Není nad krásný nový kamenný chodník či terasu. A co takhle kamenné prvky v zahradě? Jenže bohužel vlivem počasí tento materiál nezůstane dlouho pěkný. Po nějakém čase se začne na povrchu množit zelený povlak z řas a ať jej čistíme, jak chceme, znovu se objevuje a dokonce v kratších intervalech. Mohou za to spóry, které se usadí v mikromezerách a nejsme schopni se k nim dostat ani při použití hrubší síly v podobě kartáče.
Kámen se jako stavební materiál používá již od pradávna. Ať už pro svoji pevnost a dlouhou životnost, ale také pro možnost opracovávání. To se provádí většinou ručně, tedy až na řezání, broušení či leštění. S opracovaným kamenem se setkáváme v zahradách (kde kamenné prvky vytvářejí malebné prostředí ve spojení s přírodní zelení stromů a keřů), okolo bazénů, na dlážděném chodníku či terase, mramorem jsou obložené zdi. Umělý kámen má široké využití v interiéru i exteriéru. Najdeme jej na kuchyňské či koupelnové desce, z umělého kamene se vyrábí dlažba či obklady stěn.

Nevýhodou kamene je jeho hrubý povrch. I když někdo namítne, že například mramor je dokonale hladký, není tomu tak. Stále se jedná o povrch s nerovnostmi, které mohou být vlivem tepla a vlhka domovem mnoha organismů. Některé okem nezahlédneme, jiné po určité době narostou do větších rozměrů. Takto napadený povrch se pak snažíme očistit, aby se opět vše skvělo čistotou. Všichni známe řasou pokryté skály v přírodě (kolikrát nás maminka nabádala, abychom po kamenech nelezly, kloužou), ale také například na náhrobcích na hřbitově nebo na dlažbě kolem domu.

Ochraňte kámen emulzí
HORSEMEN STONECARE je vodou ředitelná vosková emulze bez rozpouštědel určená k ochraně kamene. Je vhodná pro přírodní i umělý kámen, pro interiér i exteriér. Má neutrální vzhled, je hydrofobní (odpuzující vodu), prodyšná a životnímu prostřeí neškodná. Nanáší se štětcem, houbou nebo nástřikem v minimálně dvou vrstvách. Druhá vrstva se nanáčí po 24 hodinách. Ochrání kámen také proti bakteriím a zabraňuje vzniku plísní. neobsahuje organická rozpouštědla.

Testy dokazují účinnost
Na různých materiálech, jako například křemičitý kámen, vápenec, bílý mramor, pískovec nebo hruborznná vápenná omítka, byl proveden test na vznik a růst řas. Byly vedle sebe zkoušeny vzorky bez povrchové úpravy a s povrchovou úpravou – nános 2x Horsemen StoneCare. Pro testování byly použity různé řasové kultury. Celý test provedla laboratoř CSTC-WTCB, která je zaměřena na stavební výrobu. Průběh testu v německém a anglickém jazyku je k dispozici na www.acolor.cz.

Z výše uvedené fotografie je patrný vývoj a růst řas na neošetřených plochách je vznik a růst řas velmi malý či nepatrný. Tento zrychlený test odpovídá reálným podmínkám během 3-5 let a při tomto testu platí obecně, že bývá ukončen většinou po osmi týdnech. Na přání dodavatelů vzorků jsme u vybraných vzorků test nechali proběhnout až do třicátého druhého týdne. Vlastnosti tohoto vynikajícího výrobku byly překvapením pro všechny zúčastněné při testování.
Praxe v Belgii

Byly provedeny další testy, jako např. na betonových ochranných stěnách v několika kilometrech holandské dálnice. Ale také ve spolupráci s Belgickým ministerstvem obrany bylo umožněno otestovat přípravek na 200 hrobech v Belgii. Ty byly nejprve otryskány pískem a potom ošetřeny přípravkem Horsemen StoneCare.

Jako bonus pro spotřebitele se začal tento přípravek zkoušet i na kompozitní terasy a i na dřevo. První výsledky vypadaly velmi dobře, nyní se již jedná o testování v praxi v konkrétním prostředí zahrad.

Publikováno: 22. 6. 2022, Autor: Pavla (text), Acolor (text a foto), Profil autora: Redakce