Jedním z odpočinkových míst u rodinného domu je terasa. Na ní můžeme strávit spoustu krásných chvil, ať už to je u rodinného oběda nebo při večerním grilování s přáteli. Šikovní kutilové si ale nebudou nechávat stavět terasu na zakázku, protože ji zvládnou vystavět svépomocí. A v našem článku se dozvíte co a jak.
Stavba terasy svépomocí je činnost, kterou zvládnou především zručnější kutilové. Terasu můžeme postavit nejen tam, kde směřují prosklené dveře přímo na zahradu, ale i v místě, kde by klasický balkon vypadal poněkud nehezky. Terasa najde u každé šikovné paní domu široké využití, od sušení prádla v hezkých a slunečných dnech od jara do podzimu, až po pěstování teplomilných rostlin v nádobách.
Výstavba dlážděné terasy
Dlážděná terasa je vhodná v místech, kde jsou prosklené dveře umístěné tak, že se z domu dostaneme přímo na zahradu. Pokud je terén před domem svažitý, pak je nutné vybudovat rovnou plochu, kterou na jejích okrajích zpevníme například vybudováním zídky nebo svahu s trvalkami a keři. Nesmíme zapomenout na fakt, že dlážděná terasa vyžaduje vybudování kvalitního podloží, které je navíc zhutněné. Nejprve bychom měli zvážit, jak velká terasa bude a zda kromě sezení zde budeme používat také gril nebo jiné prvky, které požadavky na prostor ještě umocní.
Výstavbu začneme případnými terénními úpravami a dno jámy, kterou jsme vyhloubili za účelem výstavby terasy, vysypeme hrubším kamenem, jako je například melafýr. Samozřejmě že tuto vrstvu, kterou vytvoříme vysokou minimálně 20 cm, musíme utužit. Vhodné je k tomu zapůjčení benzinové vibrační desky, která má jednoduchou obsluhu a během několika okamžiků máme první vrstvu podkladu připravenou. Následně využijeme hrubší vápenec, který pomůže srovnání do perfektní roviny, což umožní připravit poslední část. Tou je jemně drcený vápenec, na který již pokládáme dlaždice. Před pokládáním dlaždic musíme také tuto pokládací vrstvu srovnat perfektně do roviny. Následně postupně pokládáme dlažbu po jednotlivých řadách. Nakonec ještě zasypeme spáry pískem, zameteme a máme hotovo. Hezké je vždy osázení nízkými keři a trvalkami alespoň z jedné strany, terasa je tak chráněná před větrem a člověk se zde cítí bezpečněji.
Terasa ze dřeva
Dřevěná terasa je na stavbu mírně jednodušší. Nevyžaduje provedení podkladu, tedy pokud nebude konstrukce stát přímo na zemi. Většinou se staví vyvýšená, je to z toho důvodu, že má srovnat výškový rozdíl mezi prosklenými dveřmi v domě a zahradou. Umožňuje tak vytvořit hezké místo pro sezení v létě a schody umožní projít přes terasu až na zahradu.
Vyvýšená terasa vyžaduje výstavbu základových patek. Nejsnazší je vyvrtání otvorů pomocí motorového vrtáku a následné vyplnění otvorů betonem, který řádně zhutníme ještě přihozením kamenů. Betonová směs musí vyzrávat po dobu minimálně tří týdnů. Zabetonovat musíme i kotvící segmenty, ke kterým upevníme základové trámy terasy.
Následná výstavba je pak jednodušší o to, že dřevo je snadno dělitelné, trámy jsou z jedné strany ukotvené do země a z druhé strany do zdiva domu. Zde musíme provést přípravu i v případě plánovaného zateplení ve formě nařezaných profilů z oceli, ke kterým trámy upevníme. Zásah do zateplení má za následek většinou úniky tepla v zimě. Montáž terasy je poté již jednoduchá, k připevnění prken na trámy použijeme spojovací materiál ve formě vrutů a šroubů. Velmi nutné je následné natření dřeva ochranným prostředkem v několika vrstvách, což zabrání jeho rychlé zkáze.
Terasa a její údržba
Dlážděná terasa má údržbu velmi jednoduchou. Pokud po několika letech shledáme, že vzhled dlažby je nehezký, není problém ji umýt tlakovou myčkou, která dokonale odstraní nečistoty a dlažba je zase jako nová. Pro tento účel se používají většinou trysky s užším paprskem, což generuje vodní proud mimořádně silné intenzity.
Dřevo má údržbu specifickou, spočívá v pravidelném obnovování nátěrů, což dřevu výrazně prodlužuje životnost. Natírat bychom měli minimálně jednou za dva roky, díky tomu si terasa zachová pěkný vzhled a dlouho nás bude těšit.
Publikováno: 24. 4. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček