reklama

Jak založit a pečovat o levandulovou zahrádku

Levandulová zahrada nemusí být pouze snem, i v našich končinách si svou levandulovou zahrádku můžete vypěstovat. Pěstování levandule se nemusíte bát, je to nenáročná rostlina. Pokud přemýšlíte o tom, že byste si letos takovou zahrádku založili, a nevíte jak na to, poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak založit a pečovat o levandulovou zahrádku (Zdroj: Depositphotos)

Levandulová zahrada - jak na ni

Levandulová zahrada by měla být umístěna tam, kde hodně svítí slunce. Bylině vyhovují dobře propustné hlinitopísčité půdy, které jsou spíše suché než mokré. Nesnáší totiž přemokření. Pěstování na přímém slunci rostlině pomáhá získat krásnou barvu i intenzivnější aroma. Venku levandule bez problémů přečká i zimu, neublíží jí ani silnější mrazy. Nemá však ráda příliš větrné stanoviště. Není náročná na živiny. Nepotřebuje přihnojování, to jí spíše škodí. S rozvahou vybírejte sousední rostliny, kterým by měly vyhovovat stejné pěstební podmínky, hlavně by se měly obejít bez přihnojování.

Levandulové sazeničky
i (Zdroj: Depositphotos)
Levandulová zahrada by měla být umístěna na místě, kde hodně svítí slunce

Založení záhonu

Pokud jste na své zahradě našli to správné místo, které je vhodné pro pěstování levandule, rýčem vyhloubíte jámu a nalijete do ní trochu vody. Kvalitu jílovité půdy zlepšíte přidáním štěrku na dno jámy. Potom přisypte kvalitní zeminu. Na záhon sázejte zhruba 10 centimetrů velké rostliny do sponu 50 centimetrů. Levanduli sázejte nejlépe odpoledne nebo k večeru, kdy je země nejvíce vyhřátá a slunce už není tak ostré. Sazenici vyjměte z květinového obalu a její kořenový obal potrhejte a narušte, aby rostlina po zasazení neuschla. Po vložení keříku do jámy ji zasypte zeminou a dobře upěchujte. Se zaléváním to nepřehánějte. Zalévejte jen zřídka, vhodnou zálivkou je odstátá voda. Mladá levandule potřebuje mírnou a pravidelnou zálivku, ale starší rostliny už to pak nevyžadují. Deštivé počasí jí moc nevyhovuje.

Sázení levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležité je vybrat na svůj záhon tu správnou levanduli

Není levandule jako levandule

Druhů levandule je asi 40. Odlišují se od sebe svou výškou, hustotou keříku, velikostí květů i jejich zbarvením. Některé dorůstají velikosti 25 centimetrů a jiné i 60 centimetrů. Každý druh vyžaduje trochu jiný způsob pěstování, a proto je důležité, abyste si vybrali tu správnou levanduli, které se bude dařit v podmínkách, které jí můžete poskytnout. Na záhon je vhodné sázet mrazuodolné druhy.

Sušená levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Nebojte se levanduli ostříhat, můžete ji použít v kuchyni i do kosmetiky

Levandule se neobejde bez správně provedeného řezu

Pravidelné řezání nebo prostříhávání levanduli svědčí. Na jaře podporuje produkci květů. Prostříhání a zkrácení stonků rovněž podpoří hustotu keříku. Tento sestřih se provádí v březnu asi o jednu třetinu velikosti. Pozor, při stříhání dbejte na to, abyste nezasáhli do starého dřeva, pak by levandule špatně obrážela. Na podzim, ideálně ve chvíli, kdy levandule odkvétají, nastává další doba vhodná pro řez. Levandule by se měla zastřihnout do malého kopečku. Pomůže jí to lépe přečkat zimu. Výšku sestřihu veďte pod posledním lístečkem na stonku. Pokud toužíte po rostlince kvetoucí po celou sezónu, po odkvětu stonek vždy odstraňte. Ke stříhání doporučujeme používat plotové nůžky, s nimiž se levandule dobře upravuje.

Ostříhaná levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Levanduli je nutné pravidelně stříhat

Nebojte se levanduli ostříhat

Levanduli si můžete zcela bez obav v létě nastříhat do vázy. Musí být však v plném květu. Ve váze vydrží dlouho. Můžete si ji i usušit. Pro sušení si z ní uvažte kytici a pověste ji květem dolů na nějakém suchém místě.

Využití levandule je široké, používá se k výrobě dekorací, bylinných polštářků i domácí kosmetiky (soli do koupele, mýdla, šampony). Používá se proti molům, v kuchyni jako koření a čaj. Vyrábí se z ní sirupy, tinktury i likéry.

Sázení levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Levanduli je možné množit i řízkováním. To se provádí v létě z dřevnatých řízků

Množení levandule

Jednou z možností, jak levanduli množit, je řízkování. To se provádí v létě z dřevnatých řízků. Dřevnatou bázi musíte šikmo naříznout ostrým nožem. Pro urychlení zakořenění je dobré řeznou ránu namočit do růstového stimulátoru, a potom řízek zasadit do jamky v propustném a na písek bohatý substrát. Řízky se tak rychle ujímají.

Pytlíčky se semeny levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Levanduli si můžete vypěstovat i ze semen

Pěstování levandule ze semen

Levanduli si pro svou zahrádku můžete vypěstovat i ze semínek. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, je nutné s pěstováním začít už v únoru nebo nejpozději v březnu. Semínka vysejte do substrátu, do něhož přimíchejte také písek (v poměru 4:1). Semínka zasejte do dvojnásobné hloubky, jaká je jejich velikost. Po zasetí substrát opatrně navlhčete rozprašovačem. Nikdy ho nenechte zcela vyschnout. Nádobu se semínky mějte v místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C. Vhodným místem je okno na jižní nebo východní straně. Nesmí ji ale ofouknout, takže si dejte pozor na otvírání oken. Rostlinky vyklíčí zhruba za 3 až 4 týdny. Vzrostlé sazenice se pak po otužení v květnu nebo v červnu přesazují ven na záhon.

Sázení levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Levandulovou zahradu si můžete vypěstovat ze semen, řízků a sazenic

Levandulová zahrada ze sazenic

Ještě jednodušší je tvorba levandulové zahrady ze sazenic. Dají se koupit v zahradnictvích, hobby marketech, květinářstvích, ale i na trzích. Jejich nákup a výsadbu neuspěchejte. I ty by totiž měly jít na záhon až v po "třech zmrzlých", ideálně pak v červnu. Před výsadbou je pak vhodné je ještě nechat 10 dnů otužovat venku v květináči. Zpočátku by měly být ve stínu, aby si postupně zvykly na slunce.

Z levandule si udělejte skvělý sirup

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová