Příjemně osvětlená zahrada bude zvát k posezení venku, zvláště pak v nadcházejících teplých měsících. Vhodným osvětlením zahradu zútulníte a také ji uděláte bezpečnější, ať už pro váš vlastní pohyb, nebo pro ochranu před nevítanými návštěvníky. A nemusíte si vystačit pouze se solárním osvětlením.
Kam osvětlení v zahradě umístit
Osvětlení v zahradě bude nejen funkčním, ale také ozdobným prvkem – můžete jím dát zahradě zcela jiný ráz. Vhodné je osvětlit:
- chodníky a cestičky;
- okrasné záhony, květináče, různé stromy a keře, skalky;
- solitérní prvky – např. krmítka, pítka pro ptáky, velké kameny, dekorativní prvky;
- místo s posezením;
- zídky, schody, terasy, balkony.

Solární světla
Pro svou jednoduchost jsou pro osvětlení zahrady velmi oblíbená solární světla. Nemají kabely, můžete je tedy umístit kamkoli bez nutnosti řešení přívodu elektřiny, snadno je také přemístíte v případě potřeby na jiné místo. Solární osvětlení se vyznačuje také dlouhou životností, snadnou údržbou a energetickou nenáročností. Vždy si pohlídejte bezpečnost, tedy stupeň ochrany, který světla mají – ideální jsou voděodolná se stupněm ochrany mezi IP64 a IP69.
Nízkonapěťové vedení
Osvětlení v zahradě lze pojmout jako nízkovoltové – jejich výhoda je jednodušší rozvedení kabelů a další:
- rozvody na osvětlení na 12 voltů je možné zakopat jen do hloubky zhruba 30 centimetrů;
- v případě jejich poškození nehrozí úraz elektrickým proudem a lze je snadno opravit;
- od silového rozvodu je jednoduše oddělíte transformátorem;
- použít můžete LED svítidla, která budou sloužit bez ohledu na počasí (na rozdíl od solárních lamp) a jejich nabídka je vskutku pestrá.

Vysokonapěťové vedení
V zahradě je pro osvětlení i jiné přístroje typu čerpadlo třeba vybudovat rozvody elektřiny. Zásuvky rozmístěné po zahradě uvítáte nejenom při jejím osvětlování, ale také třeba při sekání trávy a dalších činnostech, kdy potřebujete manipulovat s přístroji na elektřinu.
- Výkopové rýhy musí být v hloubce alespoň 70 centimetrů;
- položení kabelů má svá specifika – na dno rýhy se nasype písek, na něj přijde elektrický kabel, který se zasype opět pískem. Následuje asi 20 centimetrová vrstva zeminy, výstražná fólie z plastu a zbytek rýhy se zasypává opět zeminou. Použít se dají případně k ochraně kabelů i ohebné plastové trubky.
- Na rozvod je třeba mít provedenou revizi, i instalaci je vhodné přenechat odborníkovi.
- Do vhodných, vámi zvolených míst umístěte sloupky se zásuvkami a krytím IP44, které jsou odolné vlhku.

Typy svítidel
Na různá místa v zahradě využijete různé typy osvětlení
- Stojací svítidla – jsou nejvhodnější k příjezdovým i jiným cestám v zahradě, neměla by ovšem být zasažena provozem. Použít můžete i světla zápustná či pojezdová, ale nepočítejte s nimi jako s plnohodnotným osvětlením cest, ale spíše jako s doplňkovým osvětlením.
- Zápustná svítidla – využijete tam, kde chcete zvýraznit okraje balkónů či teras, ty se silnějším zdrojem dobře osvítí zahradní solitéry či stromy, zdi a fasády. Vhodné jsou také k osvětlení listnatých stromů zespodu, kde krásně zvýrazní korunu a kmen.
- Závěsná svítidla – světla různých tvarů – koule, kostky – můžete zavěsit i na stromy.
- Reflektory – na osvětlení stromů a rostlin se dobře hodí reflektory, které usadíme do trávy či záhonů. Ze stran je vhodné osvětlit především jehličnaté strom, keře a okrasné traviny.
Publikováno: 20. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová