reklama

Zahrada na klíč?

Ten příběh se opakuje často: dům je konečně pod střechou, šťastní majitelé se stěhují, někdy ještě není ani barva na fasádě. Okolí domu připomíná bojiště a zahrada je k uzoufání. Zahradou snů se teprve stane. Jaká bude (a kdy)? Přání se od skutečnosti často liší. Důvodů, proč zahrada ještě počká, je spousta. Ale nemuselo by to tak být.

Zahrada na klíč?

Kdepak je zahrada na klíč, kterou si ještě před stavbou majitelé vysnili? Nejdřív je třeba jakžtakž uklidit stavební pozůstatky kolem domu. Jsou nevábné a všude. Na víc síly a také času nezbývá. Pozemek zarůstá plevelem. Když se majitelé trochu vzchopí (protože, jak to vypadáme a co by tomu řekli sousedi?), zvolí zpravidla standardní řešení.

Není čas ani zkušenost

Velmi podobně se situace jeví u domků postavených na klíč. Pozemek je sice uklizen a oset trávou, hotový je chodníček ke dveřím a příjezd do garáže, často je vyseta tráva. Majitel je rád, že byl ušetřen stavebních nepořádků, ale co naplat – zahrada chybí. Chtěl by sice nejspíš něco z barevných magazínů, ale neví jak na to. Tak se podívá přes plot a nějak to „zatím“ udělá: ale to „zatím“ je často navždycky.

Není čas ani zkušenost
Není čas ani zkušenost
Není čas ani zkušenost
Není čas ani zkušenost

Nové domky se staví převážně na bývalé zemědělské půdě, tedy na poli, jež bylo často rovné nebo jednostranně svažité. Také rozměry pozemků nebývají zrovna ohromující. Rozumně zvolenou modulací a rozčleněním terénu lze opticky zahradu zvětšit. Tím, že musíme vnímat neustálé změny, které dále zvýrazňují stromy, keře a další přírodní prvky, dostává rovina pohyb, naopak prudký sklon svahu narušený měkkými oblinami a vlnami dramatičnost pohledu může zmírnit.

Všechno je stejné

A to je právě ten smutek z procházky novými čtvrtěmi rodinných domků – fádní uniformita převažujících pravoúhlých uspořádání, plot s nezbytnou řadou tújí jako když střelí, nejjednodušší trávník, možná borovička před domem a za ním bazén očumovaný ze všech stran… Časem se někam frkne pergola a zahradní krb. Tak už to zůstane a poroste, nevhodně zvolené a na špatných místech vysazené rostliny zajdou.

Všechno je stejné
Všechno je stejné
Všechno je stejné
Všechno je stejné

V malé zahradě může být prakticky všechno, záleží na uspořádání. Kam se nevejde potůček, nahradí ho řečiště ze štěrku nebo oblázků inspirované japonskými zahradami. A často problematický roh zahrady zde díky výškovému rozrůznění terénu získal zvláštní půvab.

Zahrada učitelka

Je to škoda, protože zahrada na klíč je rozšíření našeho obytného prostoru, v němž se dostáváme s přírodou do bezprostředního kontaktu. Můžeme si namlouvat, že ji formujeme k svému obrazu, ale pravda je taková, že je to spíš naopak. Nelze nevnímat střídání ročních dob a cyklů klíčení, růstu, plodnosti, odcházení i věčnosti – o které vypráví třeba kámen uprostřed trávy. Podvědomě to přijímá i ten, kdo se má za tvrďáka.

Zahrada učitelka
Zahrada učitelka
Zahrada učitelka
Zahrada učitelka

Spoléhat se na vlastní sílu, krumpáč a kolečko a doufat, že to také záda vydrží, samozřejmě lze. Rozumnější je zapřáhnout techniku. První způsob zvolí i ten, komu opravdu nezáleží na čase. Námitka velkých nákladů je relativní: stavební stroje připomínající často barevné angličáky nás zaskočí tím, kolik práce v neporovnatelně krátkém čase zastanou a s jakými objemy zeminy se dovedou vypořádat. Na to, co umí, není jejich práce drahá.

Kytky to ví nejlíp

Zahrada na klíč je dar, protože to, co pochopíme z přírody je dobré. Je to o její schopnosti nalézat rovnováhu. Je to o zákonech, které překračovat se vymstí. O hranicích a přirozené toleranci, o druhu, jedinci a společenství. A právě zahradu jako tu úplně nejbližší přírodu vnímáme všemi smysly.

Příroda z marketu?

Zahrady dnešních dnů prošly změnami, které jsou dané proměnou našeho světa. Zmizel nebo se na minimum omezil jejich produkční význam. Namlouváme si, že si to diktuje naše vytížení jinými aktivitami, chceme tu odpočívat a bavit se, vždyť všechno, co potřebujeme, koupíme v supermarketu. Opravdu všechno?

Příroda z marketu?
Příroda z marketu?
Příroda z marketu?
Příroda z marketu?

Rostliny a člověk pomíjí, ale kameny jsou to, co přetrvává. I jako symbol věčnosti se mohou stát součástí zahrady snů. Vyrvali je hoře, naložili na auto a umístili na zahradě. Na káře byste to nezvládli. Stromy změkčují linie, proměňují obzor, nejprve dostávají, pak ztrácí listí, některé kvetou a plodí. Rostou dlouho. Kontejnerované stromy lze přivézt a zasadit prakticky kdykoliv.

Odborník vidí dál

Rozhodně je dobré se o naší zahradě poradit. Nebo její stavbu (protože – i když to zní divně – se vlastně o stavbu jedná) zadat. Zahradní architekt ví, co, jak a kde, a většinou lépe než my odhadne, jak bude zahrada po létech vypadat. Naše mnohdy ulítlé představy postaví na zem, pro bezradné najde východisko. Dobrá firma má vedle zkušenosti i technické prostředky, jimiž dokáže sny proměnit ve skutečnost. Nemusíme se přitom bát, že odborník úkol zvládne špatně: šel by sám proti sobě a proti tomu, co má rád.

Odborník vidí dál
Odborník vidí dál
Odborník vidí dál
Odborník vidí dál

Proměny v čase: velký pozemek nabízí i větší možnosti. Jezírko má vedle koupacího prostoru i zónu, kde se daří vodním rostlinám a voda se biologicky čistí. Pokud je všechno nejen správně navržené, ale také profesionálně provedené, vytvoří se v jezírku přirozená rovnováha. Časem se práce rukou a strojů, které se tento kousek země přetvořily, zmocní příroda a my budeme její přirozenou součástí…

Zahrada je živá

Kdyby ovšem byl celý náš zahradní svět jen takový, jak by ho navrhli a postavili architekti, byla by to taky otrava. Naše potřeby se rozvíjejí, na zahradu přicházejí děti, mění se naše zájmy stejně jako čas i síla potřebná na její údržbu. Střídají se styly a není daleko doba, kdy se místo ploch krátce střižených trávníků do zahrad vrátí enklávy rozkvetlé louky po lýtka, kde je spotřeba vody nepatrná, kytky voní, kosí se jen občas a žijí zde motýli a berušky. Možná vzniknou cestičky a záhony, které nikdo neplánoval, ale život je chtěl. Dobře navržená zahrada na klíč je báječná věc, ale není to muzeum.

Na další typy zahrad se můžete podívat na www.zahradysnu.cz

Publikováno: 9. 3. 2018, Autor: Jiří Jan (text), Daniel Purgert, Zahrady snů.cz (foto), Profil autora: Redakce