reklama

Co dělat, aby nám lesní zvěř neokusovala stromky v zahradě?

Zimní měsíce znamenají pro lesní zvěř snížený přísun potravy a není divu, že zajíci či srnky vyhledávají všechny možné zdroje, čím by se nakrmili. Bohužel mají na jídelním lístku i okus kůry stromků. A pokud se dostanou do našich zahrad, je jistě, že zvlášť ovocné stromky nezůstanou bez povšimnutí. Naštěstí ale máme několik způsobů, jak zvěři zabránit, aby naše stromky ničila.

Co dělat, aby nám lesní zvěř neokusovala stromky v zahradě? (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Divoká zvěř a stromky

Naše mladé stromky, a zvláště ty ovocné nám v zahradách dělají radost. Bohužel, sotva ale udeří zima a všude napadnou hromady sněhu, naše zahrady se mohou stát právě díky mladým stromkům zájezdním hostincem pro divoká zvířata, zejména pro zajíce nebo srnky. Zvěř v zimě strádá nedostatkem potravy, a proto vyhledává prakticky jakoukoliv možnost, jak získat něco k snědku. Kůra a lýko mladých stromků pak pro ně představují vítanou změnu v chudém jídelníčku.

Abychom zamezili návštěvám zvěře na našich zahradách, chce to postarat se o zabezpečení. Především by to chtělo mít okolo zahrady dostatečně vysoký a pevný plot. Zabezpečíme ale také samotné stromky.

Ochrana
Stromky natřeme po celém kmeni (Zdroj: Prima DOMA)

Metody našich babiček

Jednou z osvědčených metod je použití lidských vlasů. Požádejte při návštěvě kadeřnictví o trochu nebarvených vlasů, které vám kadeřnice ráda dá. Pach, který vlasy vydávají, divoce žijící zvířata odpuzuje. 

Vlasy vložíme do nepoužívaných punčoch nebo punčochových kalhot (tzv. silonek), a celý balíček přivážeme ke kmínku stromku.

Vlasy
Lidské vlasy v silonce zavěsíme na kmínek stromku (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Ochrana stromků

Velmi účinné jsou nejrůznější typy pletiva a plastových obalů, které ovíjíme okolo kmínků mladých stromků. Ať už je to králíkářské pletivo, které ovineme okolo kmene nebo plastové děrované obaly.

Pletivo
Pletivo zamezí zajícům v okusu (Zdroj: Prima DOMA)

Další metodou je nátěr. Zpravidla se používá vápenná voda s přídavkem repelentního přípravku, kterou potřeme celý kmínek od země až k místu, kde se větve rozdělují do koruny. Nátěr ochrání stromky nejen před zvěří, ale také před ostrým zimním sluncem, které by mohlo způsobit popraskání kůry. Bílá barva totiž spolehlivě odráží sluneční paprsky. 

Nátěr
Kmeny natřeme vápennou vodou (Zdroj: Prima DOMA)

Nezapomeňte tedy na podzim zkontrolovat, zda je váš plot pevný a nejsou v něm díry, kterými by se zvěř na zahradu mohla dostat. A když budete v průběhu zimy stříhat větve stromů, rozhodně je nevyhazujte na kompost nebo nepalte. Mohou úplně ideálně posloužit zvěři k přilepšení. Zavěste je na plot z venkovní strany a máte jistotu, že se zvěř už nebude snažit se do vaší zahrady dostat.

Plot
Nezapomeneme zkontrolovat plot a opravit díry (Zdroj: Prima DOMA)

A na závěr rada: Zkuste popřemýšlet nad tím, zda nebude užitečnější zvěři v zimních měsících podat nějakou potravu (třeba ve formě slunečnicových semínek, sena nebo žaludů a kaštanů) než složitě zabezpečovat zahrady a stromky v nich.

Publikováno: 28. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová