reklama

Je nejvyšší čas zazimovat jiřinky a mečíky

Našed krásné jiřinky a mečíky už mají po odkvětu a na zahradě už moc parády nenadělají. Je potřeba je vyrýt a uskladnit na zimu na vhodné místo. Víte, co by se stalo, kdybychom je nechali na záhonech přes zimu?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Je nejvyšší čas zazimovat jiřinky a mečíky (Zdroj: Prima DOMA)

Zazimování jiřin a mečíků

Jiřinky neboli jiřiny patří do rodu hvězdnicovitých, protože jsou původem z Kolumbie až po Mexiko, nejsou mrazuvzdorné. A stejné je to s mečíky nebo jinak též gladiolami. 

Jiřinky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Počkejte, až jiřinky a mečíky odkvetou

Tyto rostliny musí na zimu ze země. Pokud je zapomeneme za záhonu, máme jen malou naději, že na jaře znovu vyraší z hlízy nové výhony. Většinou vymrznou a nám nezbyde než si koupit nové sazenice. Proto v průběhu podzimu, jakmile mečíky a jiřiny odkvetou, dbáme na jejich vyrytí a uskladnění. 

Vyrytí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jiřiny a mečíky vyryjeme a očistíme od zeminy

Nejšetrnější způsob je odkvetlé rostliny ostříhat, vyrýt a hlízy zbavit zeminy. Nejprve je nahrubo oklepeme a potom je omyjeme proudem vody, abychom z trsů hlíz odstranili nejen zeminu, ale i případné škůdce, kteří by zde mohli přezimovat. Hlízy osušíme a uložíme do pevné nádoby. Následně je prosypeme pilinami, které budou vytahovat vlhkost a zabrání plesnivění či hnití hlíz.

Omytí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hlízy je potřeba důkladně omýt

Takto ošetřené hlízy uskladníme do vhodné místnosti, která není vytápěná, ale ani nepromrzá. Vhodný je sklep, garáž (pokud zde ovšem neuskladňujeme např. barvy nebo chemické přípravky) nebo komora.

Piliny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Omyté hlízy uložíme do nádob a zasypeme piliny

Na jaře, jakmile země povolí a teplota se ustálí minimálně na 15 °C, můžeme jiřiny a mečíky opět vrátit na zahradu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.