Ke každé zahradě již neodmyslitelně patří bylinky. Můžeme je mít někde v rohu zahrádky se zeleninou, ale proč, když jsou chloubou našich pěstitelských úspěchů? Pro tyto rostliny můžeme vytvořit záhonek ze dřeva nebo také z šikovných betonových tvarovek, které umožní mít tuto vegetaci třeba hned vedle krbu.
Základním materiálem pro stavbu okrasného záhonu je dřevo. Je to dostupný materiál, který si snadno připravíme, ale problémem je nutnost pravidelného natírání z důvodu ochrany před nepříznivými povětrnostními vlivy. Pokud nedostatečně vyřešíme ochranu dřeva proti vlhkosti, i ošetřené dřevo začne po nějakém čase svoji zkázu. Po pár letech jsme tak odkázáni na znovuvystavení záhonku.
Druhou možností je využití plastových nádob. Jsou lehké, snadno udržovatelné, ale mnoho levných výrobků trápí po nějakém čase ztráta barvy, daná UV zářením.


Betonové tvarovky se snadnou stavbou
Moderní záhonek pro bylinky může být například z betonových tvarovek. Ty jsou masivní, ale zároveň skvěle odolávají různým povětrnostním podmínkám, nevadí jim sníh, mráz, slunce ani voda. Pro jednoduchou stavbu je důležité vytvořit dokonalou rovinu. Například pomocí vodoznaku. Betonové tvarovky nám poslouží nejen pro stavbu záhonku pro bylinky, využijeme je jako předělovací element nebo pro vytvoření opěrné zídky. Dokonce při kombinaci se dřevem mohou tyto prvky posloužit i jako lavička nebo stolek.


Rozdělení tvarovek dle typu
- Z klasického betonu - masivní, ale velmi těžký.
- Z lehčeného betonu s přidaným keramickým kamenivem - až o 30% lehčí než klasický beton.
Výstavba z tvarovek je velice snadná. Stačí je pouze naskládat na sebe, není zapotřebí žádného kotvení, lepení nebo betonování. Moderní prvek v zahradě tak můžeme mít hotový během jediného odpoledne i s vystavěným základem, který vytvoříme například tak, že vykopeme menší jámu, tu vysypeme hrubým kamením, utužíme dusadlem a jako vrchní vrstvu pro srovnání využijeme mletý vápenec. Obrovskou výhodou je jednoduchost výstavby, kterou provedeme sami bez jakéhokoliv řemeslníka.

Po vystavení pokračujeme tím, že do tvarovek nasypeme do výšky zhruba 20 cm pod horní okraj drenážní materiál. V našem případě se osvědčí keramzit, který používáme i doma při přesazování pokojových rostlin jako prevenci před přelitím. Na drenáž položíme netkanou textilii a pak přidáme zeminu. Pro venkovní rostliny v maximální míře používáme hlínu z kompostu, která je bohatá na živiny a nesléhává. Pokud chceme ale hlínu vylehčit, přidáme i kupovaný substrát v poměru jedna ku jedné. Pak už se pustíme do sázení, pěkné sazenice si můžeme vypěstovat sami nebo navštívit zahradnictví. Nezapomeneme pravidelně zalévat, je to nutné, i když není vedro.


Přednosti betonových tvarovek
- Kvalitní výrobek z přírodních materiálů s téměř neomezenou životností.
- Široké využití v zahradě a kolem domu - zídky, zpevnění svahu a podobně.
- Možnost vybírat z různých barevných odstínů a tvarů.
- Neutrální pH výrobního betonu zajišťuje, že se prostředí pro rostliny nebude měnit, přílišné okyselení půdy je totiž nežádoucí.
- Možnost stavby protihlukových ozeleněných zdí například u silnic.
- Při stavbě vysoce zatížených zdí lze tvarovky svazovat pomocí armovaného betonu.

Jak na stavbu okrasného záhonu
Publikováno: 29. 7. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček