reklama

Jak si rychle postavit zahradní sezení a záhon bylinek v jednom

Každý dnes ví, že kvalitní domácí kuchyně se neobejde bez čerstvých bylinek. Tak není divu, že se na balkonech, terasách a na zahradách objevují bylinkové „zahrádky-záhonky“. Možností, jak si takový záhon udělat je mnoho. Originální záhon nebo truhlík můžete samozřejmě vyrobit ze dřeva, pokud jste ovšem řemeslně zdatní, ale o něj se musíte pravidelně starat, natírat jej apod. Plastové truhlíky jsou sice bezúdržbové, ale plast je přece jenom plast, a ne každému vyhovuje, a hlavně časem viditelně „stárne“. Vedle toho ovšem existují různé betonové výrobky či řekněme polotovary, ze kterých lze postavit ledacos. Jenže beton je přece šedivý a těžký? Není to tak docela pravda…

i (Zdroj: Liapor)
Jak si rychle postavit zahradní sezení a záhon bylinek v jednom (Zdroj: Liapor)

Materiál na stavbu zahradního posezení

Na trhu je k dispozici už delší dobu tzv. lehčený Liaporbeton, tedy beton vyrobený z cementu, písku, vody a keramického kameniva, který je v porovnání s klasickým betonem až o 30 % lehčí. Z tohoto materiálu se vyrábějí mimo jiné zahradní prvky šestiúhelníkového tvaru (rozměr nejdelší hrany je 80 cm a krátké 40 cm), které váží pouhých 25 kilogramů. Tvar prvků s názvem „Playstone“ umožňuje jejich snadné skládání k sobě, ale také na sebe, takže můžete vytvářet nejrůznější kreativní stavby včetně například zvýšeného záhonu, který je ohromně praktický, neboť se nebudete muset při sklizni bylinek ohýbat. Manipulace je díky váze jednotlivého prvku poměrně snadná a zvládnete ji buď sami nebo pohodlně ve dvou.

materiál na stavbu zahradního sezení
Na stavbu záhonu a sezení potřebujete prvky Playstone, keramzit a hlínu (Zdroj: Liapor)
pevný základ pro sezení
Nejdůležitější je na samém začátku připravit si pevný a rovný základ (Zdroj: Liapor)

Skládačka hotová za pár desítek minut

Nejdůležitější při stavbě zahradního posezení z prvků Playstone je vytvořit si pevný a hlavně rovný podklad, což je v podstatě časově nejnáročnější část stavby. Vlastní „skládačka“ je pak až neuvěřitelně jednoduchá, jen je dobré předem si rozmyslet, jak bude sezení vypadat. Prvky se k sobě skládají bez použití lepidla nebo malty, to znamená na sucho, protože jejich stabilita je dostatečná. Za pár desítek minut je hotovo, jako v případě zahradního sezení pro dvě sousedící rodiny, které je navíc obohaceno o zmíněnou bylinkovou zahrádku.

zahradní záhon
Prvky Playstone se skládají k sobě jednoduše, jak potřebujete (Zdroj: Liapor)
skládání záhonu
Váha jednoho prvku je 25 kg (Zdroj: Liapor)

Posezení doplněné o okrasné záhonky

Když je „hrubá“ stavba z Liaporbetonových prvků hotova, stačí vybrané části určené pro sezení opatřit sedáky. Ty si můžete sami vyrobit, anebo je koupit hotové například ze dřeva nebo plastu přímo od výrobce Playstone. Stačí je pouze naklapnout a vše je hotovo. Až na ty záhony. Ale to není práce o nic složitější.

záhon z betonových tvárnic
Prvky se nelepí - stačí na sucho vyrovnat a je hotovo (Zdroj: Liapor)
využití keramzitu
Keramzitové kuličky vyplní dutiny (Zdroj: Liapor)

Pro vyplnění dutin betonových prvků můžete použít lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit). Na ně pak položíte separační folii nebo geotextilii, aby byla hlína oddělena od keramzitu. Následně vše zasypete předem zakoupenou hlínou nebo substrátem vhodnou pro bylinky, respektive zahradní květiny. Potom stačí už jen vybrat ty správné sazenice a zasadit rostliny. V „našem případě“ do horní části bylinky a do dolní květiny. Postavené sezení vydrží neuvěřitelně dlouho, je pevné, otěruvzdorné a nevadí mu jakékoliv počasí.

příprava záhonu
Na vrstvu Liaporu (keramzitu) se dává separační fólie oddělující vrchní vrstvu hlíny (Zdroj: Liapor)
okrasný betonový záhon
Zásyp vhodnou hlínou (Zdroj: Liapor)

Komu by nevyhovoval šedivý odstín, není nic ztraceno. Výrobce Playstone nabízí i jiné barvy prvků, jako například červenou, okrovou nebo hnědou. Tím se možnosti a variabilita prvků Playstone ještě více rozšiřují. Postavíte z nich záhony, opěrné zídky, ploty, skalničky, stoly atd. Když vás sestava omrzí, snadno ji rozeberete a postavíte novou, třeba jinak tvarovanou. Jde jen o to si pěkně „vyhrát“.

okrasný záhon
i (Zdroj: Liapor)
Sázení bylinek nebo okrasných květin

Informace o Playstone najdete také na www.liapor.cz nebo www.liastone.cz

Publikováno: 19. 6. 2020, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce