reklama

Venkovní dlažba není jen tak. Co dělat, aby dlouho vydržela krásná?

První, co na vás zapůsobí při pohledu na rodinný domek, je celkový dojem, jenž ve vás vyvolá. Není to pouze stavení samo o sobě, které vás zaujme, ale je to i úprava jeho okolí, vzhled a uspořádání zeleně a prostředí, do kterého je zasazeno. Nemalou zásluhu na celkovém dojmu má, z jakého materiálu je příchozí, či příjezdová komunikace.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonová venkovní dlažba se hodí do každé zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Právě vstupní komunikace je branou každého obydlí. Už tento prvek vytváří domov. Dnešní trh nabízí stále více možností a rozmanitosti v jakémkoliv druhu sortimentu, nejinak je tomu u nabízených stavebních materiálů a to samé platí i u materiálů vhodných k zušlechtění komunikací či teras. Jak na výběr venkovní dlažby? Je možné nechat si vyložit okolí vašeho domu, dřevem, pískovcem, hliněnou keramikou, dřevoplastem, laminátovými deskami, či se držet fádního asfaltu.

Výhoda betonové dlažby

Pokud ovšem chcete přirozený, klasický a zároveň pestrý vzhled, je vynikající výběr venkovní dlažba vyráběná z betonu. Tato dlažba působí přirozeně, kompaktně, na údržbu je bezproblémová a můžete si vybrat z velikého množství tvarů, barev či colormixů.

Výběr venkovní dlažby je dnes každodenní součástí našeho života, potkáte ji na parkovištích obchodních center, je položena v ulicích našich měst či obcí. Již dávno nemusí vypadat jako obyčejné „Íčko“, ale je tvarově různá a pestrá. Dlažba dnes v ulicích nahrazuje dříve obvyklý asfalt. Důvod je jednoznačný, dlažba má oproti asfaltu mnoho výhod.

Je snadnější na pokládku, je rozebíratelná a tedy snáze opravitelná, neodvádí vodu do kanálu, ale předává ji svému okolí a je vyráběna mnohem ekologičtěji, než asfalt. Další nespornou výhodou pří výběru venkovní dlažby je její přirozená odolnost vůči klimatickým podmínkám, především mrazu. Pokud je kvalitně vyrobena a dodatečně ošetřena, je také zvýšena její odolnost proti chemickým posypům.

Vybírejte z mnoha designů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte z mnoha designů

Pevnost dlažby

Dlažbu můžeme na našem trhu najít v různých tvarech. Zde je víceméně na každém, zda si vybere dlažbu zámkovou, ta která do sebe tvarově zapadá (ÍČKO, VLNKA, TERČÍK, TESELA, …), či kupříkladu dlažbu plošnou nebo skládanou (PARKETA, KOSTIČKA). Důležité je, aby bylo ještě před koupí jasné, jakému zatížení bude dlažba muset čelit. U dlažby neurčuje její pevnost tvar, ale její výška.

Pokládka dlažby

Odolnost proti zatížení ale nelze odvíjet pouze od rozměrů dlažby, ale i od geologického složení podloží, na kterém bude dlažba ležet. Je dobré ho znát a přizpůsobit mu provedení podkladových vrstev. Pokládka je velice důležitá pro budoucí životnost dlažby. Je nutné se jí zhostit s co největší zodpovědností. Není vhodné pokládat dlažbu do betonového lože, kde betonová dlažba nemůže dále pracovat a neumí odvádět vodu. Tím je i větší riziko vzniku vápenocementových výkvětů.

Fantazii se meze nekladou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fantazii se meze nekladou

Při samotné pokládce odebírejte dlažbu vždy z více palet najednou. Dosáhnete tím lepšího vzhledu, co se barev týče. Obzvláště vhodné je držet se tohoto pravidla při pokládce dlažby, která je vyráběna v colormixu. Dnes je možné dlažbu pokládat jak ručně, tak i strojově. Strojní pokládka je vhodná při dlážděných velkých ploch, jako jsou parkoviště či nakládací plochy u logistických center.

Pokud zákazník ví, že pokládka bude prováděna mechanickými stroji, je nutné upozornit na to svého obchodníka a ten zajistí specifické položení dlažby na palety. Dlažba je dnes moderním doplňkem každé zahrady, domu a města. Až se příště budete rozmýšlet, čím zpestřit okolí svého domu, neváhejte a zkuste využít betonovou dlažbu.

Zdroj informací: DITON, s.r.o.

Originální betonové dlaždice zvládnete vyrobit i sami:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce