reklama

Jak si za trochu snahy užívat záplavu květin celé léto: Devět krasavic, kterým se daří i v truhlíku

V květináčích, truhlících či mísách pěstují jiřinky, begonie nebo třeba lilie ti, kdo nemají vlastní zahrádku a chtějí si dopřát své oblíbené letní květiny na balkoně nebo na terase. Cibulky nebo hlízy zasaďte do nádoby na přelomu dubna a května. Lilie je možné sázet dříve, naopak begonie jsou citlivější na chlad, a tak s jejich výsadbou nespěchejte.

Co budete potřebovat

  • vhodné nádoby
  • hlízy nebo cibule vybraných květin
  • keramzit
  • pár střepů
  • kvalitní substrát na balkonové rostliny

Jak budete postupovat

1. krok

Základní podmínkou je vysazení pouze kvalitních, zdravých cibulí a hlíz. Zvláště při nákupu je nutné zkontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé. V žádném případě nešetřete místem a nesnažte se cibule a hlízy nacpat do květináče, kam se sotva vejdou.

Devět krasavic 1
Devět krasavic 1 (Zdroj: ibulb.com)

2. krok

Nádoby musí obsahovat otvory ve spodní části, aby mohla odtéct přebytečná voda. Na dno vložte pár střepů, aby nedošlo k ucpání odtokových otvorů a do nádoby nasypte keramzit. Na něj potom kvalitní substrát.

Devět krasavic 2
Devět krasavic 2 (Zdroj: ibulb.com)

3. krok

Hlízy nebo cibule zasaďte do hloubky, která je zhruba dvojnásobkem jejich výšky. Výjimkou jsou jiřiny, které by měly být jen lehce pod povrchem tak, aby jejich loňský stonek vyčníval nad zeminu. Tak tedy do toho!

Které letní cibulky a hlízy si vybrat?

Dahlia, kultivar Motto
Dahlia, kultivar Motto (Zdroj: ibulb.com)

Jiřinky (Dahlia) milují slunce a světlo, ale dobře snáší i mírný polostín.  Když je sucho, pravidelně se musí zalévat.  Jiřinky v omezeném prostoru potřebují pravidelnou dodávku živin, aby krásně a bohatě kvetly.

Begonia, kultivar Cascade odorosa Sweet Pink
Begonia, kultivar Cascade odorosa Sweet Pink (Zdroj: ibulb.com)

Begónie (Begonia): Dostatek světla a pravidelná zálivka jsou hlavní podmínkou pro úspěšný růst a kvetení begonií. Umístěte begonii na světlé místo, či do polostínu, nikdy ne na přímé slunce.

Lilium, kultivar Red Twin
Lilium, kultivar Red Twin (Zdroj: ibulb.com)

Lilie (Lilium) rostou nejlépe na plném slunci nebo v polostínu. Upřednostňují vlhké stanoviště, proto je chraňte před suchem  - kromě větší zálivky k nim přidejte trochu mulče z dobře uleželého hnoje.

Zantedeschia, kultivar Captain Premio ®
Zantedeschia, kultivar Captain Premio ® (Zdroj: ibulb.com)

Kala (Zantedeschia) potřebuje dostatečnou stejnoměrnou vlhkost.  Dbejte na to, aby nádoby nebyly příliš osluněny, nevystavujte je prudkým změnách teplot. Přihnojujeme nejlépe tekutým plným hnojivem.

Canna, kultivar Brilliant
Canna, kultivar Brilliant (Zdroj: ibulb.com)

Dosna (Canna) dává přednost slunnému až mírně zastíněnému stanovišti, v hlubším stínu ale odrůdy s barevnými listy blednou či ztrácejí žíhání.  Pokud je suché a teplé počasí, zalévejte dosnu každý den.

Agapanthus
Agapanthus (Zdroj: ibulb.com)

Kalokvět (Agapanthus) není náročnou rostlinou. V prvé řadě vyžaduje hodně světlé stanoviště. Má rád teplo a dostatečnou zálivku.  Často se pěstuje jako pokojové květina.

Galtonia
Galtonia (Zdroj: ibulb.com)

Letní hyacint (Galtonia) během vegetace potřebuje hodně světla, dostatečnou zálivku a přihnojování plným hnojivem.

Eucomis, kultivar Pineapple plant
Eucomis, kultivar Pineapple plant (Zdroj: ibulb.com)

Chocholatice dvoubarevná (Eucomis) je zajímavá, velice dekorativní rostlina, která  vyžaduje dostatek slunce a vydatnou zálivku.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová