reklama

Máte dětské pískoviště?

Dětské pískoviště má v životě dítěte velmi důležitou roli. Při hře na pískovišti si dítě procvičuje jemnou i hrubou motoriku, fantazii, koordinaci rukou, obratnost i prostorovou orientaci. Pokud máte kousek volného místa na zahradě, dopřejte svým dětem pískoviště. Nevíte, jak ho vybrat? Nevadí, poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos)
Máte dětské pískoviště? (Zdroj: Depositphotos)

Dětské pískoviště je bezesporu jednou z nejlepších hraček, jež dokáže dítě zabavit po několik let na několik hodin. Může být různě velké a vyrobené z rozličných materiálů. Můžete si jej pořídit hotové jako stavebnici, ale můžete si ho také postavit svépomocí. Ať už je to tak či tak, mělo by vždy splňovat několik pravidel.

Dětské pískoviště musí být zabezpečeno

Dětské pískoviště se neobejde bez pořádného zabezpečení. Musí být zajištěno jak seshora, tak i zespodu. Do pískoviště nesmí prorůstat tráva a nesmí se do něj dostat ani kočka, ani pes. Písek by pak mohl být po hygienické stránce nevyhovující. Hrozila by nákaza různými parazity. Pozor však, přikrytí pískoviště neprodyšným materiálem podporuje pro změnu zase růst plísní, což by vedlo k znehodnocení písku.

Kreativita
i (Zdroj: Depositphotos)
Dětské pískoviště pomůže v rozvoji dítěte v mnoha směrech

Písek do dětského pískoviště

Písek do dětského pískoviště by neměl být jen tak nějaký. Dbejte na to, aby byl certifikovaný. Pouze takový vám může zaručit svou nezávadnost. Tento písek nabízejí firmy, které se zaměřují na dětská hřiště a zahradní nábytek. Pokud písek ochráníte před tím, aby se do něj dostaly nečistoty, vydrží vám i několik sezón. V rámci pravidelné údržby písek pravidelně prohrabujte a prosévejte, abyste ho vyčistili od nepořádku.

Společné hry
i (Zdroj: Depositphotos)
Pískoviště zabaví dítě na dlouhé hodiny

Velikost pískoviště

Velikost pískoviště zvolte podle volného prostoru a také podle počtu dětí. Při jeho výběru je nutné počítat s tím, že potom, co děti pískovišti odrostou, ho nejspíš budete likvidovat. Příliš velké pískoviště je pro soukromé účely zbytečné. Dítě se tam bude cítit ztraceně a i pořizovací cena není zrovna v těchto případech nejnižší. Pozor si dejte i na výšku pískoviště. Příliš vysoké je pro ty nejmenší děti poměrně nebezpečnou překážkou.

Velikost
i (Zdroj: Depositphotos)
Velikost pískoviště volte podle prostoru i počtu dětí

Kam pískoviště umístit?

Ideálním místem pro dětské pískoviště je místo v polostínu. Stín může vrhat třeba plot, stěny domu nebo stromy. Pletivo plotu je vhodné v tomto případě zastínit sítí nebo rákosovou rohoží. Pískoviště neumisťujte do míst, kde je tma a vlhko. Důležité rovněž je, aby bylo také na dohled, abyste mohli na své děti bez problémů ze zahrady nebo z domu pohlédnout a zkontrolovat je. 

Umístění
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvolte to správné místo, kam pískoviště umístíte

Co udělat před jeho umístěním?

Před umístěním dětského pískoviště po vytyčení kolíky a provázkem odstraňte zeminu po obvodu a potom po celé ploše do hloubky 20 centimetrů. Při odstraňování zeminy dbejte na to, aby dno pískoviště bylo ploché a hladké. Ze dna odstraňte veškeré kořeny a kameny. Vykopaný prostor potom vyložte kořenovou bariérou, která propouští dešťovou vodu, ale zároveň zabraňuje prorůstání plevele.

Plánování
i (Zdroj: Depositphotos)
Vše si dopředu dobře promyslete a naplánujte

Jak na realizaci vlastního pískoviště

  1. Na pískoviště potřebujete trámy o šířce 10x10 cm, které jsou o pár centimetrů kratší, než je naplánovaná velikost. Pokud jsou větší, je nutné je nejprve na požadovanou délku zkrátit.
  2. Potom, co máte připravenou uhlazenou a vyčištěnou jámu, na dno nasypte 2,5-5 centimetrovou vrstvu písku.
  3. Položte první vrstvu trámů do pískoviště do čtverce a spojte je dohromady. Úhelníkem přitom před spojením zkontrolujte, že každý roh je v pravém úhlu. Ke spojení použijte příčný trámek.
  4. Vyrovnejte všechny trámy, aby byly v pravém úhlu. Použijte k tomu gumovou palici. Vše přitom kontrolujte vodováhou. Vše musí být rovné.
  5. Opatrně odstraňte příčné trámky a na první vrstvu trámů položte druhou vrstvu trámů.
  6. Sešroubujte vrstvy k sobě v pravidelných rozestupech.
  7. Vyložte dno geotextilií. Okraje by přitom měly přesahovat vrstvu trámů.
  8. Přidejte poslední vrstvu trámů a i tu přišroubujte pomocí samořezných šroubů. U šroubů si dávejte pozor, abyste je nedávali tam, kde jsou šrouby z předešlých vrstev.
  9. Odřízněte přesahující okraje geotextilie.
  10. Nyní stačí pískoviště naplnit pískem a v neposlední řadě je zapotřebí vyřešit i krytí pískoviště.

Publikováno: 22. 4. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová