reklama

Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií

Všichni zahrádkáři a pěstitelé moc dobře vědí, jak vrtkavé je aprílové počasí. Vysazovat proto sadbu zeleniny na volný záhon je mnohdy riskantní, protože přinejlepším může dojít k nachlazení sadby, která tak výrazně zpomaluje růst. Jako dobrá a zajímavá možnost se však ukazuje využití jednoduchého fóliovníku, který bude dostatečnou ochranou rostlin proti případným mrazíkům. Výhodou je jednoduchá konstrukce, snadné sestavení a především se stavbou si poradí i naprostý laik úplně sám bez využití další osoby.

Výsadba a pěstování první jarní zeleniny v minifóliovníku s perforovanou fólií

Lehký a skladný balíček obsahuje 12 ohebných plastových tyček, spojky, provázek, perforovanou fólii o rozměrech 2 x 2 m a dva kolíky.Jemná fólie s perforací umožňuje samovolné větrání rostlin, což je velmi důležité pro jejich růst. Tím se i podstatně zvyšují výnosy. Fólie je navíc odolná proti slunečnímu záření a při vhodné manipulaci vydrží i několik let.

Fóliovník není těžké sestavit
Fóliovník není těžké sestavit

Postup sestavení:

Dvě, případně tři tyče (podle velikosti záhonu a požadované výše) spojíme přiloženými spojkami do oblouku. Oblouky zapíchneme zcela jednoduše nad připravený záhon do země.

Jednoduché spojení dilů
Jednoduché spojení dilů
Oblouky zapíchneme do země
Oblouky zapíchneme do země

Na tyto oblouky instalujeme perforovanou fólii, jejíž konce jsme předem svázali provázkem. Provázek provlékneme kolem kolíku a ten zarazíme do země.

Přes oblouky natáhneme fólii
Přes oblouky natáhneme fólii
Konce svážeme provázkem
Konce svážeme provázkem

Konce i kraje fóliovníku zatížíme vhodným prkénkem, nebo přihrneme okraje zemí.Při využití šesti základních oblouků a šíři fóliovníčku 80 cm pokryjeme plochu o velikosti 2,5 m2. V době, kdy již nehrozí jarní mrazíky, se foliovník bez porušení rostlin snadno odstraní a sazenice se nechají dorůst do konzumní velikosti.

Konce upevníme ke kolíku
Konce upevníme ke kolíku
Z jedné strany okraje zatížíme
Z jedné strany okraje zatížíme
Zálivku lze provést nadzvednutím jedné strany
Zálivku lze provést nadzvednutím jedné strany
Po zalití stranu opět zatížíme
Po zalití stranu opět zatížíme

Pro výsadbu volíme rané odrůdy, především brukvovité zeleniny a salátu, které jsou odolné chladnějším podmínkám a vyznačují se krátkou vegetační dobou. Vysazujeme tak, aby si rostliny vzájemně nekonkurovaly, je možné i střídání druhů. Při zalévání se velmi jednoduše odhrne konec fólie a máme volný prostor k zalévání, pro větší vitalitu a vývoj rostlin je vhodné použít protistresový přípravek na stimulaci růstu jako startovací dávku, který se přidává do zálivkové vody.

Vhodné odrůdy:

Květák Beta - odrůda raného květáku určená pro polní pěstování od jara až do podzimu, ale i pro rychlení v nevytápěných fóliovnících. Rostlina má střední vzrůst. Růžice je dobře krytá, bílá, středně hrbolovitá a jemně zrnitá. Je odolná proti fialovění a mechovatění. Vegetační doba od výsadby je pouze 65 - 75 dní. Pro univerzálnost pěstování v minifóliovníku, kvalitu růžic a délku vegetační doby bude určitě vítaným obohacením stávajícího sortimentu. Květák totiž je zařazován mezi velmi hodnotné zeleniny především pro vysoký obsah vitamínů. Z minerálních látek pak obsahuje fosfor, draslík a vápník. Protože růžice, což je zdužnatělé květenství, obsahuje méně buničiny než ostatní košťáloviny, patří květák mezi snadno stravitelné zeleniny. A především pro tyto výjimečné hodnoty by si zasluhoval místo na každé zahrádce.

Zelí Kalibro F1 - hybrid malohlávkového zelí, určený pro sklizeň od poloviny července do konce srpna, vegetační doba od výsadby je 90 - 95 dní. Hlávka je kulatá, dobře uzavřená s velmi nízkým středním košťálem o hmotnosti 1,5 – 2 kg. Je určena především pro přímý konzum a krátkodobé skladování do 30 dnů. Výborně doplňuje sortiment letních odrůd, kterých je v sortimentu poměrně málo. Termín sklizně vyplňuje mezeru mezi ranými a pozdními odrůdami. Kalibro F1 je vhodné na vaření a konzumaci v syrovém stavu vzhledem ke křehkosti a jemné chuti hlávek.

Květák, zelí a další zeleninu si můžeme vypěstovat sami ve fóliovníku
Květák, zelí a další zeleninu si můžeme vypěstovat sami ve fóliovníku

Salát Lento – odrůda pro celoroční pěstování v minifóliovníku se silnými listy a těžkými, sytě zelenými hlávkami, které jsou kulovité, pevné a dobře uzavřené. Odrůda vhodná na rychlení v nevytápěných sklenících a fóliových krytech. Při předpěstování sadby nepřerůstá a zůstává stále kompaktní. Velmi dobře snáší krátkodobé skladování i přepravu na delší vzdálenosti. Vyznačuje se kompletní rezistencí k plísni salátové a minimální vybíravostí do květu. Odrůda Lento je navíc atraktivní svým pěkným vybarvením a nebývalou křehkostí a jemností hlávek a bude tak velmi zajímavým doplňkem salátů určených pro všechny způsoby pěstování.

Kapusta Blistra F1 - hybrid určený pro letní sklizeň. Vytváří středně velké okrouhlé hlávky, dobře uzavřené, tmavě zelené. Manžetové listy se vyznačují silnou bublinatostí. Hlávka je na řezu žlutavá s nízkým vnitřním košťálem. Odolává předčasnému praskání. Vegetační doba je sto dnů.

Brukev Bohemia F1 - hybridní bílá, poloraná odrůda pro venkovní jarní i letní pěstování v minifóliovníku. Má rychlý růst, je výnosná a jakostní. Vyniká vyrovnaností, odolává praskání, nedřevnatí. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80 - 85 dní. Odrůdu je možné využít i k postupným výsevům pro celoroční sklizeň.

Publikováno: 13. 3. 2019, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce