reklama

Správný řez stromů a keřů

Řez je tvrdým oříškem pro mnoho zahrádkářů. Kdy je správná doba na řez? Co a kdy se má řezat? Umění řezu se zdokonaluje se zkušenostmi i za cenu neúspěchu. Je krásné, když vidíte rostlinu, která se má k světu. Je ale také důležité vědět, co řez rostlině způsobí. Není vhodné jen tak popadnout nůžky nebo pilku a bezmyšlenkovitě kopírovat souseda. Řez je třeba vždy provádět cílevědomě. Dáme vám několik tipů na důvody, smysl a výsledky řezu.

Správný řez stromů a keřů
Správný řez stromů a keřů
Správný řez stromů a keřů

Nástroje pro správné provedení řezu

Nástroje pro správné provedení řezu
Nástroje pro správné provedení řezu
Nástroje pro správné provedení řezu
Nástroje pro správné provedení řezu

Uvidíte-li na vašem stromě nebo keři suchou větev, sáhněte po nůžkách nebo pilce. Odumřelé části rostlin lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku. Odstraňování poškozených, nemocných nebo odřených větví je třeba ponechat na dobu, která je pro rostlinu nejvhodnější. Strom nebo keř je často třeba prořezat, protože byl zasazen na příliš malém místě nebo blízko budovy. V dnešní době lze sehnat miniaturní stromky a keře vhodné i do té nejmenší zahrady. Je nutné zasadit správnou rostlinu na správné místo!

Vhodná doba

Vhodná doba
Vhodná doba
Vhodná doba
Vhodná doba

Pro stromy je vhodná doba řezu od poloviny léta do konce srpna. Většinu keřů je vhodné řezat na jaře před tím, než začnou růst nové listy. Keře prořezávejte, když jsou příliš husté, nebo když se značně sníží množství květů či plodů. Živé ploty stříhejte každý rok. Řez neprovádějte na jaře nebo na začátku léta, kdy se stromy a keře probouzejí. Rovněž neprovádějte řez na konci léta. Mohlo by dojít k oslabení rostlin před zimou, dokonce i v případě, že již upadly do zimního spánku. V této části roku je vzduch plný výtrusů z různých plísní, které mohou snadno proniknout do rostliny prostřednictvím zraněných míst. Rovněž neprovádějte řez v zimě, protože prořezaný strom nebo keř může poškodit chlad a mráz.

Nezapomeňte

Tenké a oslabené stromy a keře nelze řezem oživit. Skloněné a protáhlé výhony mohou být znakem nevhodné polohy (stín/přímé světlo, sucho/vlhko, vyvážení živin, kolidování s trávníkem) nebo nesprávné péče (například příliš velká hloubka zasazení). Než vezmete do ruky nůžky nebo pilku, zkontrolujte, zda není splněno některé z těchto hledisek. Zdravá a bujná rostlina snáší řez mnohem lépe, než slabá.

Používejte správné nástroje

Používejte správné nástroje
Používejte správné nástroje

Pro odstraňování malých výhonů použijte jednoruční nůžky. Na silnější výhony použijte silnější nástroje, například obouruční nůžky nebo zahradnickou pilku. Někdy je obtížné dosáhnout na spodní část výhonu, nebo je výhon tak trnitý, že je zapotřebí použít univerzální zahradnické nůžky nebo teleskopické nůžky. Tyto nástroje umožňují provést řez z větší vzdálenosti.

Oboustranné nebo jednostranné ostří?

Jednoruční a obouruční zahradnické nůžky jsou k dispozici s jednostranným nebo oboustranným ostřím.Nůžky s oboustranným ostřím umožňují odstřihnout větev přímo u kmenu. Jsou ideální na mladé, zelené výhony.Nůžky s jednostranným ostřím omezují koncový ráz střihu a proto jsou vhodné na řezání suchého a tvrdého dřeva.

Více o nářadí pro řez a střih se dozvíte v článku (Nářadí pro řez a střih) a také zde (www.fiskars.com/CZ)

Publikováno: 28. 4. 2008, Autor: Fiskars (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce