reklama

Víte, jak urychlit klíčení semínek? Zkuste starý zahrádkářský trik

Jak zeleninová semínka spolehlivě probudit a přimět je k rychlejšímu klíčení? Máčením ve vodě nebo bylinkové lázni. Příroda se totiž chytře pojistila proti omylu, aby semínka nevyklíčila hned při prvním deštíku a pak nezaschla – to hlídají inhibitory klíčení, které se odplaví až s větším trvalejším přísunem vody. Semínka jsou základ budoucí úrody, takže péče o ně se rozhodně vyplatí.

i (Zdroj: istock.com)
Urychlení klíčení semínek je docela snadné (Zdroj: istock.com)

Co budete na urychlení klíčení semínek potřebovat:

  • zeleninová nebo květinová semínka
  • vodu nebo bylinkový nálev
  • misku

Jak budete při urychlení klíčení semínek postupovat

Semínka zalije vodou a máčejte

Zdravá semínka dejte do misky a zalijte vodou, aby byla všechna ponořená. Při delším máčení je třeba vodu dvakrát až třikrát denně vyměnit. Aby se voda okysličila, občas promíchejte. Saláty stačí máčet zhruba 4 hodiny, košťáloviny 12–24 hodin, rajčata a papriky až dva dny, cibule, celer, mrkev a petržel až tři dny.

Kvalitní semena zalijte vodou
i (Zdroj: istock.com)
Kvalitní semena zalijte vodou

Místo vody zkuste bylinkovou lázeň

Vodu můžete nahradit bylinkovou lázní. Heřmánkový nálev ochrání především fazole a hrách proti houbovým chorobám i plísním. Nálev z přesličky rolní díky obsahu křemíku vydatně posiluje klíčící rostliny a před výsevem se hodí se na všechna semena zeleniny i letniček. Kopřivová, pampelišková nebo kozlíková lázeň prospívá hlavně semenům rajčat a paprik, protože účinně změkčuje povrch semen a usnadňuje tak klíčení. Navíc podporují obranyschopnost a zdravý růst rostlin. 

Zkuste heřmánkovou lázeň
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zkuste heřmánkovou lázeň

Nejlepší a nejúčinnější jsou směsi bylin, které dokážou semenům poskytnout komplexnější ochranu – například smíchejte 1 díl přeličky rolní a 2 díly kopřivy nebo po jednom dílu heřmánku, přesličky a kozlíku. Na bylinkovou lázeň zalijte 2–3 lžíce vybrané sušené nebo čerstvé byliny zhruba 250 ml  vroucí vody, nechte vyluhovat 6–8 hodin a pak sceďte. Vždy připravte nálev čerstvý.

Máčená semínka vysejte

Před výsevem na záhon semínka jen mírně osušte, aby se s nimi lépe pracovalo, ale nikdy je nenechejte zcela zaschnout. To byla všechna předchozí práce zbytečná.

Vysejte máčená semínka
i (Zdroj: istock.com)
Vysejte máčená semínka

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 30. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce