reklama

4 tipy, jak zařídit skleník

Nacházíte-li se v životní etapě, kdy preferujete zdravé produkty vypěstované vlastními silami před bezpracným nákupem v supermarketu, pořiďte si skleník. Máte-li pro něj na zahradě dostatek prostoru, nic nebrání tomu sklízet čerstvou zeleninu, nebo začít pěstovat teplomilné rostliny či kaktusy.

4 tipy, jak zařídit skleník

Kam skleník umístit

Vždycky je lepší zařídit si rovnou větší exemplář skleníku. Už proto, že by měl mít vrchol ve výšce zhruba dva metry. Hledáme slunné místo a pokud se nám zalíbí prostor v blízkosti hranic pozemku, potřebujeme získat souhlas souseda.

Kam skleník umístit
Kam skleník umístit

Osvědčily se i skleníky, které „přilepíme“ na zadní stranu stavby (domu, garáže…), kdy stěna domu funguje jako akumulátor i základna pro rozvod vody a elektřiny, plánujeme-li skleník vytápět či větrat pomocí elektroniky. Takovým skleníkům se říká pultové a svědčí jim jižně či jihovýchodně orientované zdi.

Každý zařízený skleník musíme větrat a zavlažovat. Proto není od věci mít do něj zavedenou vodu a elektřinu. Větrat a zalévat dokážou automatické systémy. Jste-li zastánci klasiky a nepotřebujete, aby za vás práci dělaly technologie, počítejte před skleníkem s prostorem pro sud na dešťovou vodu, abyste měli zdroj zalévání blízko.

Skleník musí stát na co nejslunnějším místě. Přebytek slunce lze v létě regulovat rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem vápenným mlékem, jeho nedostatek se ale nijak napravit nedá. Odborníci se shodují, že v ideálním případě stojí podélný skleník severojižním směrem, protože taková poloha zajišťuje po celé léto maximální množství světla.

Kam skleník umístit
Kam skleník umístit

Jak vybrat skleník

Pokud jste limitováni prostorem, volte samozřejmě menší rozměry skleníku. Pokud prostor neřešíte, nenechte se velikostí příliš omezovat. Na trhu naštěstí existují skleníky, které lze prodloužit a dodatečně nastavit. Minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 metry, v menším skleníku je obtížné plnohodnotně pracovat a umístit všechny květináče a nádoby na květiny a další rostliny.

Jak postavit skleník

Skleník patří na betonové základy, ale betonu se lze vyhnout u menších exemplářů z polykarbonátu, které jsou dostatečně lehké na to, aby mohly mít základnu z hliníkových nebo ocelových profilů.

Skleník je tvořen z profilů a výplňového materiálu. V sortimentu profilů si můžete vybrat mezi hliníkovými, ocelovými nebo z žárově pozinkovaného plechu, na výplně se hodí sklo nebo komůrkový polykarbonát.

Jak postavit skleník
Jak postavit skleník

Rozptylové sklo, které se používá na výplň profilů, má dlouhou životnost, dobrou prostupnost světla a dobře se udržuje v čistotě. Je odolné i vůči krupobití. Sklo by mělo být nejméně 4 milimetry silné. Nejlépe propouští světlo, je nejtrvanlivější, zvláště pokud je zesílené a tvrzené. Nehodí se ale pro vytápěné skleníky, protože nemá dost dobré izolační vlastnosti.

Polykarbonát s komůrkami o tloušťce 4 a 6 milimetrů má mnohem menší hmotnost než sklo, nerozbije se a je méně náročné na pevnost základů. Polykarbonátové či akrylové desky mají poměrně dobré izolační vlastnosti, ale bohužel i nižší propustnost světla oproti sklu, kratší životnost, méně estetický vzhled a vyšší cenu. Jsou však odolnější proti rozbití. Nejčastěji se jako stavebnice prodávají uživatelsky prověřené, praktické modely. Jejich konstrukce je sestavena z profilů vyrobených z žárově pozinkovaného plechu.

Čím skleník vybavit

Způsob vytápění závisí na teplotě, které chcete dosáhnout, i na tom, zda je skleník izolován. Svou roli hraje i médium, kterým chcete vytápět. Je-li skleník blízko domu, budete ho nejspíš vytápět elektřinou. Jestliže použijete termostaty a dobrou izolaci, nemusí stát provoz elektrického topení jmění.

Řadu výhod mají i teplovzdušné ohřívače. Používá se i vytápění na naftu, lehké topné oleje či propan-butan. Mají relativně nízké pořizovací náklady a snadnou instalaci. Provoz je ale dražší a za provozu může docházet k uvolňování jedovatých zplodin. Každý skleník musí mít střešní větráky a platí, že jich není nikdy dost.

Čím skleník vybavit
Čím skleník vybavit

Automatický otvírač oken je stálým hitem, který se drží na žebříčku nejprodávanějších skleníkových doplňků.

Stínovky podobné roletám jsou určené k zastínění skleníku. Plně rozvinuté stínovky by měly poskytnout ochranu jak stěnám, tak i střeše. Na vnitřní stínění se využívají speciální tkaniny s UV stabilizací nebo polyuretanové stínící sítě. Ve skleníku oceníte i množárnu, která umožní vyprodukovat z rostlin semena a řízky. Těm, kteří mají potíže s ohýbáním, usnadní práci ve skleníku pěstební stoly. Prostor pod stoly se dá využít pro pěstování žampionů a dalších druhů „domácích“ hub.

Publikováno: 25. 3. 2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce