reklama

Zahradní stavby aneb od pergoly po stání pro auto

Zahradních staveb existuje nespočet. Původně nehezké a kýčovité přístřešky pro různé účely můžeme nahradit poměrně sofistikovaným řešením s vynikající pořizovací cenou a dlouhou životností. Podle čeho vybírat a jaké možnosti máme při koupi nejčastějších zahradních staveb, to vše se dozvíte v našem dnešním článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní stavby aneb od pergoly po stání pro auto (Zdroj: Depositphotos)

Kritéria pro zahradní stavby

Zahradních staveb existuje několik různých typů. Pokud některou z nich chceme na zahradě postavit, měli bychom zvážit několik základních kritérií. Například samonosná stavba musí mít v oblastech s větším spadem sněhu v zimě vyšší únosnost, aby se pod jeho tíhou nezbortila. Dalšími kritérii jsou typ a velikost zahrady, sklon terénu a nutnost vybudování základové desky, a také vzdálenost od hranice pozemku sousedů. Zde je zapotřebí mít na paměti, že pokud se chystáme stavět méně než 2 metry od hranice pozemku, musíme tuto skutečnost nahlásit na stavebním úřadu, kde vám pro tento účel zařídí výjimku z odstupových vzdáleností. Samozřejmostí pak je podepsané svolení těch sousedů, blízko nichž se chystáme stavět. Územní rozhodnutí nepotřebujeme v případě, že plocha zahradní stavby bude do 25 m² a její výška nečiní více než 5 metrů.

Dekorace studna
i (Zdroj: Depositphotos)
I malé stavby na ozdobu a dekoraci mají na zahradě své místo

Pergola pro trávení volných chvil

Pergola je ze zahradních staveb rozhodně nejoblíbenější. Pergol existují v zásadě dva typy. Jedním z nich je konstrukce z dřevěných hranolů, která je z jedné části upevněna ke konstrukci rodinného domu. Při projektování a stavbě pergoly k zateplenému domu je zapotřebí vzít na vědomí, že únosnost takové stavby je sice větší, ale musíme dávat pozor na případné tepelné mosty, které mohou za ztráty tepla z jinak dobře zatepleného zdiva.

Druhou možností je volně stojící pergola, která musí být podstatně lépe zbudována, protože stojí na zemi a nemá oporu. Především se jedná o vybudování dostatečně masivních základů a rámu, které musí odolat nepříznivým povětrnostním podmínkám, takže i silnému větru a spadu většího množství sněhu. Masivní základy pro sloupky můžeme však vybudovat jednoduše, stačí zemním vrtákem vyhloubit 0,5 metru hluboké jamky a vyplnit dostatečně kvalitním betonem a přidat kameny, které působí jako účinné pojivo. Ještě zbývá vymyslet, zda požadujeme vylití celé desky pod pergolou nebo nám stačí prostor vydlážděný.

Altán
i (Zdroj: Depositphotos)
Volně stojící altán pro odpočinkové posezení v zahradě

Zahradní domek pro nářadí a stroje

Oblíbeným řešením uložení nejrůznějšího zahradního nářadí a techniky jsou zahradní domky, které však nemusí být žádnou ostudnou stavbou nedaleko chalupy nebo rodinného domku. Především dřevěný zahradní domek, který na léto doplníme nejrůznějšími závěsnými květináči, se stává velmi pěkným zahradním stavením, vzbuzujícím pozornost. Zahradní domek ze dřeva, zvláště ve svých větších rozměrech, je ale stavbou, která bývá obecně náročnější na realizaci. Podkladem mohou být betonové dlaždice na stabilním utuženém materiálu, avšak smontování domku si můžeme objednat v rámci prodejních služeb. Během jediného dne tak můžeme mít tuto pro nás důležitou stavbu hotovou.

Podstatně jednodušší jsou domky, vyrobené jako stavebnice z eloxovaného plechu. Na stabilní základnu, kterou zbudujeme podobně jako podklad pro dřevěný zahradní domek, upevníme rám domku a přišroubujeme jednotlivé profily, dveře a další prvky. Ohledně výběru plechového domku je však situace složitější, protože se k nám dováží zboží různých kvalit. Snažíme se vybírat tak, aby domek nebo podobně materiálově zbudovaný dřevník či přístřešek pro popelnici měl silnější plechy, plnohodnotnou záruku bez omezení a možnost dokoupení spodového rámu, který představuje zajímavou možnost, jak zajistit stabilitu této stavby i na větrných místech. Kvalitní plechové nářaďové domky mají tloušťku plechů alespoň 0,3 mm nebo více.

Zahradní domek
i (Zdroj: zahradní domky.cz)
Kovový zahradní domek pro pohodlné uschování nářadí nebo sekačky

Zahradní krb

Krb je v zahradě menší stavbou, avšak veledůležitou. U krbu často během sezóny trávíme spoustu volného času s přáteli nebo rodinou. Krb si můžeme vybudovat svépomocí, například za pomocí šamotových cihel, nebo si pořídit moderní verzi z umělého kamene, která je prakticky ihned připravena k použití. Při výběru je na zvážení, jestli nepořídit či nevystavět rovnou verzi s udírnou, kde si připravíme domácí masové lahůdky a speciality.

Venkovní krb
i (Zdroj: Depositphotos)
Krásná realizace krbu v zahradě

Parkovací přístřešek

Pokud nechceme parkovat náš automobil jen tak pod širým nebem, můžeme si pořídit parkovací přístřešek. Jednodušší verzí jsou polykarbonátové panely na ocelovém rámu s ochranným nástřikem. Tato stavba je poměrně rychle hotová, avšak musíme vzít na vědomí, že může nastat problém při větších poryvech větru. Mnohem jistější a masivnější, avšak i dražší je konstrukce přístřešku, jako u pergoly. Zastřešení je možné volit buď z polykarbonátu nebo nerezového plechu.

Několik rad na závěr

  • Pokud si nevíme rady se stavbou zahradního domku, pergoly, přístřešku nebo jiné stavby, poradíme se s odborníkem, spoustu dobrých rad nám poskytne také internet.
  • Při výběru poptáváme zahradní stavby minimálně od dvou nebo více dodavatelů, protože se nám pak často podaří dosáhnout nižší pořizovací ceny při srovnatelné kvalitě.
  • U dřevěných staveb si seženeme kontakt na některého z tesařů z našeho okolí. Cena může být ve výsledku o něco vyšší, avšak kvalita je vysoká a případné reklamace probíhají bezproblémově.

Jak postavíte například pergolu na vinnou révu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 3. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček