reklama

Mějte na své zahradě koutek pro duši... a rovnou z voňavého dřeva

Není nad to, mít na zahradě koutek, který vyzývá k relaxaci, posezení s přáteli, rodinou, či u dobré knihy. Ale co když tomu počasí nepřeje? Snadná věc! Pořiďte si terasu s pevnou podlahou. A když bude z kvalitního dřeva, bude prožitek dokonalý. Nemusíte se omezovat ve výběru, nabídka je opravdu bohatá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní terasy lákají k posezení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při výběru ze spousty materiálů, ze kterých budete terasu stavět, se dřevo může zdát být pasé, ale jeho krásu a vůni zatím žádný z materiálů nepřekonal. A tak je opak pravdou - dřevo je i v dnešní době stále nejvyužívanějším materiálem při stavbě teras ze dřeva.

Terasy v zahradě i u domu

Terasou ze dřeva může být jak nezastřešená dřevěná plocha v krásném zákoutí zahrady, v závětří u domu, kam umístíte zahradní nábytek, tak širší pochozí chodník kolem domu, nebo u bazénu. Dřevo vám pomůže, pokud je to zapotřebí, pomocí roštu a nosníků poměrně snadno a rychle se vyrovnat s nerovnostmi terénu a tam, kde je to zapotřebí, terasu zvednout nad úroveň zahrady.

Obecně lze říci, že co se dřeva týká, plocha terasy ze dřeva může být z tvrdších a odolnějších domácích (modřín, akát, impregnovaná borovice), nebo z exotických dřevin. Kromě původně ponejvíce používaného teaku, se dnes terasy hodně stavějí z dřeviny bangkirai, z ipe, okumé, massaranduby, dále je zde merbau, cumaru a mnoho dalších. Dřevěné podlahy získávají každý rok více a více příznivců. Dřevo dodává terase nebo chodníku zajímavý vzhled a díky své povaze je chůze po něm příjemná a pohodlná.

Vedle tuzemských jehličnatých dřevin, které musí být ošetřeny tlakovou impregnací, jsou podlahové prvky vyráběny i z dřevin exotického původu. Tyto dřeviny jsou výhodné svou vysokou trvanlivostí a v počátku i příjemným barevným odstínem. Pokud je však neopatříme nátěrem speciálním olejem na tvrdé nebo impregnované dřevo, původní odstín během 2-3 měsíců mizí a dřevo získá šedočernou patinu.

Dřevěná terasa vyžaduje pravidelnou údržbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěná terasa vyžaduje pravidelnou údržbu

Proto doporučujeme venkovní podlahy i z exotických dřevin pravidelně udržovat impregnačními oleji, krásný červenohnědý odstín exotického dřeva pak zachováme po dlouhá léta. Olej používáme hlavně proto, že nevytváří na dřevě lakovou vrstvu, tudíž se neloupe, a snadno se renovuje.

O dřevinách obecně

Tropické dřeviny se vyznačují vysokou odolností proti povětrnostním vlivům i dřevokaznému hmyzu, proto není nutná jejich impregnace. Jsou velmi tvrdé, díky tomu se do nich nevytlačují otisky stolů a židlí, a mají dlouhou životnost.

Co je na dřevěných podlahách v exteriéru negativní, je fakt, že časem mění barvu, protože se z nich vyplavuje přírodní barvivo a prkna šednou, až černají. A děje se to i u exotických dřevin. Aby se barva udržela, postačí prkna natřít dvakrát ročně přírodním olejem. Tím se nejen zlepší jejich vzhled, ale také se prodlouží životnost.

Musíme si ale uvědomit, že i když terase věnujeme velkou péči, dřevo neustále pracuje a reaguje na okolní vlivy. Proto je dobré terasu zastřešit a pro větší pohodlí si na ní postavit třeba pergolu. Ale pergolám se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Zdroj informací: vladeko.cz

Dopřejte své dřevěné terase to správné ošetření:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 3. 2022, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (foto), Profil autora: Redakce