozor však na úskalí, která by mohla výsledný efekt zhatit. Je nezbytné především dobré ukotvení k zemi, kolmost samotné dřevostavby a odolnost a zabezpečení proti větru. V případě plného zastřešení je dobré uvážit nosnost dřevostavby v zimních měsících, kdy bude zahradní pergola zatížena i sněhem. Stejně tak přemýšlejte při jejím zastřešení (nebo si raději nechejte poradit od odborníka), zda bude schopna odolat silnému větru. Samozřejmě, že pokud nepatříte mezi zručné domácí kutily nebo nejste přímo truhláři, pergolu zaměří, navrhne a postaví některá z mnoha firem, která na ni přirozeně poskytne i záruku.

Co na podlahu?

Co na podlahu?
Co na podlahu?

U obytné zahradní pergoly budete nejspíš přemýšlet i o pevné podlaze. Můžete zvolit dřevo, stejně jako na samotnou konstrukci, které je pohledově zajímavější i příjemné na dotek bosou nohou, ale náročnější na údržbu. Dlažba je proti tomu bezúdržbová a více odolná proti poškození zahradním nábytkem.

Jak dlouho vydrží?

Jak dlouho vydrží?
Jak dlouho vydrží?

Životnost oblíbené zahradní pergoly je řádově desítky let a závisí samozřejmě na několika faktorech. Mezi jiným na klimatických podmínkách, ale také na ošetření dřeva kvalitním lakem odolným proti vodě a UV záření a dále na samotné údržbě pergoly během roku. S tím by vám měl poradit truhlář nebo dodavatel materiálu.

Tipy

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Pokud přemýšlíte o tom, kam v blízkosti právě vašeho domu postavit pergolu, obecně platí, že je nejvhodnější vystavět ji na takovém místě, kde bude dostatečně využívána a kde bude plnit funkci, pro kterou byla pořízena. Zahradní pergoly se nejčastěji umisťují do severní, východní a severovýchodní části pozemků, kam dopadají sluneční paprsky odpoledne, tedy v době, kdy v pergole trávíte nejvíce času.

Tipy
Tipy

Zahradní pergola není stavba v pravém slova smyslu, proto by měla být její konstrukce lehká, odpovídající účelu, neměla by být dominantní, a konkurovat vzhledem domu – jde primárně o rostliny, nikoli o konstrukci. Pergola při domě představuje přirozený přechod mezi interiérem a exteriérem, který může být zastřešený a chránit okolí domu před deštěm. Střecha může být ze skla, lamel nebo polykarbonátových desek.

Vybíráme z časopisu DOMOV.

Publikováno: 18. 8. 2019, Autor: Kateřina Nová, odborná spolupráce Václav Černý, Profil autora: Redakce