reklama

Dlažba, která umí vyčistit sama sebe

Jak dlouho vydrží venkovní dlažba čistá? Pokud máte domácí zvířata a děti, tak asi moc dlouho ne. Tuhle se rozbije květináč a hlína se rozsype po terase, tamhle nám upadne kousek oběda z talíře, když chceme poobědvat na čerstvém vzduchu. Jindy se po dlažbě proběhnou děti v holínkách obalených hlínou. Pak vám nezbývá nic jiného, než vzít koště, popř. hadici s vodou a dlažbě vrátit alespoň trochu čistý kabátek. A nebo to jde i jinak...

Dlažba, která umí vyčistit sama sebe

Samočisticí dlažba EKOAKTIV čistí sama sebe i své okolí. Jak je to možné? Úprava EKOAKTIV používá principu fotokatalýzy, kdy se působením světla vytvoří aktivní povrchová vrstva, která odpuzuje a rozkládá částice nečistot. Je to možné díky použitému pigmentu založeného na bázi oxidu titaničitého (TiO2). Oxid titaničitý má výjimečnou vlastnost absorbovat energii a vyznačuje se obzvláště vysokou fotokatalyckou aktivitou.

Samočistící dlažba
Samočistící dlažba

Jak to funguje v praxi?

Upravený betonový výrobek naruší částice nečistot jako např. saze, výfukové plyny, mech, řasy pomocí slunečního záření. První déšť pak nečistoty jednoduše smyje. Takže postačí mít terasu vydlážděnou dlažbou EKOAKTIV a sluníčko, resp. denní světlo, se o čistotu postará samo. A pokud nebude dlouho pršet za horkých letních dní, vezmete hadici a dlažbu opláchnete sami.

Jak to funguje v praxi?
Jak to funguje v praxi?

Co to je fotokatalýza

Fotokatalýza je proces chemického rozkladu látek za přítomnosti fotokatalyzátoru a světelného záření. Působí na principufotolýzy, přirozeného rozkladu některých látek působením světla, urychlené přítomností fotokatalyzátoru.V našem případě je katalyzátorem oxid titaničitý, který je součástí betonové dlažby. Působením světla se začnou vypařovatz betonu páry, které díky katalyzátoru intenzivněji rozkládají okolní anorganické a organické látky. Dlažba tak vyčistí své okolíi od nebezpečných látek, jako jsou oxidy dusíku a síry, pesticidy a také bakterie, viry a houby. Konečným produktem jsou stabilnísloučeniny, které se snadno smyjí prvním deštěm.

Co to je fotokatalýza
Co to je fotokatalýza

Kde všude jde použít samočistící dlažbu?

Vhodné pro dlažby do veřejných prostor, kde bude díky velké užitné ploše využita technologie EKOAKTIV v maximální míře.Využití je ovšem možné u jakkoliv velikých ploch. Je ovšem nutné zajistit k ploše s ošetřenou dlažbou přístup slunečních paprsků.

Kde všude jde použít samočistící dlažbu?
Kde všude jde použít samočistící dlažbu?

Technologie EKOAKTIV nijak výrazně nezdraží cenu běžné dlažby na 1 m2 dlažby připlatíte 100 Kč. Diton nabízí možnost naimpregnovat jakoukoliv dlažbu, kterou si u nich vyberete. Nejedná se o nějaký nástřik, který by se mohl během užívání odřít, ošlapat či smýt. Impregnace je zapracovaná do samotného betonu, tedy již při výrobě jednotlivých dílů dlažby dochází k její aplikaci.

Více o dlažbě EKOAKTIV i o ostatních produktech společnosti DITON se dočtete na www.diton.cz.

Publikováno: 6. 2. 2014, Autor: Pavla (text), Diton (text a foto), Profil autora: Redakce