reklama

Umíte správně pečovat o svou terasu? Dopřejte své terase jarní kůru

Venkovní terasa z kompozitního materiálu (WPC – Wood Polymer Composites) má jednu nespornou výhodu, je velmi nenáročná na údržbu. Nicméně jako většina materiálů, které jsou celoročně vystaveny venkovnímu prostředí, i terasa z WPC potřebuje během roku pravidelnou minimální péči. Jen tak si zachová svůj hezký vzhled a svým majitelům přinese radost a užitek.

Umíte správně pečovat o svou terasu? Dopřejte své terase jarní kůru

Kompozitní materiál Twinson má díky svému složení (složen je ze dřeva a PVC) výborné vlastnosti a přírodní vzhled. Není nutné ho během celé jeho dlouhé životnosti ošetřovat žádnými umělými konzervačními prostředky či mořidly, nátěry, laky ani tmely atp. I když se o to pokusíte, tyto látky k povrchu nepřilnou a budou se odlupovat.

Umíte správně pečovat o terasu? Dopřejte své terase jarní kůru.
Umíte správně pečovat o terasu? Dopřejte své terase jarní kůru.

Stárnutí není na škodu

U kompozitního materiálu je přirozené, že během prvních přibližně tří měsíců od instalace, kdy je terasa vystavena venkovnímu prostředí, probíhá stárnutí a dochází k mírné změně barevného odstínu oproti tomu původnímu. Tento proces je dán působením vody a UV zářením, které na povrch prken působí. Po počáteční „aklimatizaci“ pak ke změně barevného odstínu dochází jen velmi nepatrně.

Bezprostředně po instalaci buďte na svou novou terasu opatrní. Pozor si dávejte zejména při přesouvání zahradního nábytku, grilu nebo jiných ostrých předmětů, protože může dojít k poškrábání prken. Škrábance sice časem vyblednou a nebudou na první pohled tak viditelné, ale vaše radost z krásné nové terasy by mohla vzít za své.

Stárnutí není na škodu
Stárnutí není na škodu

Oprava terasy

Čas od času zkontrolujte pevnost uchycení prken, odchlípnuté lemování a povolené šrouby. Při dotahování šroubů na lištách pozor na protočení šroubu v kompozitu, mohl by se strhnout otvor pro závit. Ideální je nastavit aku šroubovák na stupeň 4 až 6 pro sílu dotahu.U starších teras doporučujeme pověřit odbornou firmu, která zajišťuje servis. Náročnost výměny prasklých nebo jinak poškozených prken záleží na systému uchycení. U těch lepších je práce jednodušší v tom, že stačí poškozené prkno vyjmout (v některých případech je nutné ho rozříznout podélně) a do plastových spon s pružinkou pak nacvaknout prkno nové. U levnějších systémů bývá bohužel nutné demontovat celou terasu až k poškozenému prknu. Nelekněte se, že vyměněné prkno bude vidět na první pohled. Dejte mu čas a barevný odstín se postupně srovná s tím původním. Tento proces můžete urychlit, když nové prkno budete zvlhčovat vodou.

Oprava terasy
Oprava terasy
Oprava terasy
Oprava terasy

Pravidelné čištění

Ihned po montáži nové terasy z kompozitního materiálu doporučujeme odstranit nahromaděné nečistoty vzniklé řezáním prken. Stačí důkladně omýt měkkým kartáčem a vodou se zředěným čisticím prostředkem. Jednodušší však je terasu ostříkat vysokotlakým čističem. Prkno po prkně pečlivě opláchněte po směru drážek. Na nově instalovanou terasu rovněž není vhodné pokládat jakoukoli rohož, zakryté místo by mohlo získat jiný odstín. Následná údržba by měla probíhat několikrát do roka. Nutné je hlavně před zimou prohlédnout spáry, aby nebyly ucpané listím a jinými nečistotami, protože při mrazu a vlhkosti může dojít k uvolnění prken od podkladu. A stejně tak po zimě, kdy v drážkách terasových prken zůstávají nečistoty a usazeniny ze sněhu. Tyto usazeniny se mohou stát rájem pro mechy a plísně, na které jinak kompozitní materiál netrpí.

Detail prken před čištěním
Detail prken před čištěním
Správná technika čištění – po směru drážek proudem naplocho (ne krouživé pohyby)
Správná technika čištění – po směru drážek proudem naplocho (ne krouživé pohyby)
Rozdíl během čištění
Rozdíl během čištění
Detail prken po čištění
Detail prken po čištění

Tipy na údržbu podle druhu znečištění

Stejně jako jakýkoli jiný materiál ze dřeva, plastu nebo kamene je i Twinson ve venkovním prostředí vystaven působení různých klimatických jevů, z nichž nejzásadnější je voda. V kombinaci s pyly a prachem se pak na povrchu terasy mohou vytvářet nevzhledné mapy. Na ty jako i jiné usazeniny a špínu platí opět vysokotlaký čistič (s výkonem do 100 barů). Proudem vody ze vzdálenosti cca 30 cm ostříkejte jednotlivá prkna ve směru drážek.Pro odstranění otřepů a škrábanců, dokonce i na propálená místa použijte ocelový kartáč, brusný papír nebo ocelovou vlnu a vždy pracujte ve směru drážek. Vzniklý prach důkladně ostříkejte vodou.Led a sníh odstraňujte nekovovým pracovním nářadím (hrablo), protože byste mohli povrch poškrábat (na takto vzniklé škrábance se nevztahuje záruka).

Vyčištěná terasa
Vyčištěná terasa

Na různé skvrny platí různé prostředky, podobně jako při praní prádla:

Barvy (syntetické nebo na bázi vody) – nejprve se pokuste barvu odstranit pomocí špachtle, co nejvíce to jde, pak obruste ve směru drážek. Rostlinné, živočišné nebo jiné oleje a tuky odstraníte čističem O-clean, který nastříkáte na skvrnu a rozetřete. Po chvíli působení pečlivě opláchněte dostatečným množstvím vody. Zbytky jídla ostříkejte vysokotlakým čističem. Agresivní potraviny jako kečup, červené víno, ovoce, džusy, kolové nápoje, kávu, čaj atp. vydrhněte tekutým čisticím roztokem a důkladně opláchněte vodou.

Materiál Twinson byl podroben testům, které zjišťovaly jeho odolnost vůči rozličným látkám. Valná většina z nich nezanechává na povrchu trvalé stopy, případně skvrna v krátkém čase zmizí. Jsou to například: podlahový čistič, chlorovaná voda, koncentrovaný čpavek, technická sůl, herbicid, čisticí prostředky používané běžně v domácnosti na mytí oken, nádobí, silikonový olej, nafta, benzin, tmel, beton, syntetická ředidla, odstraňovač graffiti a některé nápoje (kolové nápoje, ovocný džus, čokoláda), křída a další. Slabou stopu zanechají skvrny od másla, mléka, opalovacího krému, octu, červeného vína, kečupu, vosku nebo odstraňovače tmelu. Naopak viditelné a trvalé stopy zanechává silikon, akrylové a syntetické barvy, leštidla na boty, fixy, rtěnky, PVC lepidla, silné kyseliny a zásady a aceton. Na tyto látky tedy pozor.

Většina montážních firem poskytuje záruku minimálně 40 měsíců. Během té doby by tedy měla být zákazníkovi k dispozici v případě jakýchkoli vad nebo dotazů.Venkovní terasa by nám měla přinášet radost a užitek, abychom na ní mohli trávit své volné chvíle v klidu a pohodě, a ne, aby nám její údržba a péče zabrala drahocenný čas. Investice do kvalitní terasy z kompozitního materiálu se tedy z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí.

Na různé skvrny platí různé prostředky, podobně jako při praní prádla:
Na různé skvrny platí různé prostředky, podobně jako při praní prádla:

Více informací naleznete na www.inoutic.cz.

Publikováno: 10. 4. 2015, Autor: Inoutic/Deceuninck (text a foto), Profil autora: Redakce