reklama

Zahrada plná života: Víte, kdo všechno žije na vaší zahradě?

Zahrada je náš soukromý prostor, to je pravda, ale i tak se o něj dělíme s mnoha dalšími obyvateli a měli bychom za to být rádi. Máte na své zahradě ježka, ještěrky nebo slepýše? Hnízdí u vás sýkorky i kosi a na květinách poletuje spousta motýlů, včelek i dalšího hmyzu? Pak máte štěstí a vaše zahrada patrně patří mezi zvířátkům přátelská území.

Měli bychom si uvědomit, že naše soukromé zahrady jsou také součástí obrovské mozaiky, zvané příroda a mělo by být v našem zájmu, aby zde probíhal pestrý život. Dostatek živočichů na zahradě totiž vytváří vyvážené prostředí, ve kterém by neměly hrozit žádné závažnější invaze škůdců či nebezpečných nemocí.

Zahrada jako ráj pro ptactvo

Osamocené krmítko uprostřed anglického trávníku mnoho strávníků nenaláká. Většina ptáků se bude obávat přiletět. Zato zahrada plná vzrostlých, především listnatých, stromů a hustých keřů jim udělá radost. Poskytne totiž dostatek prostoru pro úkryt. Většina ptáků se u krmítka zdržuje pouze velmi krátce a potřebují se se svým úlovkem někam schovat. Nemluvě o hnízdění, samozřejmě. Keře volte při výsadbě s rozmyslem, nejlépe takové, které poskytnou dostatek chutných plodů pro všechny opeřence. Také miska s vodou přiláká ptactvo docela spolehlivě. Pítka by měla být mělká, aby nehrozilo utonutí. Pokud máte na zahradě sudy na dešťovou vodu, položte přes ně alespoň prkno, na kterém mohou ptáci bezpečně přistát.

Zahrada jako ráj pro ptactvo
i (Zdroj: pixabay.com)
Zahrada jako ráj pro ptactvo

Pokud bydlíte blízko lesa či městského parku, pak můžete u ptačích krmítek velmi často pozorovat i veverky. Přidejte jim tam pár oříšků a o zábavu a kouzelný pohled z okna máte postaráno.

Koutek pro ježky

Všeho moc škodí, dokonce i moc pořádku! Ježci velmi ocení, pokud jim necháte někde v koutě zahrady kupu větví a listí. Právě tam si vytvoří svůj pelíšek na zimu. Aby se však ježek na vaši zahradu vůbec dostal, potřebuje volný průchod. Plot s vysokou podezdívkou ježky spolehlivě zastaví. Pokud však při stavbě plotu ponecháte někde volný průchod, ježčí návštěvy se určitě dočkáte a o její prospěšnosti pro vaši zahradu dnes už snad nikdo nepochybuje. V suchém období nezapomeňte ježkům připravit do trávy mělkou misku s vodou, nedostatek vody je pro zvířata velký problém.

Nezapomeňte na ježky
i (Zdroj: pixabay.com)
Nezapomeňte na ježky

Hostina pro motýly a včely

Užitečnému hmyzu se bude na vaší zahradě líbit pouze tehdy, pokud zde najde dostatek potravy, nejlépe na trvalkových a letničkových záhonech. Bohatou hostinu poskytnou také květnaté louky. Pokud netrváte na sterilním anglickém sestřihu, ponechte alespoň část trávníku vyrůst a vykvést. Dnešním trendem jsou květnaté louky, které poskytují nejen dostatek potravy hmyzu, ale i nádhernou podívanou pro nás, pro lidi, v podobě pestrobarevných květů, které nevyžadují žádnou péči.

Hostina pro motýly a včely
i (Zdroj: pixabay.com)
Hostina pro motýly a včely

Útočiště pro hmyz

Hmyzí hotely se staly doslova módním trendem, ale velmi užitečným. Bez dostatku užitečného hmyzu se na našich zahradách úrody nedočkáme. Domeček pro hmyz se dá snadno koupit, především na internetu, ale dá se i lehce vyrobit. Postačí zbytky stavebních materiálů, duté stonky a seno.

Útočiště pro hmyz
i (Zdroj: pixabay.com)
Útočiště pro hmyz

Nezbytný kompost

I zdánlivě tak obyčejná věc jako je kompost, má vynikající vliv na druhovou rozmanitost zahrady. Trvale zde bydlí mnoho druhů hmyzu, jiné druhy živočichů v otevřeném kompostě nachází bezpečné útočiště v zimním období.

Vodní nádrže

Především v letošním horkém létě jsme si uvědomili, jak důležité jsou na zahradě i malé vodní nádrže. Zahradní jezírka poskytnou vodu nejen ptákům, ježkům a hmyzu, ale časem se v nich určitě zabydlí i žáby, které pomáhají vytvářet přírodní rovnováhu a také se postarají o jedinečnou zvukovou kulisu.

Vodní nádrže
i (Zdroj: pixabay.com)
Vodní nádrže

Publikováno: 25. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce