reklama

Je nejvyšší čas zazimovat jiřinky a mečíky

Našed krásné jiřinky a mečíky už mají po odkvětu a na zahradě už moc parády nenadělají. Je potřeba je vyrýt a uskladnit na zimu na vhodné místo. Víte, co by se stalo, kdybychom je nechali na záhonech přes zimu?

Je nejvyšší čas zazimovat jiřinky a mečíky (Zdroj: Prima DOMA)

Zazimování jiřin a mečíků

Jiřinky neboli jiřiny patří do rodu hvězdnicovitých, protože jsou původem z Kolumbie až po Mexiko, nejsou mrazuvzdorné. A stejné je to s mečíky nebo jinak též gladiolami. 

Jiřinky
Počkejte, až jiřinky a mečíky odkvetou (Zdroj: Prima DOMA)

Tyto rostliny musí na zimu ze země. Pokud je zapomeneme za záhonu, máme jen malou naději, že na jaře znovu vyraší z hlízy nové výhony. Většinou vymrznou a nám nezbyde než si koupit nové sazenice. Proto v průběhu podzimu, jakmile mečíky a jiřiny odkvetou, dbáme na jejich vyrytí a uskladnění. 

Vyrytí
Jiřiny a mečíky vyryjeme a očistíme od zeminy (Zdroj: Prima DOMA)

Nejšetrnější způsob je odkvetlé rostliny ostříhat, vyrýt a hlízy zbavit zeminy. Nejprve je nahrubo oklepeme a potom je omyjeme proudem vody, abychom z trsů hlíz odstranili nejen zeminu, ale i případné škůdce, kteří by zde mohli přezimovat. Hlízy osušíme a uložíme do pevné nádoby. Následně je prosypeme pilinami, které budou vytahovat vlhkost a zabrání plesnivění či hnití hlíz.

Omytí
Hlízy je potřeba důkladně omýt (Zdroj: Prima DOMA)

Takto ošetřené hlízy uskladníme do vhodné místnosti, která není vytápěná, ale ani nepromrzá. Vhodný je sklep, garáž (pokud zde ovšem neuskladňujeme např. barvy nebo chemické přípravky) nebo komora.

Piliny
Omyté hlízy uložíme do nádob a zasypeme piliny (Zdroj: Prima DOMA)

Na jaře, jakmile země povolí a teplota se ustálí minimálně na 15 °C, můžeme jiřiny a mečíky opět vrátit na zahradu.

Publikováno: 5. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová