reklama

Jak se zachovat, když se hyacintu nedaří?

Oblíbená jarní cibulovina vás spolehlivě oslní příjemně barevnými květy. Neohromí vás jen bohatý květ, ale i výrazná vůně. I tahle kráska může někdy chřadnout. Většinou, když v péči o ní něco zanedbáte nebo naopak přeženete. Jak na to, aby byla pořád v pohodě a fit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí hyacint nadělá spoustu parády (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Žluté listy

Příčin může být hned několik, ale tou nejčastější bývá průvan. Na druhém místě je nesprávná, rozumějte nadměrná, zálivka a na třetím pak nedostatek rozptýleného světla.

2. Poupata se neotevírají

Nejčastěji za tím problémem stojí smáčení poupat vodou, pokud rostlinku neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumírají.

Zalévejte opatrně, nepřelévejte a pozor na poupata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zalévejte opatrně, nepřelévejte a pozor na poupata

3. Nestejnoměrné kvetení

To mohou způsobovat nestejně velké, nebo nestejně životaschopné cibule v jedné nádobě. Pokud příčinou není rozdílnost cibulí, pravděpodobně jste zapomněli občas mísu s hyacinty pootočit ke světlu.

4. Květy zahnívají

Za to ve většině případů může nadbytek vody. Dochází k němu, když na dně mísy nejsou otvory a přebytečná voda nemůže odtékat. Substrát se snadno přemokří zvláště při nízké teplotě vzduchu (ideální teplota je 15 – 20 ° C). Přebytečnou vodu z mísy proto opatrně odstraňte.

Tip:

Po odkvětu a po odumření listů je dobré cibule vyjmout ze substrátu a skladovat při pokojové teplotě v suché rašelině až do podzimu, kdy je můžete zasadit do volné půdy.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.