reklama

Jak a kdy sázet cibulky mečíků čili gladiol: Chcete-li se radovat z květů postupně, vysazujte hlízy na etapy

Nezapomeňte sázet cibulky! Mečík (Gladiolus) patří k oblíbeným zahradním rostlinám, mezi hlíznatými je u nás zřejmě nejpopulárnější. Nádherné a elegantní květy vyniknou stejně dobře na letních záhonech, jako řezané doma ve váze. A protože právě nastal čas, kdy by měly jít hlízy do země, neměli byste na ně zapomenout.

i (Zdroj: ibulb.com)
Víte, kdy sázet cibulky gladiolů čili mečíků? (Zdroj: ibulb.com)

Kdy a jak sázet cibulky mečíků?

Sázet cibulky gladiol můžete, až když se půda na záhoně dostatečně prohřeje. Optimální dobou je tedy zhruba konec dubna. Nic vám nebrání tomu, abyste hlízy sázeli postupně až do poloviny června. Gladioly zasazené teď začínají rozkvétat v koncem července, ty ze začátku června pak na přelomu srpna a září. Jak se tedy rozhodnete?

Kultivar Internet
Kultivar Internet (Zdroj: ibulb.com)
Kultivar Mojito
Kultivar Mojito (Zdroj: ibulb.com)

Co budete potřebovat:

  • zdravé hlízy mečíků
  • sázecí lopatku
  • rašelinu
Kultivar Lemon Drop
Kultivar Lemon Drop (Zdroj: ibulb.com)
Kultivar Green Star
Kultivar Green Star (Zdroj: ibulb.com)

Jak budete postupovat

1. krok

Sázet cibulky je docela snadné. Připravte si hlízy a s pomocí sázecí lopatky je vložte asi do deseticentimetrové hloubky, mohou být ale i v hloubce 15 cm. Vždy platí, že čím větší hlíza, tím hlouběji ji vysaďte. Nic nezkazíte, když se budete držet staré dobré zásady, že hloubka má odpovídat trojnásobku průměru hlízy. Příliš mělké usazení způsobí křivý růst a vyvracení rostlin, při příliš hlubokém zase hrozí napadení plísněmi.

Vyhlubte dostatečně velikou jamku
i (Zdroj: ibulb.com)
Vyhlubte dostatečně velikou jamku

2. krok

Mečíky vysazuje do řádků nebo do sponu 15×20cm, tedy poměrně hustě.

Vložte cibulku
i (Zdroj: ibulb.com)
Vložte cibulku

3. krok

Jakmile je vysadíte, zahrňte je zeminou a důkladně ji zavlažte. Nastelete-li na povrch půdy nad zasazenými hlízami rašelinu (asi 5cm vrstvu),  ušetříte si hodně práce s okopáváním i zálivkou.

Zahrňte zeminou
i (Zdroj: ibulb.com)
Zahrňte zeminou

Tip:

Mečíky střídejte a na stejné místo je vysazujte až tři až čtyři roky. Rozhodně je nedávejte na záhon, kde byly loni tulipány a ostatní jarní cibuloviny. Zabráníte tak šíření škůdců a chorob.  

Kultivar Vedi Napoli
i (Zdroj: ibulb.com)
Kultivar Vedi Napoli

Nabídka mečíků je opravdu nesmírně bohatá, z množství kultivarů si můžete vybrat jak gladioly nízké (40–50 cm), tak takové, které jsou vysoké více jak 1 metr.  Všechny bohatě kvetou v nepřeberných barvách a odstínech.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 23. 4. 2023, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová