reklama

Jak proměnit městskou terasu v zelenou oázu

Kdo nemá ve městě zahrádku, snaží si vytvořit své místo k odpočinku alespoň na balkoně nebo terase. Přinášíme několik nápadů, jak takový prostor oživit. Díky praktickým radám a barvám proměníte každou městskou terasu či balkon v útulný kout.

i (Zdroj: Balakryl)
Jak proměnit městskou terasu v zelenou oázu (Zdroj: Balakryl)

Tipy pro vaše místo na slunci

1. Materiál – Při výběru nábytku a doplňků se zkuste zaměřit na jeden hlavní materiál a jednu barvu. Pokud se nedaří takový nábytek sehnat, sáhněte pro barvách a štětci. S barvami  můžete snadno sjednotit celý prostor do jedné barevné kombinace. Pokud vás kombinace časem omrzí, můžete ji díky vlastnostem barev, které lze natónovat až do 20 000 odstínů, jednoduše na další sezonu změnit.

2. Barevnost – Světlejší barvy, jako bílá, světlá šedá nebo zelená, působí nejen svěže a útulně, ale také pomohou vaši terasu nebo balkon opticky zvětšit a v případě zastřešených balkonů i prosvětlit.

3. Lazurování – Současným trendem, který k nám dorazil ze Skandinávie, je natírat dřevěné prvky v exteriéru (i interiéru) bílými a šedými lazurami. S novou bílou tenkovrstvou lazurou Balakryl Dixol dodáte moderní a přitom přírodní vzhled nábytku i truhlíkům nebo třeba vnitřním palubkám. Podle průzkumu IBRS 2020 je skandinávský styl bydlení vůbec nejoblíbenější, takže se jako trend odráží i ve volbě odstínů dřeva a lazurování. Lazury zachovávají strukturu dřeva a zvýrazňují letokruhy. Bílý odstín lazury navíc patří např. v síti Dům barev mezi nejžádanější odstíny.

4. Zašedlé dřevo – Každé dřevo si zaslouží druhou šanci. Zašedlé dřevěné plochy doporučujeme vyčistit účinným a rychlým přípravkem na čištění dřeva. Čistič dřevo projasní, navrací mu přirozenou barvu a vzhled.

5. Nábytek – Nemáte na balkoně dostatek místa? Tento problém snadno vyřeší skládací nábytek, který oceníte také při jeho uskladnění přes zimu.

6. Zeleň – Bez okrasných rostlin by se žádná terasa ani balkon neobešly. Prostor nejen zútulní, ale zároveň ho ochlazují a slouží i jako ochrana před zvědavými pohledy sousedů. Pěstovat můžete bylinky do kuchyně nebo i takové, které odradí obtížný hmyz. Hitem je citronová tráva.


Balakryl tip: Méně je někdy více. K moderní a stylové terase postačí jen pár jednoduchých doplňků v jemných tónech. Zkuste sladit nábytek s dekami, polštářky a květináči ve stejných odstínech.


balakry_terasa-po_image_vyska_1592401926
i (Zdroj: Balakryl)
Nová terasa působí svěže a příjemně

My jsme se pustili do renovace dřevěného truhlíku, stolku na květiny a zahradních židliček. Díky hezkému počasí a rychleschnoucím nátěrům jsme vše stihli za jediný den!

Renovace truhlíku

Roky na slunci a dešti se na dřevěném truhlíku neblaze podepsaly. Buď můžete pomocí brusky zbrousit povrch až na zdravé dřevo, nebo použít speciální čistič na zašedlé dřevo Bondex Renovation. Naneste ho štětcem, nechte 15 minut působit, pak vydrhněte kartáčem ve směru vláken, následně opláchněte vodou a nechte povrch vyschnout.

truhlik-1_pred_balakryl_1592401986
i (Zdroj: Balakryl)
Roky na slunci a dešti se na dřevěném truhlíku neblaze podepsaly

Suchý povrch zbruste pomocí brusné houbičky, opět ve směru dřevních vláken. Truhlík omeťte od prachu a natřete 2 vrstvami tenkovrstvé lazury Balakryl Dixol ve světle šedém odstínu v rozestupu jedné až dvou hodin. Lazura zvýrazní strukturu dřeva a chrání před UV zářením, deštěm i větrem.

truhlik-9_final_sirka_balakryl_1592402027
i (Zdroj: Balakryl)
Lazura zvýrazní strukturu dřeva

Renovace stolku na květiny

Klasický hnědý odstín stolku na květiny se nehodil do terasy laděné do nových jemných barev. Proto jsme původní hnědou lazuru nejprve lehce zbrousili, povrch jsme očistili a natřeli trendy bílou lazurou Balakryl Dixol. Lazura oproti krycím barvám nechává vyniknout strukturu dřeva a zachovává přírodní vzhled.

stolek-6_final_balakryl_1592402141
Lazura nechává vyniknout strukturu dřeva (Zdroj: Balakryl)
truhlik-2_pomucky-vse_balakryl_1592401991
Hnědý odstín stolku na květiny se nehodil do terasy barvou (Zdroj: Balakryl)

Renovace židlí

Naše zelené židle už také potřebovaly nový nátěr. Dřevěnou sedací část i kovové nohy jsme nejdříve zbavili broušením od nesoudržných vrstev původního nátěru. Málo poškozený povrch nemusíte brousit až na původní dřevo a stačí ho přetřít krycí barvou.

zidle-9_final_balakryl_1592402189
i (Zdroj: Balakryl)
Zelené židle už také potřebovaly nový nátěr

Židle jsme po obroušení očistili a zvolili všestrannou krycí barvu Balakryl UNI, kterou lze použít na dřevo, kov, ale třeba i beton, keramiku, sklo či plast. Nemusíte tedy ztrácet čas s výběrem různých barev. Barvy UNI můžete použít na nové i renovační nátěry a snadno s nimi „zamaskovat“ všechny nedokonalosti. Aby barva výborně kryla, naneste ji ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud jste narazili na zkorodovaná místa, doporučujeme rez drátěným kartáčem mechanicky odstranit a pak použít pod krycí barvu Balakryl Antikor.

zidle-2_pomucky_balakryl_1592402158
i (Zdroj: Balakryl)
Barvy UNI můžete použít na nové i renovační nátěry

Publikováno: 20. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce