Vyvýšené záhony jsou moderní, ale i praktické. Nebolí nás záda, když se k nim skláníme a jsou navíc dobře vidět. Jen to dřevo, ze kterého se vyrábí nechce nějak vydržet navěky i přes naši úpornou snahu. Co ale zkusit takové vyvýšené záhony vyrobit ?
Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony se hodí všude tam, kde je jednak nerovný a těžko upravitelný terén, ale i do zahrad, kde se nechceme ohýbat. Můžeme si je postavit sami na míru a instalovat na předem určená místa. Při použití běžných dřevěných desek či prken však dochází i přes snahu o impregnaci a povrchovou úpravu lakováním, mořením nebo voskováním k postupnému poškozování dřeva vlivem povětrnostních podmínek nebo škůdci, kteří se mohou ve dřevě vyskytovat. Dřevo prostě nevydrží všechno a po pár letech se nám mohou naše vymazlené vyvýšené záhony rozpadnout před očima.

Lze používat prkna a desky Traplast, z nichž si záhony postavíme sami. Pokud chcete stavět atypické záhony, bude efektivnější si koupit recyklátové palubky, ze kterých si nařežete potřebné profily, a ty pak sešroubujete k sobě. Pokud nemáte zkušenosti s prací s recyklátem, můžete si pořídit už hotový výrobek. Odpadne vám starost s vyměřováním a řezáním prken na potřebné rozměry. Hotový záhon si během chvíle smontujete sami.

Návod na výrobu vyvýšeného záhonu
Nejprve si rozmyslíme, kam vyvýšený záhon umístíme a kolik na něj máme místa. Než přistoupíme k samotné výrobě, zeminu pod budoucím záhonem odkryjeme asi do hloubky 20-30 cm, přeryjeme a upravíme do roviny.
Na výrobu vyvýšeného záhonu použijeme recyklátová prkna. Bude potřeba nakoupit profily, ideálně hranoly 40 x 40 v délce 2 metrů a dále recyklátové palubky s perem a drážkou (138 x 28 mm v délce 1,5 m). Budeme potřebovat 4 hranoly a 18 palubek.

12 palubek ponecháme v původní délce, neboť poslouží jako dlouhé strany vyvýšeného záhonu. Zbylé palubky napůlíme. Při práci s recyklátem používáme klasické nářadí jako při práci se dřevem. Z palubek sestavíme obdélníkový záhon, na každé straně bude 6 palubek tedy 2 x 6 palubek po 1,5 m a 2 x 6 palubek po 75 cm. Díky peru a drážce lehce palubky sesadíme do sebe.
Do každého rohu vložíme hranol a palubky k němu oboustranně přišroubujeme. Nevadí, pokud budou přesahující konce hranolů koukat na spodní straně, můžeme je použít jako zarážku do půdy.

Pokud chcete mít záhony jinak barevné, než dodává výrobce, lze tento materiál natírat barvami (např. Sokrates nebo Luxol).
Hotový vyvýšený záhon usadíme na předem zvolené místo a zasypeme několika vrstvami zeminy. Ideální je, pokud vytvoříme několik vrstev - od nejtěžší půdy po jemnou a odlehčenou s dostatečným množstvím humusu a výživy.

Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat cokoliv, co vás napadne - od květin, přes zeleninu, až třeba po bylinky. Odpadne vám věčné klečení v hlíně, ohýbání se a rovnání bolavých zad. Vyvýšené záhony lze nechávat venku po celý rok, nevadí jim ani slunce, ani sníh a mráz. K dalším přednostem oproti dřevu je navíc nižší hmotnost materiálu. A nakonec zahradu ani nepotřebujete, protože vyvýšené záhony lze umístit na terasu, na balkón, před dům nebo na veřejný chodník (pokud vyvýšené záhony instalují pracovníci technických služeb města na vybraná stanoviště). Zkrátka, vyvýšené záhony se budou hodit všude, kde potěší oko i srdce.
Co že to vlastně recyklát je? Tento materiál je také známý pod označením Traplast a vyrábí se z recyklovaného plastu, čímž se dosahuje řady vynikajících vlastností kombinací plastu a dřeva. Traplast je možné používat i v náročném prostředí, neovlivňují jej povětrnostní podmínky, není potřeba jej jakkoliv ošetřovat, natírat nebo voskovat. Má téměř neomezenou životnost, je nenasákavý, nepřemrzne ani nepopraská. Je odolný vůči vlhkosti, hnilobě, plísním, houbám, cizopasníkům i běžným chemikáliím. Traplast můžete řezat, vrtat, spojovat vruty a opracovávat běžnými nástroji na kov nebo dřevo.
Postavte si vyvýšený záhon pro jahody







Publikováno: 24. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová