reklama

Hodí se beton do zahrady? Určitě ano!

V zahradě se většinou snažíme co nejvíce přiblížit přírodě a vkládat převážně přírodní doplňky. Dřevo, kameny a rostliny jsou samozřejmostí a působí v okolí domu hezky a přirozeně. Nebojte se ale ani betonu. Sice to nevypadá, ale i beton je přírodní materiál a jeho velkou výhodou je maximální flexibilita a široké využití. Můžete s ním doslova kouzlit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Hodí se beton do zahrady? Určitě ano (Zdroj: Depositphotos)

Beton je směs cementu, jemného štěrku nebo jiných drobných kamínků a vody. Můžete přimíchat další suroviny a tím ho přizpůsobit vašim potřebám a danému účelu. Cement je směs anorganických surovin, zejména oxidu vápenatého a křemičitého. Nejedná se tedy o nic toxické či škodlivé. Proto se nebojte využít skvělé vlastnosti této směsi a vytvořte si třeba zahradní dekorace z betonu.

Vlastnosti betonu

Beton je téměř bezúdržbový materiál. Při správném poměru složek bude mít vysokou odolnost a dlouhou životnost. Můžete ho ponechat napospas venkovním vlivům a s ním to v podstatě ani nehne. Skvěle poslouží jako květináče, pítka pro ptáčky, různé zídky, schody, ale i jako obklad domu nebo plnohodnotný venkovní nábytek.

Květináče
i (Zdroj: Depositphotos)
Z betonu si můžete vyrobit květináče i různé sošky

Velkou předností je zdravotní nezávadnost, protože neobsahuje žádné toxické složky. Je tedy šetrný také k životnímu prostřední. Jedinou nevýhodou je asi jenom jeho vyšší hmotnost. Na druhou stranu pro venkovní nábytek a jako nádoby na vodu a rostliny to oceníte, protože při vichru rozhodně nebude nic z toho lítat po okolí. Kam to postavíte, tam to i po bouřce najdete.

Lavička
i (Zdroj: Depositphotos)
Z betonu můžete vyrobit i stylovou rustikální lavičku

Jak využít beton v zahradě

Praktické využití oceníte například při obkládání domu. Můžete ho využít pro dodekorování venkovních zdí, případně spodní části domu. Z betonu můžete vytvořit také celé zídky, zdi nebo předěly mezi zahradou a chodníkem vysypaným štěrkem. Můžete vylít celý chodník, podlahu terasy nebo si vyrobit jednotlivé tvárnice podle svých potřeb a vyskládat terasu či chodník. Díky variabilitě, kterou si sami určujete, si můžete vytvořit také tvárnice různých tvarů a dekorů a pracovat pak s více barvami, případně si vytvořit jednodušší mozaiku.

Chodník
i (Zdroj: Depositphotos)
Z betonu můžete vylít tvárnice a vytvořit chodník

Z betonu lze vytvořit i podpůrnou zeď pro zpevnění svahu. Pokud použijete betonové truhlíky, můžete vyskládat kaskádovou nebo přímo vertikální zahradu, čím využijete další prostor. Tuto možnost oceníte také v malé zahradě či přímo u domu. Vysázet pak můžete kvetoucí rostliny, keře, bylinky nebo také jahodník. Betonová dekorace tak zároveň poslouží jako samostatná zahrádka.

Skvělým a praktickým zahradním doplňkem z betonu je také zahradní nábytek. Může být jednoduchý, ale také specifický, různě dekorovaný a vyzývavý.

Betonová zeď
i (Zdroj: Depositphotos)
Z betonových prefabrikátů můžete vyskládat zeď jako květinovou stěnu

Další zahradní dekorace z betonu

Betonové prvky můžou sloužit také jako samostatné dekorace:

  • sochy a sošky různých tvarů
  • fontány a pítka
  • samostatné květináče
  • imitace kamenů a skal
  • solární hodiny
Dekorace
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní dekorace z betonu může být opravdu cokoliv - zde obří dýně

Publikováno: 2. 5. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná