reklama

Jako z kamene

Na plochách teras se nejlépe uplatní dřevo nebo dlažba. Každý z těch povrchů má něco do sebe, pohledově i vizuálně. Dřevo je teplé, ale jeho ochrana proti povětrnostním vlivům je složitější. Zvláštní volbu představuje kámen – taková terasa a nebo podlaha třeba v hale je krásná, ovšem vydláždit plochu kameny přináší problémy někdy jen těžko řešitelné. Vyzráli na ně ve společnosti Diton, kde mají s dlažbou velké zkušenosti, a to způsobem skutečně originálním. Výsledkem je dlažba se vzhledem kamene.

Jako z kamene
Dlažba se vzhledem kamene
Dlažba se vzhledem kamene
Dlažba se vzhledem kamene
Dlažba se vzhledem kamene

Kdo se chce potýkat s kamenem, musí zdolat problémy spojené s jeho druhem, povrchem, váhou a samozřejmě pokládkou, protože nepravidelný tvar lomového kamene – tedy to, co činí jím vydlážděnou plochu vždy jedinečným dílem – dovede kladení proměnit v jen těžko řešitelný rébus. Ne každý z nás přitom zrovna miluje skládačky a z dlouhé chvíle sestavuje po večerech puzzle.

Jedinečné vydláždění

Nová dlažba Diton Stone dokonalou dlažbu se vzhledem kamene připomíná, ale přitom nepředstírá to, co není. Je z betonu, a to je dobře, protože ten má pro stavebníka v tomto případě proti kamenům spoustu výhod: relativně snadnou přípravu podkladu, stejnou sílu „dlaždic“, přepravu na paletách. Další výhody ocení uživatel: trvanlivost, stálobarevnost, povrch příjemný třeba i pro bosé nohy. A návštěvník? Dům, u kterého byla použita betonová dlažba Diton Stone, si určitě pro jeho jedinečnost dlouho zapamatuje.

Jedinečné vydláždění
Jedinečné vydláždění
Jedinečné vydláždění
Jedinečné vydláždění

Jemné barevné tóny

Dlažbu se vzhledem kamene klademe na vyspádovaný zhutněný podklad a výrobce doporučuje spáry vyplnit pouze čistým křemičitým pískem se zrny do dvou milimetrů, který se po dlažbě rozmete. Jde o větší plochy a to bychom měli mít na mysli při rozhodování, jakou barvu zvolit, protože dlažba bude určitě poutat pozornost. Nabízí se několik barevných nevtíravých – spíše tónovaných variant, podtrhujících určitou vznešenost prostředí, takže pokud se pro Diton Stone rozhodneme, nebude problém dlažbu s prostředím a doplňky sladit.

Jemné barevné tóny
Jemné barevné tóny
Jemné barevné tóny
Jemné barevné tóny

Co je Aquastop

Obecným problémem betonu ovšem je, že tento materiál v neošetřené podobě je schopen do určité míry přijímat vodu, což nedělá jeho povrchu dobře ani v létě, natož pak v zimě a za mrazu. Společnost Diton ale u svých výrobků používá speciální a jedinečnou ochranu v nášlapné vrstvě Aquastop!, která prostě vodu do dlaždice nepustí. Položenou plochu dohutníme „žábou“ nebo jiným druhem vibrační desky opatřené pryžovou ochranou a to dvakrát: před a po zapískováním.

Co je Aquastop
Co je Aquastop

Trik na skládanku

A jak se to má s oním hlavolamem čili řečeným skládáním puzzlí? Překvapivě snáz, než čemu výsledek napovídá. Některé dlažební bloky mají totiž spáru pouze naznačenou, ale vytvářejí větší celky, které poskládat už tak složité není – jen je třeba dbát na to, aby se nám tři nejkratší strany bloků sbíhaly vždy v jednom bodu. Když nám vznikne pravidelná kruhová výseč, další blok do skládanky vložíme snadno, a tak to jde pořád dál…

S dlouhou zárukou

V Ditonu jsou o kvalitě svých výrobků přesvědčeni, klidně proto nabízejí betonovou dlažbu se vzhledem kamene ve spoustě typů, od klasické venkovní až po zámkovou dlažbu, a všechno s dvacetiletou zárukou. Platí to i o jejich novince, jakou je opravdu originální dlažba Diton Stone. Přirozeně se nehodí všude, ale to je už záležitost vaší volby a vkusu: Kutil pro vás má tip – zkuste ji třeba v zimní zahradě!

Více na www.diton.cz.

Publikováno: 31. 8. 2013, Autor: Jiří Jan (text), DITON, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce