reklama

Jak účinně zpevnit svahy v zahradách?

Zahrady ve svahu mají své nezaměnitelné kouzlo. Bezpochyby se na nich nadřete více než na fádním rovinatém pozemku, ale výsledek snažení může stát za to.

i (Zdroj: Presbeton)
Jak účinně zpevnit svahy v zahradách? (Zdroj: Presbeton)

Jižní svahy jako ideální místo pro užitkovou zahradu

Pokud má stavební pozemek větší převýšení, nezbývá než si vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Jedinou možností je terasovité uspořádání. Rozdělení zahrady na jednotlivá patra vám usnadní rozvržení zahrady jako takové a vytyčení jednotlivých funkčních zón. Posezení patří k domu. Pokud máte děti, je dobré jim vybudovat  zázemí, které budete mít pod dohledem. Užitkovou zahradu s kompostem pak umístíme dále od domu.Jižní svahy jsou pak ideální pro výsadbu ovocných stromů, vinné révy nebo zeleniny.

zahrada ve svahu
i (Zdroj: Presbeton)
Ke stavbě zídek se skvěle hodí imitace tradičního haklíkového zdiva CAKE BLOCKS

Bez techniky se v počátku neobejdete

Při samotné realizaci jednotlivých teras je ideální povolat na pomoc těžkou techniku. Zkulturnění celého pozemku svépomocí vám totiž může zabrat i několik sezón.

Bez zídek to nepůjde

Aby nedocházelo k erozi a odplavení půdy z vašeho pozemku je nutné jednotlivé svahy zpevnit. K tomu poslouží zídky, na které se tradičně používalo místní kamenivo mnohdy nasbírané na vlastním pozemku. Práce s tímto materiálem je ale časově náročná a při dnešních sazbách za řemeslné práce může ukrojit podstatnou část rodinného rozpočtu. Schůdnější variantou je použití nejrůznějších tvárnic, které se k tomuto účelu nabízejí.

rumplované kameny
i (Zdroj: Presbeton)
Rumplovaný, tedy záměrně "otlučený", povrch kamenů DUO STONE jim dodá tu správnou patinu

Betonové zídky oceníte díky odolnosti

Český specialista na betonové komponenty, společnost Presbeton nabízí několik variant tvárnic, které je možné na zpevnění svahů použít. Výhodou je snadné zkombinování a sladění s dalšími stavebními prvky v zahradě můžete vizuálně sladit dohromady. Mnohé betonové tvárnice jsou k nerozeznání od přírodních kamenných kvádrů a jejich složení je rovněž 100% přírodní. Mrazuvzdornost, dlouhá životnost a odolnost je samozřejmostí.

svažitá zahrada
i (Zdroj: Presbeton)
Stavební kameny DUO STONE využijete při realizaci kaskádovité svažité zahrady

Tvárnice které vás podrží

Na výstavbu menších zídek se perfektně hodí imitace tradičního haklíkového zdiva CAKE BLOCKS. Dle výšky stavby lze volit mezi suchým a mokrým zděním. Jednotlivé bloky lze použít i na výstavbu schodišťových stupňů. Kameny jsou mrazuvzdorné a přirozený vzhled podporuje záměrně otlučený vzhled docílený tzv. rumplováním. Další favorit při zpevňování svahů kaskádovitých zahrad jsou stavební kameny DUO STONE. Tyto tvárnice jsou navíc opatřeny ochranným systémem Protect System IN proti znečištění a pronikání vody.

Kameny ARTIK STONE pomohou při zpevnění a vytvoření opěrné zdi v mírně svažité zahradě (Zdroj: Presbeton)
okrasné svahovky
Okrasné tvárnice lze využít ke zpevnění mírnější svahů a zároveň je využít pro výsadbu rostlin (Zdroj: Presbeton)

Na zpevnění mírných svahů lze použít i okrasnou tvárnici LUNA, která se může vyplnit zeminou a osázet vhodnými rostlinami. Při výstavbě stěny jednotlivé tvárnice díky svému tvaru do sebe zapadají a vytváří určitý zámek, který omezuje posunutí jednotlivých řad.  Tvárnice ARKTIK STONE a NORDIK STONE jsou přímo určeny k úpravě a zpevnění mírných svahů a ke zřizování mimoúrovňových ploch. Tvárnice jsou mrazuvzdorné a jsou opatřeny ochranným systémem Protect System IN.

Publikováno: 2. 6. 2020, Autor: Presbeton (text a foto), Profil autora: Redakce