reklama

V hlavní roli skleník

Astronomické jaro sice začalo, ale příroda si umanula, že ohřát nás ještě nenechá a první nesměle vykukující lístky rostlin pěkně klepne přes prsty. Pokud každoročně netrpělivě vyhlížíte posly jara a těšíte se, až zas budete pracovat na zahrádce, určitě jste popřemýšleli i o skleníku. A jestli stále ještě nejste rozhodnuti si jej pořídit, možná vám pomůže náš následující článek s radami.

V hlavní roli skleník
V hlavní roli skleník aneb Rady pro skleník
V hlavní roli skleník aneb Rady pro skleník

1. Stavba skleníku - stavební povolení

Podle zákona č.. 183/2006 Sb. (stavební zákon, §103 odst. 1a), bod 5, není nutné pro skleníky do 40m2 zastavěné plochy a do 5m výšky stavební povolení ani ohlášení. Přesto doporučujeme na stavebním úřadě ověřit aktuální situaci s územním rozhodnutím a platné předpisy pro oblast plánované výstavby skleníku. Stavba skleníků by mohla být úřady v místě vaší zahrady omezena.

2. Kdy je nejvhodnější doba pro stavbu skleníku

Nejvhodnější chvílí pro stavbu skleníku je "babí léto". Skleník si postavíte v teple a klidu a stihnete bez obav začátek jarní pěstitelské sezóny. Pokud stavbu necháte na jaro, vystavíte se nebezpečí stavby skleníku v nestálém a chladném počasí, kdy může být zemina ještě zmrzlá nebo rozbahněná.

3. Ideální umístění skleníku vůči světovým stranám

U menších typů skleníku je jedno jakou orientaci vůči světovým stranám zvolíte. Rozhodně to nepoznáte na množství a kvalitě vypěstované zeleniny nebo jiných rostlin.U větších typů skleníku je vše závislé na tom, jestli chcete skleník používat celoročně nebo pouze v hlavní pěstitelské sezóně (květen až konec léta).

a) Celoroční použití: doporučujeme skleník orientovat nejdelší podélnou stranou směrem k jihu. Zajistíme si tak dostatek slunečních paprsků v průběhu celého roku, zejména pak na jaře a podzim.b) Použití skleníku v hlavní pěstitelské sezóně (květen - konec léta): doporučujeme skleník orientovat čelem (nejkratší strana) skleníku vůči jihu. Sníží se tím potřeba odvětrávat skleník v horkých parných dnech. Nicméně neznamená to, že skleník není nutné větrat.

3. Ideální umístění skleníku vůči světovým stranám
3. Ideální umístění skleníku vůči světovým stranám

4. Vliv větru na skleník

Skleník a je jedno, jestli se jedná o polykarbonátový skleník nebo klasický skleník se skleněnou výplní, nedoporučujeme stavět na volná prostranství, kde hrozí častější nárazový vítr.

A to z těchto důvodů:a) Pro plnou funkčnost skleníku je velmi důležité, aby vítr neporušoval žádoucí vrstvu teplého vzduchu kolem skleníku. Vítr totiž odvádí teplo, které tolik potřebujeme zejména na jaře a na podzim.b) Některé typy polykarbonátových skleníků jsou testovány na vítr rychlosti do 75 km/hod. Pokud se rozhodnete umístit polykarbonátový skleník na místa, kde hrozí častý nárazový vítr, doporučujeme skleníky, které mají polykarbonátové desky zasunuty do konstrukce. Toto řešení zvyšuje odolnost vůči klimatickým vlivům.

5. Je nutná podezdívka pod skleník?

Zde je vše závislé na tom, jestli se jedná o polykarbonátový skleník nebo klasický skleník se skleněnou výplní.

a) Polykarbonátové skleníky: naprosto jedinečnou výhodou polykarbonátových skleníků je fakt, že k jejich stavbě nepotřebujete žádnou podezdívku. Doporučujeme však zakoupit z doplňkového příslušenství originální základnu, která podezdívku plně nahradí a konstrukci skleníku zpevní a dodá mu přesnost. U vybraných modelů skleníků je součástí balení. Základna se kotví do země přiloženými kolíky (v rozích nebo bocích skleníku – v závislosti na modelu). Konstrukce skleníku musí být vždy k základně přišroubována nebo jinak pevně uchycena. Při stavbě základny zohledněte půdní podloží a jemu přizpůsobte ukotvení. V případě, že disponujete měkčím podložím, doporučujeme připravit betonové kotvy (patky) nebo betonovou podezdívku, tu však doporučujeme v nejnutnějších případech. Betonové kotvy jsou v případě měkčího podloží plně dostačující.Skleník lze postavit i bez doplňkové základny, tady už však klasickou podezdívku doporučujeme.

b) Klasické skleníky se skleněnou výplní: je možné postavit výhradně na pevnou nosnou podezdívku. Skleníky nelze nechat volně položené na zemi bez ukotvení.

Doporučení pro stavbu podezdívky: zděnou podezdívku stavte až po zakoupení skleníku a po montáži základové konstrukce, kdy získáte přesné půdorysné rozměry skleníku.Skleník musí být vždy k podezdívce přišroubován nebo jinak pevně uchycen na několika místech. Samotná podezdívka musí být zapuštěna do nezámrzné hloubky. V zimě při prudší změně teplot dochází k pohybu zeminy, v případě nedostatečně hluboké podezdívky by mohlo dojít k pohybu kovové konstrukce, což by způsobilo popraskání skleněné výplně.

5. Je nutná podezdívka pod skleník?
5. Je nutná podezdívka pod skleník?

6. Rozdílem mezi polykarbonátovou a skleněnou výplní

a) Polykarbonát patří mezi nové moderní druhy výplní skleníku. Polykarbonátové desky vynikají svou odolností vůči mechanickému poškození a dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Polykarbonátový skleník je ideální pro prodloužení pěstitelské sezóny, zejména na jaře a na podzim. Světelná propustnost je cca 80%. Komůrkový polykarbonát zajistí dostatečný rozptyl slunečních paprsků. Všechny tyto vlastnosti jsou garantovány pouze u kvalitního polykarbonátu, který např. nabízí společnost Lanitplast.

b) Klasické sklo má vynikající světelnou propustnost - 90%, u zahrádkářského matného skla je propustnost nižší - cca 85%. Sklo má také velmi vysokou životnost. Díky vysoké hmotnosti má vyšší odolnost vůči nárazovému větru. Mezi nevýhody skla patří nízké tepelně izolační vlastnosti a malá odolnost vůči mechanickému poškození.

Závěr: jednoznačně se nedá říci který materiál je ten pravý. Chcete si prodloužit pěstitelskou sezónu? Chcete skleník temperovat a pěstovat rostliny celoročně? Kupte si polykarbonátový skleník. Chcete skleník se zděnou podezdívkou? Nejste si jisti moderním polykarbonátem a máte radši “klasiku”? Kupte si klasický skleník.

6. Rozdílem mezi polykarbonátovou a skleněnou výplní
6. Rozdílem mezi polykarbonátovou a skleněnou výplní

7. Jak poznat kvalitní polykarbonát?

a) Prodloužená záruka - pouze prodejci kvalitního polykarbonátu, který splňuje všechny normy, dokáží nabídnout prodlouženou záruku. Chtějte tedy po svém prodejci prodlouženou záruku na polykarbonát.b) Řez polykarbonátové desky by měl být pravidelný. Nepravidelné, případně stlačené nebo otřepané konce desek naznačují nesprávnou manipulaci při řezání desky. Desky by se správně měly řezat speciální pilou. Výše uvedené nedostatky naznačují, že se deska krájela, nikoliv řezala.c) V polykarbonátu naleznete malinké krupičky. Znamená to, že granule roztaveného polykarbonátu byly ve výrobě smíchány s recyklovanými plasty, takže složky směsi měly rozdílnou teplotu tavení.d) Kvalitní polykarbonát by měl být při koupi krystalicky čirý. Pokud je mírně nažloutlý jedná se o nekvalitní polykarbonát.e) Standardy ISO nejsou 100% pojítkem kvality. Potisk na fólii zájemce o koupi informuje, že desky jsou certifikované podle světových standardů ISO a dalších mezinárodních potvrzení kvality. Ale pozor – bez uvedení výrobce není na tomto světě síla, kterak tyto údaje ověřit. A navíc často uváděné ISO 9001:2000 potvrzuje, jak byl produkt vyroben a skladován a ne z čeho opravdu je. Také tvrzení, že polykarbonát vydrží i 60°C sice zní relativně dobře, nicméně k dosažení takové povrchové teploty desky stačí běžná letní vedra. Ale hlavně - kvalitní polykarbonát má standardně vydržet až 120 stupňů C. Tím pádem je velmi důležité, aby na desce byl uveden výrobce polykarbonátu, pokud tam není uveden, jedná se nejspíše o nekvalitní polykarbonát.

7. Jak poznat kvalitní polykarbonát?
7. Jak poznat kvalitní polykarbonát?

8. Ventilace skleníku

V průběhu parných letních měsíců je nutné skleník dostatečně ventilovat, aby nedošlo k uhynutí rostlin. Při venkovních teplotách 30°C ve stínu a výše panuje ve skleníku extrémní klima, které nemusí všem rostlinám vyhovovat. Dostatečnou ventilaci zajistíte nejenom otevřením ventilačních oken, ale také otevřenými dveřmi. Při bouřce je však nutné okna i dveře zavřít, aby se předešlo nechtěné deformaci skleníku vlivem větru.

8. Ventilace skleníku
8. Ventilace skleníku

9. Čištění polykarbonátového skleníku

K čištění polykarbonátových skleníků používejte pouze a výhradně slabý mýdlový roztok a jemný hadřík. Po umytí skleník opláchněte čistou vodou. Nepoužívejte čisticí prostředky obsahující chemická rozpouštědla nebo prostředky na bázi lihu a alkoholu. Pozor na poškrábání špinavým hadrem nebo špinavou houbou. Materiál skleníku nesmí přijít do kontaktu s chemickými čistidly a rozpouštědly a jinými chemikáliemi. Při použití čistidel a organických rozpouštědel dojde vždy ke zničení polykarbonátu.

Pozor – polykarbonátové desky nelze natírat žádným nátěrem nebo barvou (i když dodavatel barvy tvrdí, že jde o produkt kompatibilní s polykarbonátem). Natření desek znamená okamžitou ztrátu záruky a jistotu brzkého poškození desek a následně celého skleníku.

10. Hlavní zásady v péči a údržbě skleníku

  • Zbavujte pravidelně střechu listí a jiných nečistot.
  • Průběžně kontrolujte, zda kotvící kolíky pevně drží v zemi a nejsou uvolněné.
  • Pokud meteorologové ohlásí větrné dny, musí být u skleníku bezpodmínečně pevně uzavřené dveře a ventilační okna.
  • V zimě pravidelně zbavujte střechu skleníku sněhu nebo střeše dodejte dostatečnou podporu, aby udržela váhu sněhu – zejména při větších přívalech sněhu.
  • Na zimu ze skleníku odmontujte (pokud byl zakoupen) automatický otvírač a uskladněte jej při teplotách vyšších než 0°C.

Publikováno: 29. 3. 2013, Autor: Lanit Plast, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce