reklama

Zahrada snů: Maximální zahrada na minimální ploše

Život v zahradních koloniích, kde každý letní večer tančili gumoví hadi a z rozprášené vody vytvářeli nad úhlednými záhony duhu, se výrazně proměnil. Ubylo pěstebních ploch a přes plot se sousedé nechlubí nejčervenějšími rajčaty a celerem jako koňská hlava. Věčně k zemi ohnuté podivíny často vystřídali bazénoví šplouchači a lidé pijící na lehátkách kávu nebo ťukající do notebooků.

i (Zdroj: Daniel Purgert)
Na minimální ploše můžete vybudovat čarovnou zahrádku (Zdroj: Daniel Purgert)

Charakteristickým rysem pozemků kolem chatiček v zahradních koloniích je, že jsou často opravdu malé. Jakýs takýs pocit soukromí a členění zahrádky dřív zajišťovaly kordonové stěny ovocných dřevin podél plotů (někdy i v rozporu s požadavkem na respektování světových stran) a fazole na trelážích. Nějaký čas trvalo, než zahrada zarostla a pak již v ní zase v horším případě nebylo k hnutí anebo si rostliny vzájemně stínily.

Nová zahrada a soukromí

Do takto pojaté zahrádky se vešel trávníček jako dlaň tak na deku, ale sotva už bazén: ten často nahrazovala vyřazená vana, do níž se někdy chytala dešťová voda na zalévání. Požadavky na současnou zahrádku jsou diametrálně odlišné, víc odpovídají rytmu střídání etap hektického chvatu a relaxačního spočinutí. Tomu se někteří lidé snaží zahrádku přizpůsobit. Její malý prostor ovšem vadí narůstající potřebě soukromí.

Řešení nabízí promyšlené stavební rozčlenění pozemku zdmi, a abychom neskončili na poušti „dlážděné zahrady“, i různá zelená převýšení, terénní vlny a vegetace. I v takovémto převážně odpočinkově pojatém prostoru lze nalézt místo nejen na okrasné květiny, ale též na různé biozáhony, které přece nemusí být kasárensky přísně pravoúhlé jako na cvičáku.

Zahrádka může být jako dlaň
Zahrádka může být jako dlaň (Zdroj: Daniel Purgert)
Správné plánování je základ
Správné plánování je základ (Zdroj: Daniel Purgert)

Postavit ovšem něco takového je často nad naše síly. Takže je dobré svá přání probrat s odborníkem a svěřit stavbu profesionálům – nejen proto, že bude potřeba přemisťovat velké objemy zeminy, ale tam, kde se součástí zemních valů stanou různé opěrné stěny a tarasy, bude muset zdivo čelit i značným tlakům. Zásadní jsou i zkušenosti v zahradnickém umění, protože výraznější modelace terénu mohou vést i k změně vodního režimu, přičemž každá rostlina chce svoje a kdo jí to nedá, nejspíš zapláče.

Kdo ví, jak dokáže fotografie zkreslovat, pochopí, že zahrada opravdu není velká. Plánek ovšem ukazuje, jak se její podoba změní: aby se všechno vešlo a zároveň dobře fungovalo a taky vypadalo, vytvořili zahradníci různé výškové úrovně terénu.

Podloží bazénu vyžaduje správnou přípravu
Podloží bazénu vyžaduje správnou přípravu (Zdroj: Daniel Purgert)
Zahrádka má různé úrovně
Zahrádka má různé úrovně (Zdroj: Daniel Purgert)

Na místo se soustředí lidé, přístroje a technika. Podle plánku překresleného přímo na zem vyrůstají první zdi a hloubí se půdorys budoucího bazénu… A tady už je bazén usazen do rodící se terasy, za kterou vyroste křivka zdi chránící koupající se před větrem i zvědavými pohledy.

Nejdříve přijdou na řadu zemní práce
Nejdříve přijdou na řadu zemní práce (Zdroj: Daniel Purgert)
Kamenné zídky člení zahradu
Kamenné zídky člení zahradu (Zdroj: Daniel Purgert)

Prostor bazénu a chaty oddělí od ulice osázený zemní val a zadní stěna budoucí letní kuchyně s místy u stolu. Hlavní cestu tvořící v měkké křivce lehce posunutou osu zahrady lemuje velmi dekorativní suchá zídka, která dá této části zahrádky téměř středomořský charakter.

I malá zahrada může mít tajemná zákoutí
i (Zdroj: Daniel Purgert)
I malá zahrada může mít tajemná zákoutí

Celkový dojem ze zahrady podtrhují detaily tzv. malé architektury: v našem případě třeba sprcha u bazénu, paravány a výplety z košatiny či dramaticky působící kameny.

Zdroj informací: zahradysnu.cz; Jiří Jan

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční truhlíky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kaskádové truhlíky jsou ideální, pokud nemáte tolik místa. Vysvětlíme, jak z terasových prken pomocí vrtačky a vrutů tento kaskádový truhlík vytvořit.