Na plochách teras se nejlépe uplatní dřevo nebo dlažba. Každý z těch povrchů má něco do sebe, pohledově i vizuálně. Dřevo je teplé, ale jeho ochrana proti povětrnostním vlivům je složitější. Zvláštní volbu představuje kámen – taková terasa a nebo podlaha třeba v hale je krásná, ovšem vydláždit plochu kameny přináší problémy někdy jen těžko řešitelné. Vyzráli na ně ve společnosti Diton, kde mají s dlažbou velké zkušenosti, a to způsobem skutečně originálním. Výsledkem je dlažba se vzhledem kamene.


Kdo se chce potýkat s kamenem, musí zdolat problémy spojené s jeho druhem, povrchem, váhou a samozřejmě pokládkou, protože nepravidelný tvar lomového kamene – tedy to, co činí jím vydlážděnou plochu vždy jedinečným dílem – dovede kladení proměnit v jen těžko řešitelný rébus. Ne každý z nás přitom zrovna miluje skládačky a z dlouhé chvíle sestavuje po večerech puzzle.
Jedinečné vydláždění
Nová dlažba Diton Stone dokonalou dlažbu se vzhledem kamene připomíná, ale přitom nepředstírá to, co není. Je z betonu, a to je dobře, protože ten má pro stavebníka v tomto případě proti kamenům spoustu výhod: relativně snadnou přípravu podkladu, stejnou sílu „dlaždic“, přepravu na paletách. Další výhody ocení uživatel: trvanlivost, stálobarevnost, povrch příjemný třeba i pro bosé nohy. A návštěvník? Dům, u kterého byla použita betonová dlažba Diton Stone, si určitě pro jeho jedinečnost dlouho zapamatuje.


Jemné barevné tóny
Dlažbu se vzhledem kamene klademe na vyspádovaný zhutněný podklad a výrobce doporučuje spáry vyplnit pouze čistým křemičitým pískem se zrny do dvou milimetrů, který se po dlažbě rozmete. Jde o větší plochy a to bychom měli mít na mysli při rozhodování, jakou barvu zvolit, protože dlažba bude určitě poutat pozornost. Nabízí se několik barevných nevtíravých – spíše tónovaných variant, podtrhujících určitou vznešenost prostředí, takže pokud se pro Diton Stone rozhodneme, nebude problém dlažbu s prostředím a doplňky sladit.


Co je Aquastop
Obecným problémem betonu ovšem je, že tento materiál v neošetřené podobě je schopen do určité míry přijímat vodu, což nedělá jeho povrchu dobře ani v létě, natož pak v zimě a za mrazu. Společnost Diton ale u svých výrobků používá speciální a jedinečnou ochranu v nášlapné vrstvě Aquastop!, která prostě vodu do dlaždice nepustí. Položenou plochu dohutníme „žábou“ nebo jiným druhem vibrační desky opatřené pryžovou ochranou a to dvakrát: před a po zapískováním.

Trik na skládanku
A jak se to má s oním hlavolamem čili řečeným skládáním puzzlí? Překvapivě snáz, než čemu výsledek napovídá. Některé dlažební bloky mají totiž spáru pouze naznačenou, ale vytvářejí větší celky, které poskládat už tak složité není – jen je třeba dbát na to, aby se nám tři nejkratší strany bloků sbíhaly vždy v jednom bodu. Když nám vznikne pravidelná kruhová výseč, další blok do skládanky vložíme snadno, a tak to jde pořád dál…
S dlouhou zárukou
V Ditonu jsou o kvalitě svých výrobků přesvědčeni, klidně proto nabízejí betonovou dlažbu se vzhledem kamene ve spoustě typů, od klasické venkovní až po zámkovou dlažbu, a všechno s dvacetiletou zárukou. Platí to i o jejich novince, jakou je opravdu originální dlažba Diton Stone. Přirozeně se nehodí všude, ale to je už záležitost vaší volby a vkusu: Kutil pro vás má tip – zkuste ji třeba v zimní zahradě!
Více na www.diton.cz.
Publikováno: 31. 8. 2013, Autor: Jiří Jan (text), DITON, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce