reklama

Terasový systém z exotického dřeva nebo vinylu se strukturou textilu

Přemýšlíte o tom, že vám u bazénu nebo u domu chybí terasa? Nebo už ta vaše stará dosloužila a vy přemýšlíte, jestli zůstat u stejného materiálu jako dřív či se rozhlížíte po novinkách? Podívejte se na nabídku venkovních teras italské značky Hortus. Kolekce zahrnují dřevěné dílce z exotických dřevin teak a ipe a vinylové dílce v designu textilu.

Terasový systém z exotického dřeva nebo vinylu se strukturou textilu

Teak je znám jako materiál vhodný na venkovní nábytek, méně známý ipe - jiným názvem tzv zelený eben nebo brazilský diamantový ořech, se hodí všude, kde se vyžaduje vysoká tvrdost, pevnost a trvanlivost, ale nemá pro menší obsah olejnatých pryskyřic samomazací vlastnosti.

Exotické dřeviny jsou na terasy vhodné právě z toho důvodu, že jsou tvrdé, pevné a odolné, takže při správném ošetřování a péči vydrží dlouho pěkné a svěží.

Vinylové dílce využijí ti, kteří chtějí mít s péčí a údržbou teras co nejméně práce. Desén textilu oživí vzhled u moderního domu i bazénu a nabízí množství zajímavých kombinací.

Dílce jsou vyráběny profilováním a drážkováním dřevěných desek nebo extrudovaného polymeru se strukturou textilu ve vzájemně kombinovatelných formátech 300 x 300 mm a 300 x 600 mm, o celkové tloušťce 31 mm u vinylu a 32 mm u dřeva. Nášlapnou vrstvu nese speciální plastický rošt na bázi pryskyřice. Při pokládce se do sebe jednotlivé dílce jednoduše zacvaknou.

Využití je díky dvěma typům v několika odstínech široké! U rodinných domů jsou úžasné k bazénům a na terasách i verandách, výjimečně působí také v prostorách wellness center, lázní a restaurací.

Dřevěné dílce Hortus Wood

Dřevina teak hladká
Dřevina teak hladká
Dřevina Ipe s proužky
Dřevina Ipe s proužky

Na výrobu krytiny jsou použity dva odolné druhy dřevin. Středně tvrdý teak, původem z Indie nebo Malajsie, má červenohnědé až hnědé jádrové dřevo s viditelným žilkováním, celkově působí jednotným a klidným dojmem. Velmi tvrdá dřevina ipe je původem z Brazílie a nabízí tmavě hnědé jádrové dřevo se žlutými a zelenými odlesky, patrné žilkování a středně živou kresbu. Výrobce zpracovává pouze dřevo z lesů spravovaných odpovědným způsobem, s dodržením přísných environmentálních, sociálních a ekonomických norem (osvědčení FCS).

Dřevěné dílce jsou dostupné v hladké úpravě povrchu (teak i ipe) či s proužky (ipe), vždy ve dvou formátech 300 x 300 mm a 300 x 600 mm. Povrch s proužky je doporučován zejména do prostor, kde hrozí nebezpeční uklouznutí na mokrém povrchu.

Ihned po pokládce je vhodné krytinu natřít ošetřujícím olejem. Případně lze zvolit i alternativní ochranné přípravky od výrobců podlahové chemie. Tímto přípravkem by se pak měl dřevěný povrch ošetřovat pravidelně cca 2x do roka, ideálně na jaře a na podzim. Jinak se podlaha udržuje klasicky zametáním, případně vytíráním s vhodným PH neutrálním přípravkem.

Vinylové dílce se strukturou textilu Hortus Woven

Textilní dekor Deep Red
Textilní dekor Deep Red
Textilní dekor Ochre
Textilní dekor Ochre

Vinylové terasy s imitací textilní podlahy spojují originální strukturu s vysokou odolností vinylových podlah. Krytina odolává vlivům počasí, UV záření i plísním, je stálobarevná, voděodolná a tlaku vzdorná. Po pokládce navíc nevyžaduje žádnou další údržbu a péči. Nečistoty stačí smýt proudem vody. Venkovní terasa Hortus s imitací textilní podlahy může plynule navazovat na vnitřní podlahu v domě, protože interiérové dekory s textilní strukturou jsou vyráběny i v provedení pro exteriér.

V základní nabídce je deset barevných dekorů ve dvou zmiňovaných formátech 300 x 300 mm a 300 x 600 mm.

Pohrajte si s pokládkou, co třeba šachovnice?

Kombinace dekoru Ochre a Deep Red
Kombinace dekoru Ochre a Deep Red

Výhodou zámkového systému je jednoduchá pokládka i případné rozložení. Pomocí střídání různých barev či dekorů si můžete vytvořit zajímavý a originální vzor přesně podle vašich představ.

Jak pokládat terasy?

Podlahové terasy by kvůli zajištění odtoku vody měly být instalovány na mírně šikmé ploše se spádem cca 2°, vždy s vyrovnaným podkladem (může být v podstatě jakýkoli, nejčastěji beton nebo zemina, speciální podklad není zapotřebí). Odtok vody je díky pevnému a flexibilnímu polypropylenovému roštu bezproblémový, voda samovolně odtéká.

Terasa s dekorem Tranquillity
Terasa s dekorem Tranquillity

K podlahovým dílcům patří i dřevěné a vinylové náběhové hrany a vinylové obvodové lišty. Podlaha terasy je tak zakončena v jednotném stylu.

Venkovní terasy Hortus má ve své nabídce např. společnost Kratochvíl parket, více informací získáte na www.kpp.cz

Publikováno: 18. 3. 2015, Autor: Petra (text), Kratochvíl parket (text a foto), Profil autora: Redakce