reklama

Terasa ve svahu vyžaduje pečlivé plánování a stavbu

Ne každý majitel pozemku se může pochlubit rovinou jako u Kolína. Některé pozemky jsou členité, svažité a nerovné. Co ale dělat, když máme zahradu jako nakloněnou rovinu a touha po domečku s terasou je silnější než zákony gravitace? Nezbývá než si pečlivě vypracovat plány a pustit se do stavby v trochu jiném stylu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Terasa ve svahu vyžaduje pečlivé plánování a stavbu (Zdroj: Depositphotos)

Terasa ve svahu není nic nemožného

Svažité pozemky nenabízejí moc možností, jak s nimi smysluplně naložit. Mírný sklon nám dovolí vybudovat terasy ve svahu, ve kterých lze tvořit záhony a plošiny pro další využití, stržení části svahu pak umožní i stavbu nemovitosti.

Podloží ve svahu

Jakmile máme připravený plán, prozkoumáme samotný svah - nejlépe za pomoci odborníka zjistíme, zda je svah dostatečně zpevněný a jeho podloží stálé. Také bychom měli zjistit, jaká hornina se skrývá pod zeminou. Je potřeba dosáhnout takového zpevnění svahu, aby se nezačal postupem doby sesouvat a neohrozil stavbu i nás. Ideální je nechat si zpracovat geologický průzkum, který přesně odhalí podloží a stabilitu svahu. Cennou radu dá i statik, který určí sklon svahu a jeho údržnost.

Podloží
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve si zjistěte složení podloží

Terasy ve svahu

Vybudování terasy nebo několika teras ve svahu je technicky náročnější, ale efektivní. Svah se tak rozdělí do stupňů a jednotlivé terasy ho podepřou. Terasy můžeme vybudovat způsobem:

  • suchá zídka
  • palisády
  • betonové tvarovky
  • ztracené bednění
  • drátěný program a kamenná výplň

Suché zídky - postavíme sami z volně posbíraných kamenů z okolí. Vyčistíme si tím i pozemek a ušetříme peníze. Suché zídky je ideální osadit pnoucími nebo plazivými rostlinami, které je zpevní. Důležité je mezery mezi kameny vysypat kvalitní zeminou. Zídky se staví do výšky maximálně jednoho metru, poté přestávají být stabilní a na jejich upevnění bychom museli použít beton nebo chemickou kotvu.

Květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Květiny ve svahu budou vždy tou nejkrásnější dekorací

Palisády jsou vhodné tam, kde dbáme na okázalou estetiku. Více než dřevěné jsou vhodné palisády betonové nebo dnes moderní dřevoplastové. Jsou prakticky nezničitelné, nevadí jim vlhko, voda ani mráz, jsou stálé na slunci a odolávají čistícím i chemických prostředkům, navíc není potřeba je jakkoliv ošetřovat.

Betonové tvarovky mají obdobnou funkci jako palisády, je možné je stavět bez námahy, dodávají se v mnoha tvarech a barvách. Lze jimi terasy tvarovat do jakékoliv podoby. Tyto tvarovky mají životnost zhruba 20 let. Aby nepůsobily ve svahu tak uměle, osázíme je rovněž pokryvnými rostlinami.

Ztracené bednění volíme jako stavební náhražku tam, kde nepotřebujeme dbát na estetický ráz svahu a spíše svah zpevňujeme. 

Drátěné stěny, jinak zvané gabiony, jsou velmi oblíbené díky své nenáročnosti provedení a poměrně příznivé cenové relaci. Drátěné stěny se vyplňují drceným kamením a celkový ráz působí příjemně. Tuto stavbu by ale měla provádět specializovaná firma. Výhodou je rychlá realizace, dlouhá životnost a možnost stavění jak na výšku, tak i do šířky.

Gabiony
i (Zdroj: Depositphotos)
Drátěné gabiony jsou velmi dobrou možností zpevnění svahu

Další stavební prvky do teras ve svahu

Schody

Terasy ve svahu vyžadují schody. Ty volíme tak, aby jejich nášlapná plocha obsáhla celé chodidlo. Počet schodů, jdoucích za sebou by neměl být neúměrně vysoký, dbáme spíše na menší počet s odpočívacími plochami. Pro starší nebo hůře se pohybující osoby dbáme také na instalaci zábradlí.

Drenážní systém

Aby nám na terasách nezůstávala voda, vybudujeme drenážní systém, který bude přebytečnou vlhkost z teras odvádět. Můžeme také na každé terase vytvořit svodový kanálek. Pokud se nad svahem hromadí velké množství vody, například je zde vodní plocha, můžeme ji využít k stavbě umělého potůčku s kaskádami, což v zahradě působí velmi efektně a příjemně. Nezapomeňte zajistit čerpadlo, které vodu odvede z pozemku pryč nebo zpět do jejího původního místa. Koryto potůčku vyložte bazénovou fólií a obložte kameny, doplňte vodními nebo bahenními rostlinami. 

Potok ve svahu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejkrásnější je kaskádovitý potůček, stékající z teras ve svahu

Odpočívadla

Jsou-li terasy dostatečně široké, využijte je nejen k vysázení květin nebo zeleniny, ale také k výsadbě stromů - okrasných nebo ovocných. Příjemné zákoutí a stín vám pak bude odměnou. Můžete zde navíc vybudovat odpočinkové zóny v podobě pergoly, altánu nebo loubí. 

V případě, že se chystáte na terasách ve svahu pěstovat zeleninu, musíte počítat se zavážkou kvalitní zeminy s dostatečným přísunem živin. Půda ve svazích bývá většinou velmi nekvalitní a k pěstování rostlin se takřka vůbec nehodí. Také myslete na povětrnostní podmínky, pokud zde nemáte vzrostlé stromy, které by nižším rostlinám dávaly stín. Svahy jsou velmi silně vystaveny slunci, větru i mrazu. Volte tedy rostliny, které snesou zhoršené životní podmínky.

Travnatý terén
i (Zdroj: Depositphotos)
Svažitý terén, který má silný sklon, využijte k pokrývce travnatým kobercem

Podklad objektu

Samostatnou kapitolou jsou stavby ve svahu. Než se do stavby samotné pustíte, musíte vědět, zda bude podklad pro stavbu z betonu nebo ze dřeva, jak velký objekt budete stavět a k jakému účelu bude využíván. Musíte-li počítat s dlouhodobým využíváním objektu, volte stálé materiály, které nekorodují a nehnijí, zvláště v kontaktu se zeminou ve svahu. V případě kotvících prvků tak vsaďte na:

  • pozinkované trny
  • chemické kotvy
  • patky do betonu - roxorové tyče nebo H profily
  • zemní vruty s nástavci a ukončením U
  • kotvící úchyty, např. závitové tyče zalité do betonu

Nabízí se i unikátní řešení, a to stavba na pilotech anebo s využitím zemních vrutů. Svažitý terén klade na konstrukci zvýšené nároky, a proto je potřeba nejprve pečlivě propočítat hmotnost objektu a nosnost kotvících prvků. Část objektu, která "jde" ze svahu, tak bude vyžadovat kvalitní kotvení. Především proto, že tato část bude nejvíce namáhána.

Menší zahradní stavby se nejčastěji kotví na betonové patky. Základový rošt terasy či pergoly se někdy ukládá i na betonové dlaždice, usazené volně do terénu. U staveb ve svahu však tuto variantu obvykle není možné zvolit. Využijte proto zemní vruty a jejich nástavce.

Dům ve svahu
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve svahu je možno postavit i dům, ale nechte to na odbornících

Velké stavby obytného charakteru pak přenechte odborníkům, kteří jsou s problematikou staveb ve svahu dobře obeznámeni. Ačkoliv bude taková stavba finančně nákladná, bude postavena profesionálně a se zárukou.

Ve svahu si můžete vybudovat třeba i skalku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová