reklama

Smilax neboli přestup huňatý je téměř neznámá léčivka

Slyšeli jste někdy o rostlině s názvem přestup huňatý nebo smilax lékařský? Tato vytrvalá dřevnatá liána je známá spíše v severní Americe. Její mladé výhony obsahují významné antioxidanty a používá se k léčení metabolických a kožních onemocnění i revmatizmu. Zahradník Martin Pražák nám o smilaxu poví mnohem více.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přestup huňatý neboli smilax

Přestup huňatý je vytrvalá dřevnatá liána, která vyrůstá v 8-12 m dlouhé zelené výhony. Je to léčivá a jedlá rostlina podobně jako zatahující příbuzné druhy, kterých roste v severní Americe asi 9 druhů. Mladé výhonky jsou sbírány ke kulinářskému využití, kořeny se suší, jaké léčivé.

Podobně jako vzdáleně příbuzný chřest, jsou mladé, zelené, 0,5 m až 1,5 m dlouhé, čerstvě narostlé a křehké výhony sbírány a používány zasyrova či vařené. Použití a snad i chuť jsou podobné jako u chřestu a jde o kulinářskou zvláštnost, která je k disposici jen krátkou dobu na jaře, a navíc jen v místech kde přirozeně roste.

Listy přestupu huňatého připomínají listy jitrocele
i (Zdroj: Prima FTV)
Listy přestupu huňatého připomínají listy jitrocele

Původní domovina smilaxu

Pochází ze severní Ameriky, roste na východě území USA a Kanady. Podobné a příbuzné druhy S. jalapensis a S. moranensis rostou v Mexiku. Na západě kontinentu roste S. californica. Tento druh je blízce spřízněný s asijskými S. officinali a S. sieboldii.

Na stoncích a větvích jsou trny, u šplhavých druhů nalezneme i úponky
i (Zdroj: Prima FTV)
Na stoncích a větvích jsou trny, u šplhavých druhů nalezneme i úponky

Pěstováni smilaxu

Zahradní pěstování pro sklizeň výhonů běžné není, ale je možné a snadné. Roste dobře jak na plném slunci, tak i v hlubokém zastínění, lépe vynikne na opoře, ale snadno naroste i do korun okolních stromů, či bez opory jako rozložitý keř. Netrpí pravidelnými chorobami ani škůdci a je plně mrazuvzdorný.

Rod přestup zahrnuje asi 260 uznávaných druhů
i (Zdroj: Prima FTV)
Rod přestup zahrnuje asi 260 uznávaných druhů

Léčivé účinky smilaxu

Mladé výhony obsahují významné antioxidanty a fyosteroly, dále vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík, sodík, síru. Podobně jako známější mexické druhy je kořen přestupu významnou léčivou drogou známou pod označením Radix sarsaparillae. Sarsaparilla je španělský název rodu, který v překladu odkazuje na trnitý charakter a pnoucí růst. Má mimořádné metabolické působení, tradičně slouží k léčbě kožních nemocí, revmatizmu a bolestí kloubů. Dříve se s úspěchem používala k léčbě malomocenství a příjici, dnes je ale nahrazena silnějšími preparáty. Silné je antituberkulózní působení, lze použít jako tuberkulostatikum. Droga působí také močopudně a vůbec léčivě na urogenitální aparát.

Známý léčitel Zentrich drogu doporučuje jako hlavní složku čajů na léčení lupénky, pomáhá i při ekzému a akné. Přestup je užitečný také v případě léčby sexuální impotence, jako obecné tonikum, pro léčbu senilní demence a Alzheimerovy choroby, při bolestech hlavy, při zánětu ledvin a chronické nefritidy. Významná je také protizánětlivá aktivita, antibiotické, antifungální a antimykotické vlastnosti.

Bobule poskytují potravu různým druhům ptáků
i (Zdroj: Prima FTV)
Bobule poskytují potravu různým druhům ptáků

Dostupnost smilaxu v Evropě

Samotná rostlina je jak u nás, tak v celé Evropě vzácná a velmi málo známá, přesto však dostupná v zahradnictvích. Je ozdobná jak kožovitými listy, tak i hustě otrněnými zelenými stonky, které vyniknou zvláště v zimě. Kvete nenápadně a černé kulaté plody chutnají ptákům. Zajímavým využitím by snad mohlo být také porůstání plotů, které pro dlouhé ostny ochrání lépe než ostnatý drát. Zraňovat sice nemohou, jsou spíše huňaté než ostnité, ale svým vzhledem a množstvím zaručeně vetřelce odradí.

Zdroj: Okrasná školka Droždín, Ing. Martin Pražák

Publikováno: 9. 7. 2024, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký