reklama

Designové betonové prvky ozvláštní každou zahradu

Věděli jste, že předchůdce dnešního betonu používali ve větším měřítku již staří Římané ve 2. století před naším letopočtem? Tehdejší kvalitu, která byla dána zejména přidáváním sopečného popela do betonové směsi, dokazují stavby z té doby, které se dochovaly až dodnes. Beton zkrátka udivuje svou odolností po tisíce let. Jeho vyztužením v relativně moderní historii nastala další éra tohoto materiálu, který získal odolnost nejen v tlaku, ale i v tahu. Vyztužený beton umožňuje tvorbu jednolitých konstrukcí, které by se za jiných okolností pod svou vahou zbortily.

i (Zdroj: Presbeton)
Designové betonové prvky ozvláštní každou zahradu (Zdroj: Presbeton)

Z toho důvodu se beton řadí k nejtrvanlivějším materiálům pro exteriérové použití, které navíc vyniká širokými tvarovými a estetickými možnostmi.

Kromě použití betonu jako pojiva nebo při konstrukci celých budov je využíván i při výrobě prefabrikovaných výrobků na zpevnění ploch, úpravu terénu nebo zkrášlení a vybavení nejrůznějších zákoutí veřejného či soukromého prostoru.

betonová lavička a stůl
i (Zdroj: Presbeton)
Ve větších zahradách se bude dokonale vyjímat posezení z řady MODERN

Designové betonové prvky do moderní zahrady

V českých zahradách najdeme beton nejčastěji v podobě dlažby. Nicméně v poslední době si nachází cestu k českým stavebníkům i tzv. betonový nábytek a další prvky v rámci komplexních návrhů zahradních architektů nebo zcela individuálně. Betonový nábytek je běžněji využíván ve veřejném prostoru. Některé prvky se ale hodí i na soukromé pozemky. Výhodou je odolnost, dlouhá životnost, minimální nároky na údržbu a v neposlední řadě i příznivá cena. Velká hmotnost propůjčuje jednotlivým výrobkům maximální stabilitu. Jednotlivé výrobky jsou díky své váze určeny k fixnímu umístění, které je proto nutné řádně promyslet.

posezení beton
i (Zdroj: Presbeton)
Designově zajímavé jsou prvky ze systému H-E-X, který je vhodný jak do městského prostředí, tak i do soukromých zahrad

Dokonalá a funkční zahrada

Jedním z českých výrobců, který se kromě běžných betonových produktů věnuje i uceleným systémům vybavení pro venkovní použití, je společnost Presbeton. U většiny ucelených sestav městských mobiliářů najdeme prvky jako sedáky, lavice, stoly, květináče, ale i praktické stojany na kolo, které se dají využít i na zahradách.

květináč z betonu
Velmi žádané jsou velkoobjemové květináče (Zdroj: Presbeton)
betonové květináče
Vzhledem k povaze materiálu a váze betonu je vždy dobré dopředu promyslet vhodné umístění (Zdroj: Presbeton)

Sedáky Presbeton z řady MODERN, případně stůl s lavicemi LA se velmi dobře vyjímá ve větších zahradách, kde je prostor pro tvorbu několika odpočinkových zákoutí. Terasu umístěnou u domu je praktičtější vybavit klasickým zahradním nábytkem, se kterým se dá hýbat a přizpůsobovat ho různým příležitostem. Betonové prvky působí lépe v odlehlejších zákoutích zahrad, kde nabídnou místo k intimnějšímu odpočinku či meditaci.

betonový sedák
i (Zdroj: Presbeton)
Na hřištích nebo třeba ve skateparku láká k odpočinku nebo hrám nevšední solitérní sedák ve tvaru Y

K designově nejzajímavějšímu patří geometrické posezení z řady H-E-X. V této ucelené sestavě najdete i doplňující výrobky jako květináče, dlažbu nebo stojan na kolo

Zajímavým solitérem je i sedák Y, který svádí nejen ke spočinutí, ale i ke hře. Proto nachází své využití i ve skateparcích a na hřištích.

Impregnace pro dlouhodobě krásný vzhled

Všechny výrobky společnosti Presbeton jsou opatřeny vnitřním ochranným systémem či dodatečnou impregnací pro lepší čištění a minimalizaci nasákavosti finálních produktů. Nejzákladnější je ošetření Protect System IN, který se tvoří přidáním účinné látky do betonové směsi. Tím se minimalizuje nasákavost finálního výrobku v celém svém objemu. Další dvě varianty Protect System TOP a Perfect Clean TOP uzavírají povrch daného výrobku zvenčí.

Publikováno: 26. 6. 2020, Autor: Presbeton (tisková zpráva), Profil autora: Redakce