reklama

Poradíme vám, jak můžete zachránit poslední plody léta. Nechte je dozrát!

V příštích dnech už nám hrozí přízemní mrazíky a na zahradě máte stále ještě zelená, nedozrálá rajčata? Máme pro vás několik tipů, jak je nechat dozrát. Uvidíte, že krásně zčervenají.

i (Zdroj: pixabay.com)
Poradíme vám, jak můžete zachránit poslední plody léta (Zdroj: pixabay.com)

Podzim se hlásí plnou silou a na většině zahrad ještě nestihla dozrát poslední rajčata. Určitě je nevyhazujte, víme jak na to, aby se vám pěkně vybarvila.

Rajčata neotrhávat

Pokud plody stále pevně drží na větvičkách, vytrhněte celou rostlinu i s kořeny a odstraňte všechny listy, ale také poškozené a napadené plody, aby se choroby nešířily na zdravé plody. Očištěnou rostlinu zavěste vzhůru nohama v místě, kde bude chráněná před mrazem, například na půdě či ve stodole. Stejně uskladněte i jednotlivé větvičky rajčat, která se z rostlin odlomily.

Odstraňte poškozené plody a všechny listy
i (Zdroj: pixabay.com)
Odstraňte poškozené plody a všechny listy

Co s jednotlivými plody

Jestliže se vám rajčata uvolnila z rostliny, ani pak ještě nejsou ztracená. Vyskládejte je na misky tak, aby se vzájemně nepřekrývala a položte je na parapet jižního či východního okna, aby měla rajčata co nejvíce slunečních paprsků.

Rajčata vyskládejte na tác
i (Zdroj: pixabay.com)
Rajčata vyskládejte na tác

Jde to i bez slunce

Ani sluníčko není pro dozrávání posledních podzimních rajčat tak úplně nezbytné. Zelené plody vyskládejte do krabice s víkem, ovšem opět pouze v jedné vrstvě, a mezi ně vložte jedno vyzrálé jablko. Etylen, který se bude z jablka uvolňovat, pomůže rajčatům získat červenou barvu i chuť.

Publikováno: 12. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce