reklama

Obrubníky - důležitá součást dlážděných ploch

Každá terasa, chodník i příjezdová cesta jsou pýchou zahrady, pokud jsou pěkně položené. Základem kvalitní realizace je správná příprava podloží a správné osazení obrubníků. Ačkoli pohledově tvoří obrubníky pouhé doplňky dlážděné plochy, výběr a umístění jsou důležitým krokem. Zajímá vás jaké obrubníky vybrat a jak je správně umístit?

i (Zdroj: BEST)
Obrubníky - důležitá součást dlážděných ploch (Zdroj: BEST)

Nejčastěji používaným lemem pro dlážděné plochy je betonový obrubník. Beton patří mezi nejkvalitnější a nejstálejší materiál pro venkovní architekturu. Obrubníky nám většinou oddělují chodníky od komunikací, trávníky od chodníků nebo lemují záhony a okapové chodníčky. Právě podle využití vybírejte správný druh.

Máte-li terén bez výškového rozdílu a potřebujete jen oddělit záhon nebo trávník od chodníku, vybírat můžete z nízkých a slabých obrubníků. Nejčastěji používaným druhem je BEST – LIMITA. Jednoduchý rovný tvar je ideální pro umístění v jedné úrovni s dlažbou.

_MG_3408_limita
i (Zdroj: BEST)
Obrubník BEST – LIMITA

Pro vyvýšené nebo zapuštěné chodníky jsou v nabídce obrubníky BEST – PARKAN s výškou 20, 25 nebo 30 cm. Typickým znakem pro tento druh obrubníku je mírně zaoblený tvar a nepatrný zámek pro snadnější pokládku.

_MG_9826_parkan
i (Zdroj: BEST)
Obrubník BEST – PARKAN III

Pro plochy, po kterých budou jezdit auta, ať už parkoviště nebo příjezdové cesty, jsou vhodným obrubníkem BEST – LINEA. Silný obrubník s rohovými nebo obloukovými doplňky jednoduše olemuje jakoukoliv plochu. Nelze zapomenout ani na tradiční silniční obrubníky BEST – MONO, které jsou součástí každého města či obce.

_MG_7637_linea
i (Zdroj: BEST)
Obrubník BEST – LINEA rohová

První krok volby je za vámi. Podle tohoto stručného doporučení si dokážete představit, jaký druh obrubníku budete potřebovat. Druhým kritériem pro výběr obrubníků je barva. I když z technického pohledu je to nepodstatné, pro dokonalé sladění s dlažbou či fasádou je to žádoucí. Obrubníky nejsou jen šedé, ale na výběr máte i odstíny hnědé, žluté, červené, bílé či antracitové. Dokonalá zahrada musí ladit do posledního detailu.   

_MG_3383_parkan2
i (Zdroj: BEST)
Obrubník BEST – PARKAN II

A jak na to?

Jak už bylo řečeno, správně zabetonované obrubníky tvoří základ pro následnou pokládku dlažby. Rozmístění a rozměření obrubníků je nutné udělat pečlivě i s ohledem na rozměry vybrané dlažby. Minimalizujete tak následné dořezávání dlažby. Po rozměření plochy, natáhnutí provázku, naměření výšek a utvoření roviny je možné přistoupit k samotnému betonování obrubníků. Beton, který je vhodný pro betonování obrubníků, by měl být zavlhlý, tedy s minimálním množstvím vody. Tato konzistence je důležitá pro dobrou práci s betonem. Příliš tekutý beton by z obrubníků stékal. Vhodnou třídou betonu je C 12/15 s frakcí kameniva 4-8 mm. Do míst, kam přijdou obrubníky, se nasype a následně zhutní malá vrstva štěrku, betonové lože se navrství do výšky 8-10 cm. Při pokládce by měla být 1/3 výšky obrubníků zapuštěna v betonu a vzdálenost mezi jednotlivými obrubníky 1-2 mm pro vytvoření dilatační spáry.

Betonování je důležité provádět s přihlédnutím na počasí. V parných letních dnech se doporučuje čerstvě zabetonovanou plochu zakrýt např. textilii a častěji kropit vodou, aby nedocházelo k prudkému vysychání. V zimním období se naopak vyvarujte betonování v chladných dnech, venkovní teplota nesmí klesnout pod 5 °C, jinak se zpomalí proces hydratace a ovlivní se tak kvalita betonu a tím celé dlážděné plochy.  

mapa_zavodu_2020
i (Zdroj: BEST)
Podnikové prodejny a vzorkovny BEST

S výběrem, výpočtem i samotnou realizací vám ochotně poradí v podnikových prodejnách BEST. Dostupnost je po celé České republice.

Publikováno: 9. 11. 2020, Autor: BEST (text a foto), Profil autora: Redakce