reklama

Terasa – pohodlný přístup i místo k relaxaci

Postavili jste si dům, koupili jste chatu nebo chalupu a léto jste prožili se zahradním nábytkem na trávě? Určitě to bylo příjemné posezení uprostřed zeleně, ale pro větší pohodlí a bezpečnost již asi uvažujete o terase. Z vhodných materiálů zkuste zvolit třeba dřevo.

Terasa – pohodlný přístup i místo k relaxaci

Při výběru ze spousty materiálů, ze kterých budete terasu stavět, se dřevo může zdát být pasé, ale jeho krásu a vůni zatím žádný z materiálů nepřekonal. A tak je opak pravdou - dřevo je i v dnešní době stále nejvyužívanějším materiálem při stavbě teras ze dřeva.

Terasy v zahradě i u domu

Terasou ze dřeva může být jak nezastřešená dřevěná plocha v krásném zákoutí zahrady, v závětří u domu, kam umístíte zahradní nábytek, tak širší pochozí chodník kolem domu, nebo u bazénu. Dřevo vám pomůže, pokud je to zapotřebí, pomocí roštu a nosníků poměrně snadno a rychle se vyrovnat s nerovnostmi terénu a tam, kde je to zapotřebí, terasu zvednout nad úroveň zahrady.

Terasy v zahradě i u domu
Terasy v zahradě i u domu

Obecně lze říci, že co se dřeva týká, plocha terasy ze dřeva může být z tvrdších a odolnějších domácích (modřín, akát, impregnovaná borovice), nebo z exotických dřevin. Kromě původně ponejvíce používaného teaku, se dnes terasy hodně stavějí z dřeviny bangkirai, z ipe, okumé, massaranduby, dále je zde merbau, cumaru a mnoho dalších.

Dřevěné podlahy získávají každý rok více a více příznivců. Dřevo dodává terase nebo chodníku zajímavý vzhled a díky své povaze je chůze po něm příjemná a pohodlná. Nabízí je například společnost VLADEKO. Zde pořídíte varianty klasických podlahových prken opatřených protiskluzovými drážkami, špalíkové dlažby nebo hotové dřevěné dlaždice.

Terasy v zahradě i u domu
Terasy v zahradě i u domu

Vedle tuzemských jehličnatých dřevin, které musí být ošetřeny tlakovou impregnací, jsou podlahové prvky vyráběny i z dřevin exotického původu. Tyto dřeviny jsou výhodné svou vysokou trvanlivostí a v počátku i příjemným barevným odstínem. Pokud je však neopatříme nátěrem speciálním olejem na tvrdé nebo impregnované dřevo, původní odstín během 2-3 měsíců mizí a dřevo získá šedočernou patinu. Proto doporučujeme venkovní podlahy i z exotických dřevin pravidelně udržovat impregnačními oleji, krásný červenohnědý odstín exotického dřeva pak zachováme po dlouhá léta. Olej používáme hlavně proto, že nevytváří na dřevě lakovou vrstvu, tudíž se neloupe, a snadno se renovuje.

O dřevinách obecně

Tropické dřeviny se vyznačují vysokou odolností proti povětrnostním vlivům i dřevokaznému hmyzu, proto není nutná jejich impregnace. Jsou velmi tvrdé, díky tomu se do nich nevytlačují otisky stolů a židlí, a mají dlouhou životnost.

Co je na dřevěných podlahách v exteriéru negativní, je fakt, že časem mění barvu, protože se z nich vyplavuje přírodní barvivo a prkna šednou, až černají. A děje se to i u exotických dřevin. Aby se barva udržela, postačí prkna natřít dvakrát ročně přírodním olejem. Tím se nejen zlepší jejich vzhled, ale také se prodlouží životnost. Musíme si ale uvědomit, že i když terase věnujeme velkou péči, dřevo neustále pracuje a reaguje na okolní vlivy.

Proto je dobré terasu zastřešit a pro větší pohodlí si na ní postavit třeba pergolu. Ale pergolám se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Více informací na www.vladeko.cz.

Publikováno: 5. 4. 2014, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (foto), Profil autora: Redakce