Léto na zahradě může být ve znamení pohody. Pokud pěstujete přes léto okrasné květiny k řezu do vázy, nenechte si je přerůst plevelem. Ani bylinkové záhony by měly být čisté a zbavené všeho nevhodného.
Jak u nás vypadá léto na zahradě?
V létě na zahradě máme vždy vhodné trvalky k řezu, jako jsou například kapradí, oměj šalamounek, hvězdice vřesovcovitá, lomikámen/mokrýš, stračka, třapatka nachová, šater latnatý, kohoutek chalcedonský, magnólie, rozrazil a rozchodník. Jednoleté letní květiny pěstujeme na kytice a pro dekoraci. Mezi vhodné druhy patří rudbekie srstnatá, astra čínská, hledík větší a slunečnice.
Výběr květin pro sušení je rovněž velice bohatý, levanduli či mátě se daří na záhonu i v truhlíku za oknem. Bylinkové záhony dodají základ pro zimní čaje, které provoní pokoj a sušené kvítky nebo listy v plátěných pytlíčcích můžete vložit do prádelníku.
Správná doba řezu
Květiny je třeba řezat před polednem, kdy jsou nejčerstvější. Zvolte stonky s květy, které jsou těsně před rozkvetením. Květiny určené na sušení je třeba řezat za pěkného počasí po odpaření ranní rosy. Větrné počasí kvalitu řezaných květin ještě zvyšuje.
Náš tip:
Na řez používejte nůžky na květiny a bylinky. Tyto nůžky vám umožní snadno zastřihovat bylinky i květiny. Jsou ideální pro stříhání bylinek vypěstovaných v domácí bylinkové nebo kuchyňské zahrádce. Nůžky mají praktický zámek pro jednoduché a bezpečné přenášení. Perfektně sedí v ruce a práce s nimi je snadná a rychlá.
Pro sušení jsou nejlepší květiny v raném stádiu kvetení. Hlavní sběr bylin je nejvhodnější před kvetením, kdy je aroma nejsilnější a má nejbohatší listoví. Bylinky sklízejte také před polednem, kdy slunce osuší z rostlin rosu. V této době je aroma nejsilnější. Se sběrem hluchavek lze začít v květnu. Řežte výhony 15–20 cm, jejichž stonky a listy jsou dosud měkké. Na stejném místě budou přirůstat nové výhony celé léto.
Léto na zahradě je ve znamení bujení
Úpravy okrajů trávníku okolo cest a cestiček bývají náročné. Mezi další problematická místa v létě na zahradě patří také okolí stromů, keřů nebo záhonků. Lze je zastřihávat bez ohýbání servonůžkami nebo ručními nůžkami na trávník s dlouhými rameny; pro konečnou úpravu lze použít nůžky na trávník, u kterých lze podle potřeby nastavit úhel stříhací hlavy.
Zbavte se pampelišek
Pampeliška je jedním z nejobávanějších plevelů, protože se šíří velice rychle a je obtížné se jí zbavit. Chcete-li mít zahradu nejen v létě bez plevelů, musíte odstranit pampelišky i s kořeny. Kořeny se vykopávají obtížně. A zahrádkáři, kteří dodržují ekologické zásady, nechtějí ve válce proti pampeliškám obětovat celou zahrádku.
Odstraňovač plevele se snadno vypořádá s veškerým plevelem majícím dlouhý a silný kořen. Čelisti s hlubokým dosahem pevně uchopí kořeny, pákou je pampeliška vytržena. Vzhledem k tomu, že se odstraňovač používá ve vzpřímené poloze, šetří vaše záda: prostě je velice pohodlný.
Zdroj: fiskars.cz, autor článku
Publikováno: 14. 7. 2018, Autor: Fiskars (text a foto), Michal D., PePa (foto), Profil autora: Redakce