reklama

Založte si vyvýšené záhony, které zvládnete postavit sami

Vyvýšené záhony jsou moderní, ale i praktické. Nebolí nás záda, když se k nim skláníme a jsou navíc dobře vidět. Jen to dřevo, ze kterého se vyrábí nechce nějak vydržet navěky i přes naši úpornou snahu. Co ale zkusit takové vyvýšené záhony vyrobit ?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Založte si vyvýšené záhony, které si postavíte pomocí prken z recyklátu (Zdroj: Prima DOMA)

Vyvýšené záhony  

Vyvýšené záhony se hodí všude tam, kde je jednak nerovný a těžko upravitelný terén, ale i do zahrad, kde se nechceme ohýbat. Můžeme si je postavit sami na míru a instalovat na předem určená místa. Při použití běžných dřevěných desek či prken však dochází i přes snahu o impregnaci a povrchovou úpravu lakováním, mořením nebo voskováním k postupnému poškozování dřeva vlivem povětrnostních podmínek nebo škůdci, kteří se mohou ve dřevě vyskytovat. Dřevo prostě nevydrží všechno a po pár letech se nám mohou naše vymazlené vyvýšené záhony rozpadnout před očima. 

vyvyseny-zahon-left
i (Zdroj: Transform)
Na první pohled nepoznáte, že vyvýšené záhony nejsou ze dřeva

Lze používat prkna a desky Traplast, z nichž si záhony postavíme sami. Pokud chcete stavět atypické záhony, bude efektivnější si koupit recyklátové palubky, ze kterých si nařežete potřebné profily, a ty pak sešroubujete k sobě. Pokud nemáte zkušenosti s prací s recyklátem, můžete si pořídit už hotový výrobek. Odpadne vám starost s vyměřováním a řezáním prken na potřebné rozměry. Hotový záhon si během chvíle smontujete sami.  

Vyvýšený záhon
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyvýšené záhony mohou mít mnoho podob

Návod na výrobu vyvýšeného záhonu

Nejprve si rozmyslíme, kam vyvýšený záhon umístíme a kolik na něj máme místa. Než přistoupíme k samotné výrobě, zeminu pod budoucím záhonem odkryjeme asi do hloubky 20-30 cm, přeryjeme a upravíme do roviny.

Na výrobu vyvýšeného záhonu použijeme recyklátová prkna. Bude potřeba nakoupit profily, ideálně hranoly 40 x 40 v délce 2 metrů a dále recyklátové palubky s perem a drážkou (138 x 28 mm v délce 1,5 m). Budeme potřebovat 4 hranoly a 18 palubek.

Materiál
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si prkna nebo desky, vrtačku, pilku a vruty

12 palubek ponecháme v původní délce, neboť poslouží jako dlouhé strany vyvýšeného záhonu. Zbylé palubky napůlíme. Při práci s recyklátem používáme klasické nářadí jako při práci se dřevem. Z palubek sestavíme obdélníkový záhon, na každé straně bude 6 palubek tedy 2 x 6 palubek po 1,5 m a 2 x 6 palubek po 75 cm. Díky peru a drážce lehce palubky sesadíme do sebe. 

Ryobi R18DD5-0 aku bezuhlíkový 18 V šroubovák/vrtačka ONE+

3 790Kč

Ryobi R18IDBL-0 aku 18 V bezkomutátorový rázový šroubovák ONE+

4 590Kč

Ryobi R18DD3-220S

4 590Kč

Ryobi R18PD7-220B aku 18 V bezuhlíková příklepová vrtačka + 2x 2Ah baterie + nabíječka ONE+

7 190Kč

Do každého rohu vložíme hranol a palubky k němu oboustranně přišroubujeme. Nevadí, pokud budou přesahující konce hranolů koukat na spodní straně, můžeme je použít jako zarážku do půdy. 

Stavba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sestavte si kostru, na kterou připevníte prkna

Pokud chcete mít záhony jinak barevné, než dodává výrobce, lze tento materiál natírat barvami (např. Sokrates nebo Luxol).

Hotový vyvýšený záhon usadíme na předem zvolené místo a zasypeme několika vrstvami zeminy. Ideální je, pokud vytvoříme několik vrstev - od nejtěžší půdy po jemnou a odlehčenou s dostatečným množstvím humusu a výživy.

Sázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do hotového záhonu nasypte zeminu a můžete sázet

Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat cokoliv, co vás napadne - od květin, přes zeleninu, až třeba po bylinky. Odpadne vám věčné klečení v hlíně, ohýbání se a rovnání bolavých zad. Vyvýšené záhony lze nechávat venku po celý rok, nevadí jim ani slunce, ani sníh a mráz. K dalším přednostem oproti dřevu je navíc nižší hmotnost materiálu. A nakonec zahradu ani nepotřebujete, protože vyvýšené záhony lze umístit na terasu, na balkón, před dům nebo na veřejný chodník (pokud vyvýšené záhony instalují pracovníci technických služeb města na vybraná stanoviště). Zkrátka, vyvýšené záhony se budou hodit všude, kde potěší oko i srdce.

Co že to vlastně recyklát je? Tento materiál je také známý pod označením Traplast a vyrábí se z recyklovaného plastu, čímž se dosahuje řady vynikajících vlastností kombinací plastu a dřeva. Traplast je možné používat i v náročném prostředí, neovlivňují jej povětrnostní podmínky, není potřeba jej jakkoliv ošetřovat, natírat nebo voskovat. Má téměř neomezenou životnost, je nenasákavý, nepřemrzne ani nepopraská. Je odolný vůči vlhkosti, hnilobě, plísním, houbám, cizopasníkům i běžným chemikáliím. Traplast můžete řezat, vrtat, spojovat vruty a opracovávat běžnými nástroji na kov nebo dřevo.

Postavte si vyvýšený záhon pro jahody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová