reklama

Drobné zahradní stavby a doplňky

Drobné zahradní stavby mohou sloužit k a odpočinku, i ke sportovnímu vyžití, mohou mít i řadu dalších funkcí. Mezi pěkné stavby, které můžete do své zahrady zakomponovat, patří nejrůznější můstky a mosty, sedačky, prolézačky, pergoly a altánky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Drobné zahradní stavby a doplňky (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní stavby různého charakteru zvyšují funkční využitelnost zahrady a její atraktivitu. Čím více činností můžete na zahradě dělat, tím lépe. Přes sezónu je vhodné trávit venku většinu času, na zahradě můžete krásně připravovat jídlo, přijímat přátele, vychutnat si báječnou snídani nebo večeři. Také pro děti lze připravit na zahradě řadu vyžití.

Zahradní udírna
i (Zdroj: Depositphotos)
Udírny se vracejí zpět do zahrad

Buďte fit

Návštěva fitness centra je zvláště v létě silně odsouvána do pozadí. Za slunných a teplých dnů se nikomu nechce potit v uzavřeném prostoru. Vytvořte si i na zahradě místo, kde si budete moci zaposilovat a protáhnout tělo. Sport na čerstvém vzduchu je mnohem prospěšnější než se potit ve vydýchané místnosti s ostatními. Ke cvičení stačí sestava konstrukčně jednoduchých prvků, kde budete moci posilovat vahou vlastního těla. Hrazda, bradla nebo stálky na kliky se většinou tvarují z kulatých trubek o průměru, který dobře padne do dlaně. Zajímavým nápadem je i vlastnoručně zhotovená dřevěná lezecká stěna s úchyty. Výborná, a v poslední době i značně populární je venkovní trampolína. Pokud se po sportování chcete osvěžit, nezapomeňte na zahradní sprchu nebo vanu. Úplně úžasná může být stará vyřazená koupelnová vana nebo dřevěné vědro

Cvičební konstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché konstrukce pro cvičení

Altán a zahradní posezení s pergolou

Je ideálním místem k odpočinku i chvilce s knížkou. Jeho umístění záleží na osobních preferencích. Může tvořit nepřehlédnutelnou dominantu zahrady, ale také být schovaný v klidném zákoutí. Vždy by ale měl poskytovat pěkný výhled do krajiny nebo na hezky osázený záhon. Altánky jsou zastřešené stavby s částečnými stěnami nebo beze stěn, nejčastěji se dělají kruhového nebo šesti - osmihranného tvaru. Dřevěný altán skvěle zapadne do každé zahrady, velmi dekorativní jsou i stavby z kovu. Bílé, dekorativně propletené mřížoví skvěle ladí s růžemi a romanticky pojatou zahradou. Některé altány lze koupit jako stavebnici a celkem jednoduše sestavit na libovolném místě. Menšími stavbami jsou pergoly a treláže. Neposkytují takovou ochranu před nepřízní počasí jako altánek, primárně jsou určené jako opora pro popínavé rostliny. S altánem je lze dobře nakombinovat a propojit.

Altán a studna
i (Zdroj: Depositphotos)
Altány, pergoly a další zahradní stavby většinou nechybí na žádné zahradě

Můstky

Můstky a mostíky přes vodní plochu, štěrkový záhon nebo volně v zeleni jsou velmi typické pro japonské a čínské zahrady. Už v historických dokumentech o nich najdeme mnohé zmínky. Nemusí být umístěny pouze v zahradě orientálního stylu, nápadů a pojetí může být mnoho. Obecně vzato, skvěle doplní jakoukoliv vodní plochu, jezírko i potůček. Dejte pozor na to, abyste k malému rybníčku nezvolili příliš robustní most, proporčně by celé dílo nesedělo. Most spojuje dvě místa a umožňuje plynulé pokračování cesty, navíc nabízí i nový rozměr pohledu z ptačí perspektivy. Pohled ze shora umožní dokonalé prohlížení okrasných ryb, vodních a plovoucích rostlin.

Můstek
i (Zdroj: Depositphotos)
Klenutý můstek přes vodu oživí jednolitost vodní plochy

Samostatné lavičky

Stejně jako v parku, tak i na zahradě mohou být rozmístěny samostatné lavičky. Posezení nemusí být jen součástí terasy nebo altánku. Měli bychom je ladit tak, aby do prostoru dobře zapadly. Moc hezky vypadají i jednoduchá křesla nebo sedátka z klád, umístěná ve stinné části zahrady, kde je doplní denivky a kapradí. Pokud je na nich již vidět zub času, vůbec nevadí.

Zahradní nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní nábytek vyrobený z palet svépomocí

Drobné dekorace stolu

Na terase nebo v altánku můžete nechat na jídelním stole nebo na menším stolku zajímavé dekorace tvořené rozličnými nádobami ze skla, porcelánu, kovu nebo dřeva. I na stole, který je vystaven povětrnostním vlivům můžete umístit dekoraci. Ideální bude ozdobný prvek ze živých rostlin. Vhodným druhem jsou pro tyto účely zejména netřesky, které potřebují jen minimum vláhy a zeminy. Osázet jimi můžete proutěné nebo keramické nádoby.

Zahradní dekorace
i (Zdroj: Depositphotos)
Využijte staré nepotřebné haraburdí a vytvořte si zahradní dekoraci

Ptačí napajedlo

Pamatujte také na drobné zvířectvo, které nám na zahradě poskytují neocenitelné služby. V zimě jim prospějeme přikrmováním, v létě naopak vodou. Ideální jsou mělká ptačí napajedla vyhloubená v kameni. Umístíme je do klidnější části zahrady, raději na otevřeném prostoru, aby ptáci dobře viděli blížící se kočky, které rády na ptactvo číhají. Ve větším napajedle se budou ptáci i rádi koupat. Vodu pravidelně doplňujeme a napajedlo čistíme.

Pítko
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte ani na ptáčky a drobnou zvěř z okolí

Nástěnné dekorace

Pokud máte na zahradě prázdnou stěnu domu nebo obvodové zdi, můžete ji doplnit o zajímavou plastiku, poličku nebo závěsné květináče. Opticky roztříštíte prázdnou plochu a celá zeď ožije. Velmi vhodná jsou také zrcadla, která se dobře hodí do menších zahrad. Odraz plochu opticky zvětší a prosvětlí.

Publikováno: 26. 4. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková