reklama

Jak si poradit s úpravou okolí nadzemního bazénu

Není bazén jako bazén. Při budování nadzemního bazénu se snažíme jeho okolí co nejvíce přizpůsobit zahradě, aby zde tento odpočinkový prvek nepůsobil rušivě. Okolí bazénu tak můžeme upravit vydlážděním, vybetonovat nebo použít například dřevo. Co bychom o jednotlivých řešeních měli vědět a jak je náročné jejich svépomocné vybudování?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak si poradit s úpravou okolí nadzemního bazénu (Zdroj: Depositphotos)

Okolí bazénu nemusí znamenat automaticky jeho vydláždění. V dnešní moderní době je nabídka materiálů pro úpravu okolí bazénů tak velká, že si vybere i náročný uživatel, který požaduje opravdu nadstandartní provedení. A věřte, že je z čeho vybírat.

Dlažba klasikou

Dlažba představuje v rámci možností úpravy okolí bazénu jednu z nejlacinějších možností. Je to taková ta klasika, která neurazí, ani nezklame. Dlaždice můžeme mít hladké, hrubé a v různých odstínech podle našich požadavků. Důležité je, aby se nám vzor líbil a byl také vhodný pro prostředí v naší zahradě. Od toho jsou odborníci, kteří nám ochotně poradí. Dnešní moderní dlažba došla až tak daleko, že je odolná proti nejrůznějším barevným skvrnám. Impregnace zajistí, že její povrch je proti nejrůznějším tekutinám odolný a snadno čistitelný. V nejhorším případě dlaždice můžeme vždy otryskat tlakovou myčkou. Pod betonovou dlažbu je snadná i příprava základu, srovnanou plochu kolem bazénu zhutníme některým z podkladových materiálů a pod dlažbu použijeme nejčastěji jemně namletou vápencovou drť. Písek není úplně vhodný, neboť může způsobit, že postupem času začne růst ve spárách plevel.

Dlaždice a tráva
i (Zdroj: Depositphotos)
Okrajový chodníček z dlaždic je v kombinaci s travní plochou elegantní

Litý beton

Zde je příprava pro úpravu okolí bazénu o něco složitější. Litý beton často vyžaduje vybudování hlubších základů a zde nám jen lopata nebude stačit. Tuto úpravu provádějí běžně firmy, které se zabývají stavbou bazénů. Litý beton může skrývat mírné riziko, často je jeho povrch velmi hladký, takže v kombinaci s vodou i kluzký. Specializované firmy vlastní raznice, kterými povrch betonu zdrsní a nehody tak nehrozí. Litý betonový chodník kolem bazénu má ale jednu zásadní výhodu, nepoškodí ho ani mráz, protože je velmi masivní. To si u klasické dlažby můžeme jenom přát, po několika letech se stává, že dlažba je působením mrazu nerovná a je potřeba provést opravu. Litý beton může být vhodný tam, kde dekor betonu použijeme i v domě, čímž je vnitřní a venkovní prostředí podobné a působí jako jeden celek.

Betonové vydláždění
i (Zdroj: Depositphotos)
Litý beton patří k velmi moderním bazénům

Kámen jako přirozený prvek venkovního prostředí

Kámen můžeme mít zastoupený v okolí bazénu vlastně ve dvou podobách. Tou první jsou kamenné zídky, které jsou krásné, jejich stavba svépomocí není až tak náročná a je vcelku levná. Aby kamenná zídka vydržela, je zapotřebí vyhloubit a vybetonovat základy, sehnat kámen nebývá problém.

Druhou podobou je kamenný koberec, který se používá pro okolí bazénu například místo dlažby. Jde o menší oblázky, které jsou spojené pryskyřicí. Tuto technologii můžeme nalézt i na terasách nebo jiných odpočinkových zónách kolem domu. Vzhledem k faktu, že se jedná o sofistikované provedení, je zapotřebí jej svěřit odborné firmě. Jedinou nevýhodou je tak vyšší pořizovací cena.

Kamenná dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Kombinace bazénu a kamenné zídky vypadá velmi zajímavě

Dřevo je krásné, péče o něj ale náročnější

Dřevo je materiál, který je oblíbený především u vlastníků zahrad s přírodnějším rázem, kde se žádné betonové ani dlážděné povrchy nenosí. Pokud máte na zahradě dřevěnou terasu nebo pergolu, která má k bazénu vcelku blízko, jiný materiál by zde nepůsobil úplně dobře. Dřevo totiž u bazénu nenarušuje ráz zahrady, přitom je krásné, avšak péče o něj dá docela zabrat. Hlavním problémem je to, že ani impregnace není věčná a je zapotřebí ji jednou za několik let obnovit nátěrem. Také životnost je omezená, avšak cena je zcela bezkonkurenční. Pro povrch v okolí bazénu je možné také použít i dřevoplast, avšak ten nebývá příliš hezký, jeho údržba je však velmi snadná a životnost delší.

Dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Bazén s dřevěným chodníkem

Jaké máme možnosti ohřevu vody v bazénu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček