reklama

Jak zvýšit pH vody v bazénu

Kdo by v létě netoužil po osvěžení v bazénu, který má doma na zahradě? Proč chodit na veřejná koupaliště, kde je hlava na hlavě? Doma jste sami a s nikým se neperete o kousek trávníku, kam chcete položit deku. Jenže k tomu, aby koupání bylo bezpečné, je třeba udržovat vodu v bazénu v čistotě a kontrolovat její pH.

i (Zdroj: WEBTIP)
Správnou hodnotu pH vody v bazénu je důležité hlídat (Zdroj: WEBTIP)

Čistota a pH vody v bazénu 

Zbytky opalovacích krémů, hmyzu, nečistoty ze vzduchu, tráva, pot – to všechno negativně ovlivňuje kvalitu vody v bazénu. K tomu, aby byla pořád čistá a zdravotně nezávadná, je potřeba ji pravidelně dezinfikovat a udržovat, například kontrolovat pH.

Jedním z hlavních parametrů, který je třeba sledovat, je hodnota pH

K tomu, aby voda ve vašem bazénu byla křišťálově čistá, je zapotřebí používat správnou filtraci, dezinfikovat vodu, kontrolovat hodnotu pH a předcházet vzniku řas.

Pro výběr filtrace je zásadní filtrační výkon. Bazény totiž mají různé rozměry a spolu s nimi se mění i nároky na filtraci. Pro malé bazény většinou postačí kartušová filtrace, pro ty větší už je nutností písková filtrace s dostatečným výkonem.

K dezinfekci vody a odstranění všech nežádoucích mikroorganismů se nejčastěji používá chlór. Je zdravotně nezávadný a účinně zbaví vodu řas, virů i bakterií.

Proč je důležité hlídat správnou hodnotu pH?

Hodnota pH ukazuje stupeň kyselosti vody, zároveň ovlivňuje její kvalitu a účinnost přípravků pro úpravu vody v bazénu.

  • Má vliv na životnost bazénu.
  • Ovlivňuje i životnost rozvodů.
  • Špatná hodnota pH může vést k růstu řas, které mohou ohrozit lidské zdraví.
  • V důsledku nesprávné hodnoty pH mohou blednout barvy použitých materiálů.
  • Může dráždit oči i pokožku.
Čistá voda v bazénu
i (Zdroj: WEBTIP)
Vodu v bazénu kontrolujte každý den

Jak poznat, že je hodnota pH mimo ideální rozmezí?

Počasí, používání bazénové chemie, tvrdost vody i její čistota mají velký vliv na hodnoty pH. Za ideální hodnotu považujeme pH v rozmezí 7,0-7,4. Vyšší hodnota může způsobit mléčný zákal vody, snížit účinnost přípravků s chlorem. Nižší hodnota často stojí za korozí kovových částí bazénu i podrážděním pokožky a očí.

Jak hodnotu pH v bazénu zvýšit?

  • Hodnotu pH je třeba pravidelně kontrolovat. Minimálně jednou za týden proveďte kontrolu všech parametrů vody pomocí testovacích papírků, přístrojů nebo testovací sady chemikálií.
  • Když je potřeba pH zvýšit, můžete použít uhličitan sodný, tedy sodu, hydroxid sodný nebo louh sodný.
  • Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný nebo kyselina solná.
Náš tip: Vodu v bazénu kontrolujte každý den. Zaměřte se hlavně na pH a koncentraci volného chlóru. Než do bazénu vstoupíte, osprchujte se pod solární sprchou. Jen tak bude voda po dlouhý čas vhodná ke koupání i bez toho, abyste ji během sezóny museli měnit.

Publikováno: 6. 4. 2020, Autor: WEBTIP (text a foto), Profil autora: Redakce