Zámková dlažba vypadá skvěle, když je nová. Po čase začne ve spárách růst mech, pampelišky a další plevel. Zapomeňte na chemii – kdo by si chtěl okolí domu kontaminovat jedy? Ekologičtějším řešením je použití vysokotlakého čističe – takzvané wapky. Ta nejenže odstraní mech, ale vrátí dlažbě i její původní barvu.
Wapkou proti špíně v zámkové dlažbě
Pro očištění mechu a hrubých nečistot použijte wapku s tryskovým nástavcem. Snažte se stříkat tak, abyste si zbytečně nezašpinili okolní předměty – fasádu domu nebo plot.

Nástavec myčky držte od plochy tak daleko, abyste odstranili nečistoty, ale aby zároveň nedošlo k poškození dlažby. Opatrní buďte především v případě, že máte dlažbu probarvenou.

Po odstranění hrubých nečistot přijde na řadu speciální rotační kartáč. Ten většinou obsahuje dvě trysky a štětinky, které dlažbu dokonale omyjí. Na kartáč zbytečně netlačte, mohli byste ho poškodit.

Kartáč průběžně kontrolujte – obzvláště psí chlupy ho dokážou rychle zanést a snížit tak jeho účinnost.

Teď máte dlažbu umytou, i když to ještě není úplně vidět. Špinavou vodu, která se drží na povrchu, omyjte opět tlakovým nástavcem. Teď už můžete stříkat z větší dálky.

Wapka při čištění nejspíš vymyje i písek ze spár dlažby. Až bude její povrch suchý, písek dosypte.

Očištěnou a suchou dlažbu můžete napenetrovat speciálním přípravkem. Ten dodá dlažbě lesk a vyšší trvanlivost.

Podobný postup můžete použít nejen na dlažbu zámkovou, ale třeba i na žulové kostky nebo plošnou dlažbu. S opatrností se dá podobným způsobem očistit i dřevěná terasa nebo kamenný plot. Na čištění dlažby je ideální právě jaro, kdy nejsou příliš vysoké teploty – v létě nečistoty vymyté vodou často zasychají ještě předtím, než je stačíte opláchnout.

Publikováno: 1. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč