reklama

Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí?

Skleník a pařeniště nám umožní nejen snadné pěstování náročných rostlin. Tyto stavby jsou ideálním prostředkem k získání domácí zeleniny hned, jak se zjara oteplí. Nejeden z nás je však využije i pro snadné předpěstování. Zorientovat se v nabídce skleníků a pařenišť je sice obtížnější, ale i laikovi stačí relativně málo k tomu, aby si vybral správný typ. Obloukem obejdeme podezřele levné nabídky.

Skleníky a pařeniště: koupit nebo vyrobit svépomocí?

Skleníky a pařeniště jsou zahradní stavby umožňující pěstování náročných rostlin z hlediska zajištění vyšší teploty a vlhkosti vzduchu. V dnešním měřítku je čím dál populárnější. Nevalná kvalita potravin, nabízených na trhu, nutí čím dál častěji zahrádkáře, chalupáře a kutily k domácímu pěstování. Výsledkem bývá kvalitní úroda chutných paprik, okurek, rajčat a další zeleniny. Základem každého skleníku je nosná kostra, mezi kterou jsou umístěny skleněné nebo polykarbonátové desky. První zmínky o sklenících pocházejí již z 18. století.

Skleník s půlkulovou střechou skloubí několik výhod do sebe
Skleník s půlkulovou střechou skloubí několik výhod do sebe

Skleníky a foliovníky

První skupinou jsou skleníky netypizované. Jde o řešení, které budujeme podomácku s využitím nejrůznějšího nářadí a materiálu. Konstrukce bývá řešena nejčastěji svařenými železnými profily obdélníkového průřezu, opatřenými ochranným nátěrem. Výplň řeší několik tabulí skla. Tato stavba je ze všech řešení rozhodně časově nejnáročnější, neboť musíme vše zrealizovat tzv. na vlastní pěst, a to včetně návrhu.

Mezi netypizované skleníky patří i ty nejjednodušší - foliovníky. Materiál kostry je vyveden ze silného ocelového drátu do tvaru půlměsíce. K několika takto natvarovaným drátům za sebou je připevněna průhledná folie. Jde vlastně o známé řešení foliového tunelu, avšak s takovou výškou, že v něm můžeme běžně chodit. Tento typ má obrovskou výhodu ve snadné přemístitelnosti, avšak velkým rizikem pro jeho poškození je silný vítr, který je obvyklý s letními bouřkami. Zručnější zahrádkář zajisté využije tužší rám v podobě dřevěných hranolů, spojených závrtnými šrouby nebo hřebíky. Tento typ však neusazujeme nikdy přímo na zem. Ideální usazení je přes dlaždice, které zajišťují, že dřevo nebude ve stálém styku s vlhkou půdou. Krycí materiál je zde stejný, tedy folie. V horkých dnech je zapotřebí mít k dispozici bílou netkanou textilii, kterou uvnitř použijeme jako rolety před sílou sluníčka. U svépomocně vyráběných foliovníků musíme počítat s nižší životností. Sluneční záření, hlavně pak UV paprsky, postupně zeslabuje krycí fólii, která má běžnou životnost kolem tří let.

Foliovník přežije i zimu, pokud z něj odházíte sníh
Foliovník přežije i zimu, pokud z něj odházíte sníh

Typizované modely jsou ty, které jsou nabízeny v obchodech a na internetu. Mají důmyslně řešenou modulární kostru, produkovanou lisováním vysoce kvalitního ocelového plechu, ještě s úpravou v podobě žárového zinkování, jehož vrstva chrání materiál před vznikem koroze. Oblíbené jsou také typy s kostrou z eloxovaných hliníkových profilů. Místo skla je zde použit dutinkový polykarbonát. Ten bývá u kvalitních výrobků opatřen i rozptylovým efektem, takže před zahájením pěstování nemusíme tyto výplňové panely natírat bílou barvou pro zabránění popálení výpěstků. Tyto skleníky jsou produkovány v mnoha typech.

Nejoblíbenější jsou modely s posuvnými dveřmi, svislými bočnicemi a sedlovou střechou. Následují typy s bočnicemi šikmými nebo provedení s půlkulovou střechou. Klasické křídlové dveře jsou méně náročné na údržbu, avšak náročnější na prostor. Při výběru skleníku a pařenišť dbáme na to, aby skleník byl vybaven okapy pro sběr dešťové vody, automatickým otvíráním střešních oken pro případ velkého tepla a systémem polic, které využijeme nejen v jarním období pro předpěstování.

Malý zahradní skleník
Malý zahradní skleník

Typizované modely skleníků nakupujeme u renomovaných tuzemských firem, které mají dlouholeté zkušenosti, nabízejí zdarma rozvoz a možnost dodání zákazníkovi na klíč. Levné asijské výrobky jsou dvakrát drahé, neboť používají nekvalitní materiály s omezenou životností. Musíme si uvědomit, že nákup skleníku není věcí na dobu pěti let, ale na téměř celý život.

Minifoliovník pro předpěstování přímo na záhonech
Minifoliovník pro předpěstování přímo na záhonech

Pařeniště

Typů pařenišť je hned několik. Jedno z jejich dělení je navázáno na generování tepla pro kořenový systém pěstovaných rostlin. Studené pařeniště, jehož základ pod vrstvou kvalitní půdy je směs nasekané trávy, listí a dalšího organického odpadu, představuje vhodné prostředí pro předpěstování nebo pěstování rychlené zeleniny. Použití koňského hnoje je vhodné tehdy, když požadujeme mít pařeniště teplé, tedy vhodné pro pěstování okurek. Ale i s hnojením bychom měli zacházet opatrně. Velké množství hnoje znamená velké množství dusíku i pro rostliny, které jsou pak náchylnější na napadení škůdců a ani výslednou úrodu nelze považovat za zdravou.

Dále pak pařeniště dělíme podle použitých konstrukčních materiálů. Nejlevnější možností je nízký fóliový tunel. Je tvořen několika ohnutými silnými ocelovými dráty, na které je navléknuta fólie. Další volbu, která není finančně náročnou, prezentuje polykarbonátové pařeniště s bočnicemi buď z tohoto materiálu nebo ze žárově zinkovaného plechu. Výhodou tohoto provedení je snadná údržba a možnost jeho uklizení do kůlny nebo stodoly na zimu.

Oblíbený nízký fóliový tunel
Oblíbený nízký fóliový tunel

Kutilové si zajisté vyřeší pařeniště po svém. Setkáme se tak nejčastěji s betonovou konstrukcí obdélníkového tvaru, jehož plocha je zakryta několika na míru vyrobenými okny nebo rámem s fólií. Pro výrobu základu můžeme použít i dlaždice nebo dřevěné hranoly.

Publikováno: 12. 3. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce