reklama

Pěstování řeřichy: na vatě nebo v substrátu?

Řeřicha setá je oblíbená rostlina, která se využívá jako celoroční vitaminová bomba. Nejčastěji se pěstuje v zimním období, kdy není k dispozici pravidelná sklizeň zeleniny ze zahrádky. Tuto rostlinu je možné pěstovat jak v květináči, tak na vatě. Velmi rychle roste a během několika dnů máte k dispozici vzpruhu pro organismus.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování řeřichy: na vatě nebo v substrátu? (Zdroj: Depositphotos)

Nálož vitaminů a dalších látek v listech řeřichy je vskutku obdivuhodná. Nejen, že obsahuje velké množství vitamínu C, ale i A, B1, E nebo K. Důležité jsou také obsažené minerály ve formě draslíku, sodíku, fosforu, vápníku a železa. Je jasné, že při využívání řeřichy jako zdroje důležitých látek obohatíte svůj organismus o to důležité, co mu během zimy chybělo. Díky pravidelné konzumaci je člověk zdravý a má spoustu energie. Řeřichu použijte například na chutnou jarní snídani, kdy krajíc chleba s máslem posypete nasekanými lístky.

Při přípravě na výsev řeřichy rozhodně nešetřete na nákupu sáčků. Vzhledem k drobnější konzistenci lístků je zapotřebí přiměřeně hustý výsev, který zajistí dostatek zelené hmoty pro pokrmy. Řeřichu použijte třeba i do salátů, ale pro tento účel je nutné ji vysít alespoň na dva tácky. Přirychlením pod potravinářskou folií získáte první sklizeň už za týden od výsevu.

Řeřicha v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos)
Nasekanou řeřichu použijte na chleba nebo do salátu, díky výrazné chuti v kuchyni nesmí chybět

Je podstatný rozdíl také ve výsevu na vatu a do substrátu. Vata je stále vlhká, takže rostlinky velmi rychle klíčí a během čtyř dnů vznikne hustá spleť mladých exemplářů. Stačí jim dohromady týden až deset dní na to, aby byly připravené ke spotřebování. Vatu je možné po sklizni znovu využít a osít pro zisk dalších rostlin. V substrátu je zapotřebí hlídat, aby byl stále mírně navlhlý, ale ne úplně mokrý, protože se tím zvyšuje riziko napadení chorobou padání klíčních rostlin, kdy houby napadnou krček rostlinky těsně nad zemí, ten zčerná a rostlina zakrní nebo hyne. Pokud už přeci jen chcete řeřichu v substrátu pěstovat, pak jedině po propaření v horkovzdušné troubě, kde vysoká teplota zničí zárodky všech chorob. Pro likvidaci zárodků nemocí stačí teplota 75 °C.

Rostlinky řeřichy
i (Zdroj: Depositphotos)
Řeřicha obsahuje spoustu vitamínů

Příprava a výsev řeřichy

1. Připravte si vhodné nádoby. Pro pěstování na vatě, případně vatových tamponech stačí i mělká nádoba. Na substrát pak využijte hlubší misku, kelímek od mléčného výrobku nebo květináč.

Osivo
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Připravené osivo s pomůckami

2.  Rozbalte osivo. V sáčku jsou minimálně 3 gramy osiva, pro toto menší využití vystačí na poměrně dlouhou dobu.

Semínka
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Osivo řeřichy je drobné a v jednom sáčku vystačí na několik výsevů

3. Výsev proveďte přiměřeně hustě, ale i příliš hustý porost není úplně vhodný, protože na vatě se může šířit plíseň, která postupně poničí všechny rostlinky. Vata i substrát po osetí má být přiměřeně vlhká. Zaschnutí znamená delší růst, protože rostlinky se ve vývinu zastaví. Osivo pouze přitlačte.

Vata
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Výsev na vatu znamená rychlé klíčení i sklizeň

4. Po několika dnech je řeřicha na vatě vzrostlá, na substrátu pouze část vyrostla, ostatní ještě ani nenaklíčila. Je zapotřebí pravidelně substrát rosit, při zaschnutí se růst zpomalí.

Rostlinky
i (Zdroj: Radoslav Ptáček)
Rozdíl je po zhruba čtyři dny po výsevu vidět na první pohled

Publikováno: 4. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček