reklama

Zahradní cestičky zvládnete i svépomocí

Minimálně někteří z nás se díky pandemii ocitli ze dne na den bez práce. Tato situace není ideální, ale pokuste se ji, pokud to jde, smysluplně využít. V první řadě máte mnohdy poprvé v životě možnost zastavit se, přemýšlet, plánovat a bilancovat a dělat to, co vás baví nebo to, co jste dlouho díky pracovním povinnostem odkládali. Co takhle začít plánovat a realizovat zvelebení zahrady? Poradíme vám, jak zvládnout stavbu zahradních cest a cestiček svépomocí.

i (Zdroj: Presbeton)
Zahradní cestičky zvládnete i svépomocí (Zdroj: Presbeton)

K procházkám po zahradě jste měli v minulých týdnech pravděpodobně více příležitostí než při běžném pracovním shonu. Pokud není vaše zahrada protkána zpevněnými cestičkami, které vás pohodlně a bezpečně dovedou i do odlehlejších zákoutí zahrady, možná si vyčítáte pošlapanou trávu.

zahradní dlažba ruvido
i (Zdroj: Presbeton)
Betonová dlažba RUVIDO je k nerozeznání podobná pískovci

Věřte, že zpevněné cesty vás budou lákat ven, ať už pálí slunce nebo je po dešti, bez toho, aniž byste si poničili pracně vypěstovanou zeleň nebo umazali boty od bláta. Bohužel se na tuto skutečnost často v českých zahradách zapomíná. Veškerá pozornost se zaměří na zpevnění cest podél domu, ale na funkční propojení celé zahrady se zapomene.

Výběr povrchu zahradních cest nepodceňujte

Ideálním trvanlivým materiálem pro venkovní použití je jednoznačně beton. Ten dokáže odolávat rozmarům zdejšího počasí a na své majitele klade minimum požadavků, co se údržby týče. Technologie výroby navíc zaznamenala v posledních letech velký vývoj dopředu. Kvalita povrchu a estetické a tvarové možnosti předurčují betonové komponenty k velmi širokému použití.

dlažba vektorit
i (Zdroj: Presbeton)
Dlažba VEKTORIT zase věrně imituje staré cihlové dláždění

Česká firma Presbeton, která má jedno z nejkomplexnějších portfolií betonových výrobků u nás, nabízí vybrané typy dlažeb v nejušlechtilejší povrchové úpravě PCT (Perfect Clean TOP). Úprava PCT spočívá v nanesení speciální kompozitní látky na betonový povrch, vytvrzené zářením a vysokou teplotou. Tím je zamezeno průniku vody a dalších nečistot do struktury betonu. Díky tomu nedochází k nežádoucímu rozrušení betonového povrchu a rovněž je usnadněno čištění. Standardní nečistoty tak stačí setřít obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

Překvapivá variabilita betonové dlažby

Co se estetické stránky týče, zapomeňte na omezený výběr betonových dlažeb v klasickém šedém provedení. Současné možnosti jsou téměř bezbřehé. Díky různým postupům ve výrobě je možné kromě klasické zámkové nebo skladebné dlažby sáhnout i po exkluzivních variantách dlažebních desek velmi zdařile imitující například kámen nebo dřevo.

betonová dlažba v designu dřeva
Betonová dlažba BARK v designu dřevěných kulatých šlapáků (Zdroj: Presbeton)
betonová dlažba jako dřevo
Betonová dlažba BARK v imitaci dřevěných pražců (Zdroj: Presbeton)

Dlažební desky RUVIDO nerozeznáte od přírodního pískovce. Povrch dlažebních desek LIMA zase evokuje starou kamennou dlažbu s ohlazeným reliéfem. Na druhou stranu ucelený sytém BARK věrně napodobuje dřevěná prkna či kulatinu. U skladebné dlažby jsou v posledních letech hitem probarvené betony v tlumených odstínech červené, které se hodí do romantických zahrad a zákoutí.

dlažba historik
i (Zdroj: Presbeton)
Dlažba HISTORIK díky své patině připomíná staré dlažební kameny

Dlažba HISTORIK s příjemnou patinou připomíná staré dlažební kameny. Podobný efekt staré cihlové dlažby má i produkt VEKTORIT, který skvěle doplní i historické stavby.

Více informací o jednotlivých dlažbách získáte také na www.presbeton.cz

 

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 16. 4. 2020, Autor: Presbeton (text a foto), Profil autora: Redakce