reklama

Zamřížujte zahradu vkusně a stylově, popínavky budou jásat!

S ozdobnými mřížemi a stěnami na vaší zahradě rozhodně neprohloupíte, naopak. Vašim popínavkám poskytnete vhodnou oporu pro jejich růst. A vy na oplátku získáte útulný koutek, který vás ochrání nejen před spalujícími slunečními paprsky, ale také před zvědavými pohledy kolemjdoucích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Popínavé růže získají vhodnou oporu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ozdobné mříže patří k vysoce dekorativním a zároveň funkčním prvkům zahradní architektury. Používají se nejen do pergol a ke květinovým truhlíkům, ale také jako ploty a závětří. Například Vladeko k nim dodává i kotvící prvky, úchytné kování a sloupky různých tvarů, takže zahradu vybavíte najednou, bez velkého shánění potřebných prvků. Mříže mají vysokou kvalitu zpracování, jsou z jehličnatého dřeva, bez povrchové úpravy.

Latě jsou spojeny několika způsoby:

  • pozinkovanými hřebíky
  • sbíjeným spojem
  • metodou plátování
  • spojení nýtem

Jednoduché mřížky na zeď

Jde o nejjednodušší ozdobné mříže, které mají své místo na pevných plochách. Hodí se jako konstrukce pro popínavé rostliny na fasádě. Tyto mříže nemají vlastní pevný rám, do kterého jsou latě vsazeny, svou pevností nejsou určeny na samostatné upevnění do prostoru, mezi sloupky pergoly apod.

Spoj latí bývá obvykle jednoduchý, latě jsou překládané, spojené hřebíčkem, svorkou nebo nýtem. Mříže je vhodné ke zdi připevnit přes distanční špalík, který vymezí prostor mezi mříží a zdí. Výhodou takového upevnění je snazší růst popínavé rostliny a omezení znečištění a vlhnutí zdi.

Dekorativní mříže můžete vyiužít i jako podporu pro pěstování zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dekorativní mříže můžete vyiužít i jako podporu pro pěstování zeleniny

Mříže do pergol a zástěn

Jsou zvláště vhodné na vyplnění stěn v pergole. Pokud tedy uvažujete o mříži, která má vyplnit stěny pergoly, je nutné pomýšlet na pevnější konstrukci. Mříž do pergoly musí zvládat váhu popínavých rostlin, proudění větru a prudký náraz. Takové mříže mohou sloužit také jako zástěna před nechtěnými pohledy z okolí.

Dekorační mřížky

Jestli chcete v zahradě vytvořit optické předěly nebo romantická zákoutí, zvolte pro tyto účely dekorační mříže. Vyrábějí se v mnoha variantách tvarů a provedení. Podle umístění a účelu, jakému mají sloužit, je možné vybírat mezi mřížemi s hustým rastrem - pro výplně pergol – nebo s většími oky - pro snazší uchycení popínavých rostlin.

Samostatně umístěné mřížky budou dobře fungovat jako podpěra pro růže, ozdobná zástěna oddělující část zahrady nebo zahradní posezení. Díky plátovanému spoji latí a velikosti oka se dobře kombinují s většími mřížemi.

Pevné mříže s plátovaným spojem latí

Plátovaný spoj patří k nejpevnějším. Funguje to tak, že latě do sebe v přesně tvarovaných zářezech zapadají, navíc jsou vzájemně slepené a jištěné hřebíkem.

Zdroj informací: Vladeko

Pergolu užívejte po celý rok:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce