reklama

Mrazuvzdorná levandule: Jak vybrat levanduli, vhodnou pro naše podnebí

Nejslavnější levandulová pole s nejdelší tradicí jsou asi v Provence. Ale i u nás se dá s úspěchem pěstovat, jen si musíte vybrat tu správnou odrůdu. Máte chuť se pustit do levandulí také? Zahradník Petr Franc vám poradí, kudy na to.

Podle čeho poznáme mrazuvzdornou levanduli

Nejodolnější obecně je levandule úzkolistá. Na českých zahradách se tedy nejlépe daří levanduli lékařské neboli úzkolisté. Většina kultivarů je spolehlivě mrazuvzdorná. Poznáte je podle květů. Problémy ovšem mohou nastat u kultivarů s bílými a růžovými květy např. Ellagance Ice – bílé květy se stříbrným olistěním, výška 40 cm a Aromatico Silver – světle růžová, výška 50 cm.

Lépe prosperují levandule s tmavě fialovými květy
i (Zdroj: Prima FTV)
Lépe prosperují levandule s tmavě fialovými květy

Pokud tedy chcete spolehlivě přezimující levanduli, vybírejte rostliny s květy modrými, fialovými nebo stříbřitě modrými:

  • Blue River – modře kvetoucí, výška 25–35 cm, která se vyjímá jako obruba květinových záhonů, ve skalkách i v nádobách
  • Early Hidcote – tmavě modré květy, výška 45 cm
  • Elegance Goliath – purpurově fialové květy, v době květu má až 60 cm
  • Munstead Strain – tmavě fialové květy, v době květu 40–50 cm, je vhodná do bylinných a trvalkových záhonů
  • Hidcote Blue – tmavě modré květy, výška 40 cm, opět ideální do bylinkových a trvalkových výsadeb.
Na českých zahradách se tedy nejlépe daří levanduli lékařské
i (Zdroj: Prima FTV)
Na českých zahradách se tedy nejlépe daří levanduli lékařské

Na co dát při výběru pozor

Kompaktní kultivary dorůstají výšky okolo 25 cm, bujně rostoucí dosahují v době květu výšky i více jak 60 cm, proto je důležité na velikost zeptat. Rostliny se neliší jen barvou květů, ale i zbarvením lístků – v odstínech od svěže zelené až po sivě zelenou.   

Jaké pěstební podmínky vyžadují

Rostlinu zasazenou na zahradě nijak speciálně neudržujeme. Je zvyklá na mírnou zálivku, ale když ji zapomenete zalít, nic se jí nestane. Roste do větších rozměrů, je vhodné sázet min s 60 cm rozestupy. Levandule se neobejde bez slunce a upřednostňuje suchou, dobře propustnou půdu bohatou na štěrk nebo písek. Půda nesmí být studená, ale spíše výhřevná, pozor na jíl! Celkem se jí bude dařit i v polostínu, ale nepočítejte, že bude rostlina bohatě kvést.

Jak levanduli množíme

Během léta ji řízkujeme, a to z dřevnatých řízků. Bylinné výhony nám nezakoření, podmínkou je vždy dřevnatá báze, kterou nařízneme šikmo ostrým nožem. Pokud řeznou ránu namočíme do práškového nebo gelového stimulátoru, urychlíme tím zakořenění. Vysadíme do malé jamky v propustném substrátu. Řízky se poměrně rychle ujímají.

Publikováno: 30. 9. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký